Športová dvojica: Sajfa s Veronikou Ostrihoňovou rozumne vypĺňajú voľný čas.

Behajte ako Sajfa. Vráti sa vám to pri sexuálnych radovánkach

Ak športujete, ste lepší milenci, dokazuje to nová štúdia. A ak niekto pri pohybe zhodí pár kíl, jeho atraktivita v očiach druhého pohlavia automaticky vzrastá.

Beh zvyšuje sexuálny apetít, sex zvyšuje výkonnosť v behu. Štúdia vedcov z americkej univerzity preukázala, že aktívni športovci sú lepší milenci a platí to aj naopak. Športovou činnosťou totiž podľa odborníkov vzrastá kondícia, libido aj potencia.

Ak niekto pri pohybe zhodí pár kíl, jeho atraktivita v očiach druhého pohlavia automaticky vzrastá. Už len fakt, že partner menej „fučí“, jednoznačne urobí svoje pri posteľných radovánkach. Vďaka kardiovaskulárnemu tréningu sa zlepšuje cirkulácia krvi, čím mizne u mužov erektilná dysfunkcia.

Ženy, tešte sa: Ak chlap športuje ako futbalista Filip Šebo, vľavo, alebo fitnestréner Martin Šmahel, doma musí byť pohoda. Foto: Michal Smrčok

Aj o centimeter viac

„Športové aktivity pozitívne vplývajú na sexuálnu výkonnosť. Páni, ktorí sa venujú akémukoľvek športu, výnimkou je azda len šach, sú lepší milenci,“ potvrdzuje sexuológ Dezider Timko. Vyplýva to najmä z vyššieho sebavedomia, lepšej kondície a výsledkom, ktorý poteší, je aj menej „fučania“ pri sexe.

„Športovec nielenže lepšie vydrží s dychom, ale určite mu nezavadzia pri sexe pivný mozoľ medzi ním a partnerkou. Ani sa neskracuje dĺžka jeho mužnosti o nejaký ten centimeter.“

Ženy to majú ťažšie, ale Dezider Timko má skúsenosť zo svojej praxe, že sexuológa navštevuje pre erektilnú dysfunkciu oveľa viac chlapov, ktorí podávajú duševný výkon v práci v strese než fyzicky pracujúcich. Štúdia amerických vedcov ďalej ukázala, že kým šport prináša mužom samé výhody, pre ženy to tak jednoznačne neplatí.

Výkonná Cibulková: Športom k dobrej figúre a iným radovánkam. Foto: Martin Domok

Nedostatok tuku v organizme môže nežnejšiemu pohlaviu spôsobiť poruchy menštruačného cyklu a tým aj problémy s plodnosťou a počatím potomkov. Ak to ženy so športom preháňajú, môže sa ich telo dostať do fázy preťaženia.

Organizmus je v strese a má pocit ohrozenia. Vtedy automaticky vypína funkcie, ktoré nie sú prvoradé, napríklad reprodukčnú. Ak teda nedostanete menzes, neberte to na ľahkú váhu, zvoľnite športové výkony a poraďte sa s lekárom.

Ale spojitosť medzi sexom a športom existuje aj u žien a je jednoznačne pozitívna. Mnohé štúdie na tisícoch žien ukázali, že pohybová aktivita zaručovala vyšší mentálny pôžitok zo sexu, ale aj lepší orgazmus. A jednoznačným prostriedkom na to sa stala joga, je na prvom mieste s tesným náskokom pred kondičným behom.

Magdaléna Šebestová: Chystala sa do Francúzska za svojím futbalistom Jánom Ďuricom. Ktovie, prečo chodí vždy s futbalistami. Foto: Michal Smrčok

Pre hokejistov platí zákaz

Odborník vysvetľuje, že pri športe sa mužom aj ženám vyplavuje prirodzený „opiát“ endorfín, známy ako hormón šťastia. Navodzuje príjemné pocity, športujúci ľudia sa cítia uvoľnení, plní sily. „Hlbšie spia, sú oddýchnutejší, a teda lepšie naladení. Možno aj sex, okrem rozkoše, považujú za malý športový výkon.“

Medzi športovcami sa hovorí, že niektorí bežci praktizujú sex pred dôležitými pretekmi, aby boli ešte rýchlejší. Niektorí však radšej dodržiavajú celibát aj niekoľko dní, aby ich nič nerozptyľovalo pred pretekmi.

Hokejisti vraj majú zakázané sexovať tesne pred športovým výkonom - požaduje sa od nich agresivita, ktorá súvisí s množstvom mužského hormónu testosterón. A rovnako sú na tom boxeri či vzpierači.

Muž zaspí, žena žije

„Historici píšu, že bojovníci večer pred bojom mali veľmi aktívny sexuálny výkon. Išlo o to, aby sa u nich naštartovala pozitívna energia, vyplavil sa hormón šťastia, aj keď v boji išlo naozaj o život,“ uvádza sexuológ Timko. Pripomína, že stále neexistuje dôveryhodná štúdia, ktorá by tvrdila, že sex pred súťažou škodí.

„Rozdiel je, či sexuálnu aktivitu vyvíja športovec dve hodiny pred športovým výkonom, alebo dvanásť hodín pred ním. Dokázateľne platí, že mnohí muži sú po ejakulácii malátni a zo života vieme, že po heroickom výkone väčšinou zaspia.“

Opačne to však funguje u žien. Podľa Dezidera Timka sú po sexe veľmi pozitívne naladené a vôbec nie sú ospalé. Výnimky aj v tomto prípade potvrdzujú pravidlo.

O strate agresivity mužov odborník hovorí, že pri kvalitnom sexe nastane iba minimálne vyplavovanie testosterónu. Na ich následnú agresivitu to určite nemá žiadny vplyv. „Iný je, samozrejme, osobný názor trénera,“ ten treba podľa sexuológa rešpektovať.

Dezider Timko preto jednoznačne odporúča športovať, odmenou bude lepší sexuálny život. „Vyšportovaný partner je atraktívnejší, a teda sexuálne príťažlivejší. Pri milovaní netrvá na zhasnutom svetle, možno stačí len prítmie. Oči vedia nekonečne povzbudiť sexuálnu aktivitu.“

Za najvhodnejšie športy považuje tie, ktoré vyžadujú aeróbny výdaj. Plávanie, cyklistika, beh, rýchla chôdza najviac podporujú vyplavovanie endorfínov. Veľký vplyv na sexuálny život majú i kolektívne športy. „Na výber je vždy, len treba chcieť a občas sa prekonať. Športovať sa jednoznačne oplatí aj pre dobrý sex a spokojnosť partnera.“

Vianočné tipy na darček