Mocní: Taliansky expremiér Silvio Berlusconi je známy náklonnosťou k ženám. Tým neprekáža ani jeho vek, ani plešina.

Berlusconi a tí druhí: Sex a moc patria k sebe

Mocní a slávni muži majú dvere otvorené takmer do každej spálne. Hoci pre ženy to neplatí, ani ony v nevere nezaostávajú.

Hovorí sa, že známa tvár a meno v kombinácii so spoločenským postavením a majetkom pôsobia na ženy ako afrodiziakum. Peniaze, moc a sláva vraj spoľahlivo prevalcujú i prirodzený sexepíl. Sú zárukou úspechu u žien bez ohľadu na to, či má dotyčný plešinu, pár kilogramov navyše a šarm úradníka.

Napokon, nejedna príslušníčka nežného pohlavia by vedela dlho hovoriť o príťažlivosti svojho nadriadeného, o ktorého by bez funkcie ani nezakopla. Odborníci potvrdzujú, že sex a moc oddeľuje len tenká hranica.

Idol bez charakteru

„Keď som bola ešte čučoriedka, všetkým mocným a vplyvným mužom trčala z vrecka stranícka legitimácia. Takže aký obdiv? Len čo som zmúdrela a čas strhol socialistickú oponu, imponovali mi muži inteligentní, vzdelaní, galantní a slušní. Bohužiaľ, dnes sa skoro všetci mocní a vplyvní muži správajú rovnako ako kedysi papaláši s červenou knižkou. Tiež si myslia, že im všetko prejde,“ posťažovala sa pred časom päťdesiatpäťročná Anna na jednom z diskusných fór pri téme - mocní a vplyvní muži mi imponujú.

Takmer o dvadsať rokov mladšia Katka pripustila, že moc a vplyv nemusia mať nič spoločné s kvalitou charakteru a dušou dotyčného. Dvadsaťsedemročná Ina však uzavrela debatu pragmaticky: „Z tých, ktorých som stretla, som bola väčšinou nakoniec sklamaná. Výhodnejšie je nepokúšať sa odhaľovať ich skutočný charakter. Ale tak je to asi so všetkými idolmi, nemyslíte?“

Nadšenie pre ideály je jedna vec, skutočný život druhá. A väčšina z nás ho chce prežiť čo najpríjemnejšie. Sexuológ Petr Weiss potvrdzuje, že v získavaní ženských sŕdc má väčšie úspechy verejne známy muž. Dôvod? Ženám jednoducho imponujú ľudia, ktorých v spoločnosti vidno. A je jedno, či ide o umelca, športovca, politika, alebo bankára. „Výhodu majú tí, ktorí sú vo svojom odbore skutočne dobrí a vie sa to o nich. Z mediálneho záujmu však nezriedka ťaží aj celý rad pseudocelebrít,“ upozorňuje uznávaný sexuológ.

Žiaden rozdiel: Vplyvné a mocné ženy vraj podvádzajú rovnako ako ich mužské náprotivky. Foto: Profimedia.sk

Viac testosterónu

Čaro známych a mocných mužov však nespočíva len v ich mediálnom obraze. Svoje zohráva i chémia. „Muži, ktorí v spoločnosti dosahujú významné pozície, môžu vykazovať vyššiu hladinu testosterónu, teda hormónu, ktorý určuje hladinu sexuálnej aktivity. To znamená, že sú sexuálne aktívnejší a pre ženy aj sexuálne príťažlivejší,“ hovorí Weiss. Zároveň pripomína, že úspech, ktorý vedie k vyššej sexuálnej aktivite, môže byť len krátkodobý. A tým i zvýšená sexuálna aktivita.

Slová profesora Weissa potvrdzuje aj sexuologička Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov. „Muži majú vo svojej sexualite zakódované, že moc je prostriedkom na získanie pozornosti žien. Moc a vplyv chcú okrem iného dosiahnuť aj preto, aby ľahšie získali ženy. A v praxi to skutočne funguje. V zásade je pritom jedno, či hovoríme o dosiahnutí vysokého postavenia vo firme, o politickom úspechu, o zisku olympijskej medaily alebo o pozícii autority v spoločnosti,“ hovorí odborníčka.

Ženy verzus muži

Celospoločenské uznanie a veľkú moc však dnes získavajú i niektoré ženy. Mocní muži však majú pred nimi výhodu. Kým muž vo vysokej politickej funkcii ženy priťahuje, keď dosiahne podobnú pozíciu žena, pravdepodobne ju nebudú prenasledovať davy ctiteľov. „Mocné ženy nie sú pre mužov sexuálnym objektom. Často sú pre nich symbolom vlastnej slabosti a neschopnosti, pretože podkopávajú ich autoritu,“ dôvodí Janáčková.

Ako príklad uvádza nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú alebo bývalú britskú premiérku, nebohú Margaret Thatcherovú. Naopak, od žien v šoubiznise sa automaticky očakáva vyžarovanie sexuálneho kúzla a ich atraktivita je zrejmá už na prvý pohľad.

Psychológ Joris Lammers z Tilburg University tvrdí, že na neveru nemá vplyv pohlavie. Najsilnejším faktorom je moc a sebavedomie jedinca. V praxi to podľa neho znamená, že vplyvní a mocní muži nepodvádzajú svoje polovičky o nič viac ako vplyvné a mocné ženy.

Lammersov tím študoval viac ako pol druha tisíca zamestnancov na rôznych manažérskych úrovniach. Všetkých sa pýtali na milostné romániky a postoj k nevere. Brali do úvahy úroveň ich sebavedomia, aká moc sa spája s ich pracovným zaradením, ako často služobne cestujú a aké je riziko odhalenia prípadnej nevery.

„Pravdepodobnosť nevery je o to väčšia, o čo mocnejší a vplyvnejší je dotyčný bez ohľadu na pohlavie,“ zhrnul výsledky štúdie Lammers. „Pocit menšej moci vedie k tomu, že sa viac sústredíme na potenciálne hrozby a nebezpečenstvá. Veľká moc tlmí obozretnosť a dotyčný vychádza z toho, že môže dostať čokoľvek, čo chce. Riziko berie tak, že patrí k veci.“

Berlusconi a tí ostatní

S mocou sa aktivizuje časť mozgu prinášajúca pocity eufórie a šťastia. Iná časť mozgu, ktorá chráni pred rizikami, zas prechádza do útlmového režimu. Preto sa mocní dopúšťajú sexuálnych škandálov, ktoré ich môžu stáť funkciu.

Bývalý americký prezident Bill Clinton, taliansky seladón Silvio Berlusconi, herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger... To je iba niekoľko mien z pestrého zoznamu. Vedci tvrdia, že slávni muži za svoj sexuálny apetít v podstate nemôžu. Ide vraj o evolučne podmienenú záležitosť.

„Cieľom každého živého organizmu je prežiť a rozmnožiť svoje gény. Na to sú lepšie vybavení muži ako ženy, ktoré disponujú len určitým počtom vajíčok. Nanešťastie sú bežní smrteľníci limitovaní ženami, ktoré si partnera vyberajú veľmi starostlivo. Aj ony to majú dané evolučne. Ak zvolia zle, prípadné potomstvo by mohlo trpieť,“ vysvetľuje Janáčková.

U slávnych a mocných mužov je však situácia trochu iná. „Moc a sláva ich automaticky posúvajú do ‚ďalšieho kola‘ ženského výberu a zábrany žien sa rozplývajú v lesku ich imidžu, slávy a bohatstva.“

A čo sa stane, keď muž môže mať prakticky akúkoľvek ženu, na ktorú sa pozrie? V niektorých prípadoch nič, pretože dokáže zapojiť sebakontrolu a zotrvá v monogamnom vzťahu alebo si užije krátkodobý románik s milenkou a vráti sa do náručia trpezlivej manželky. Môže to však dopadnúť aj inak.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní