Správne upevnený: Podľa nemeckého automotoklubu ADAC treba náklad v kufri upevniť popruhmi, inak môže posádku smrteľne zraniť.

Balenie na dovolenku: Zle umiestnený kufor môže zabiť človeka

Ak venujete autu pred dovolenkou pár minút, môže vám to ušetriť stovky eur.

Pred dlhšou cestou treba dbať na niekoľko zásad - v prvom rade skontrolujte technický stav vozidla, potom si overte, či máte všetky náležitosti potrebné na prejazd zvolenými štátmi, a napokon sa správne zbaľte, čo je vec, ktorú mnohí podceňujú. Pozrime sa na jednotlivé kroky podrobnejšie.

Kontrola v servise a doma

Pokiaľ ide o technický stav vozidla, niektoré servisy ponúkajú za mierny poplatok jeho preddovolenkovú kontrolu, čo zväčša zahŕňa kontrolu prevádzkových kvapalín, bŕzd vrátane bodu varu brzdovej kvapaliny, batérie, nastavenie svetiel a overenie stavu tlmičov. Ak ste na jar zanedbali kontrolu a čistenie klimatizácie, dajte si ju spraviť aspoň pred dovolenkou. Ak v aute strávite nonstop desať až dvadsať hodín, určite ju využijete.

Ak na návštevu servisu nemáte čas alebo to považujete za zbytočne vyhodené peniaze, urobte základnú kontrolu aspoň sami. To znamená, dohustite pneumatiky vrátane rezervy na predpísaný alebo o niečo vyšší tlak - ak v aute pocestujú piati kompletne zbalení pasažieri, navyše aj so strešným boxom, je to iné, ako keď ním idete ráno sám do práce.

Aj keď sú dnes v móde spreje na opravu pneumatík, ak vám to priestor v aute umožní, zoberte si plnohodnotnú rezervu - na prerazenú pneumatiku totiž žiadny sprej nepomôže a odťah v cudzine môže cestu nielen poriadne predĺžiť, ale aj predražiť. Zistite si ešte pred jazdou, aká je predpísaná povinná výbava v štátoch, ktorými budete prechádzať, a podľa ich požiadaviek ju doplňte.

Určite odporúčame vziať so sebou reflexné vesty pre všetkých pasažierov. Skontrolujte si stav prevádzkových kvapalín a nezabudnite pritom na olej. Pre istotu si pribaľte destilovanú vodu, zmes do ostrekovačov a liter motorového oleja - overte si, či má špecifikáciu predpísanú výrobcom.

Nezabudnite na „papiere“

Pokiaľ ide o administratívne záležitosti, nezabudnite na zelenú kartu dosvedčujúcu, že máte uzatvorené povinné zmluvné ručenie. Ak chcete využiť firemné auto, je dobré mať so sebou notársky overený formulár, že ste oprávnený auto používať. Takéto osvedčenie úradníci požadujú veľmi zriedka, no stáva sa to, najčastejšie v krajinách bývalej Juhoslávie - v Srbsku, Čiernej Hore, no aj v Bulharsku alebo Rumunsku.

Potrebný formulár aj s anglickým prekladom možno stiahnuť z internetu. Zároveň si overte platnosť cestovných dokladov a nezabudnite na to ani pri pase dieťaťa, musí mať vlastný.

Bezpečne sa zbaľte

Pri balení zväčša víťazia pragmatické kritériá a každý sa snaží dostať do auta čo najviac. Nepodceňujte však správne uloženie nákladu. Zle umiestnené veci môžu totiž zabíjať aj v prípade kolízií v relatívne nízkej rýchlosti. Overoval to nedávno nemecký automotoklub ADAC.

Už pri rýchlosti 50 km/h môže zle umiestnený kufor preniknúť do priestoru pre posádku a spôsobiť jej smrteľné zranenia. Aby ste riziko minimalizovali, treba dodržiavať niekoľko základných zásad - najťažšie veci patria naspodok a do kufra, prípadne na podlahu medzi prednými a zadnými sedadlami.

Snažte sa veci do kufra naložiť tak, aby sa dala využiť zadná zaťahovacia roletka. Ak nakladáte kufor nad úroveň operadiel zadných sedadiel, je ideálne použiť deliacu mrežu alebo aspoň sieť, ktorá zmierni náraz. Veci naložené do kufra je najbezpečnejšie previazať popruhmi - alebo známymi „pavúkmi“ - a upevniť ich o interiér. Väčšina áut má v kufri háčiky a kotviace body, ktoré to umožňujú. Ak veziete veci na zadných sedadlách, pripútajte ich aspoň pásmi.

Pri samotnej ceste dbajte na to, aby boli pripútaní aj pasažieri vzadu. Je to síce nepohodlné, no pri ceste, ktorá má niekoľko stoviek kilometrov, naozaj rastie únava vodiča a s ňou aj riziko kolízie. Z tohto dôvodu neodporúčame spolujazdcom vpredu ani vykladať si nohy na prístrojovú dosku. Je v nej totiž airbag, ktorý ich pri aktivácii dokáže vymrštiť takou intenzitou, že si v horšom prípade zlomíte chrbticu a v lepšom si vykopnete zuby vlastným kolenom.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní