Bežte, baby, bežte! Slávna partia v červených plavkách sa vracia. Tentoraz na veľké plátno

Necelé dva mesiace po tom, ako televízia NBC odvysielala premiérový diel svojho vtedy nového seriálu Baywatch - u nás známeho aj pod názvom Pobrežná hliadka -, padol v Československu socializmus.

Teda, niežeby mal tento seriál na to nejaký vplyv, aj keď ktovie. Američania sú úžasní v tom, že zo všetkého dokážu urobiť serióznu vedu, dokonca aj z Baywatchu. Fakt. Dôkazom je, že pri pátraní po koreňoch tejto najpopulárnejšej televíznej série v dejinách televízie vôbec som natrafila aj na článok s názvom Ako Baywatch nevedomky zmenil svet.

Ako presne, nie je až také dôležité. V podstate išlo o to, že tento seriál ovládol takmer celú zemeguľu. Vysielal sa od roku 1989 do roku 2001 - s dvojročnou prestávkou, hneď po prvej sérii ho totiž pre neúspech dočasne zrušili, no na Hasselhoffovo naliehanie obnovili. Američania ho predali do 148 krajín, a to vrátane tých, kde by ste to nečakali, napríklad do Izraela či do Egypta. Na druhej strane, veľa štátov na Strednom východe ho zakázalo, no ak máme veriť duchovnému otcovi seriálu Michaelovi Berkovi, mnohí moslimovia riskovali väzenie, len aby si mohli pozrieť pirátske kópie Baywatchu.

Fičali na ňom aj Priatelia

V čase najväčšej slávy ho pravidelne, týždeň čo týždeň, sledovala viac ako miliarda ľudí. Spomaleným záberom dievčat v červených plavkách bežiacich po pláži s hojdajúcimi sa prsami vzdal hold dokonca ďalší megapopulárny seriál - Priatelia.

Hlavné hviezdy, teda Pamela Andersonová ako C. J. Parkerová a David Hasselhoff ako Mitch Buchannon, by mohli vďaka nemu spokojne vegetovať do konca života. Pravdaže, keby nežili nad svoje pomery. Najmä David, ktorý na rozdiel od filmového alter ega neviedol práve príkladný život. Prepadol alkoholu, odsúdili ho za domáce násilie a vlani v máji prezradil, že po nákladnom rozvode a vyplatení alimentov mu z jeho niekoľkomiliónového majetku zostala 600-dolárová hotovosť.

Legendárni: Baywatchu vzdali hold aj v seriáli Priatelia. Vysielal sa dvanásť rokov.
Legendárni: Baywatchu vzdali hold aj v seriáli Priatelia. Vysielal sa dvanásť rokov.
profimedia.sk

No možno sa to zmení. Už o pár týždňov, v polovici mája, totiž bude mať premiéru celkom nový Baywatch, tentoraz filmový. Hoci starí hrdinovia sa v ňom objavia už len ako nostalgická vsuvka.

Slovenská pečať

O novom spracovaní legendárneho seriálu sa hovorí už od roku 2012, no reálnejšie kontúry začal naberať o dva roky. Spoločnosť Paramount Pictures, ktorá film produkuje, oznámila, že hlavného hrdinu, čoskoro už 65-ročného Hasselhoffa, nahradí iná hviezda, bývalý wrestler Dwayne „The Rock“ Johnson (44).

Bol to dobrý ťah, keďže Johnson, známy vďaka Kráľovi Škorpiónovi a sérii Rýchlo a zbesilo, dlhodobo patrí medzi najrentabilnejších hercov Hollywoodu. Johnson sa stal zároveň jedným z producentov - mimochodom, ako kedysi Hasselhoff.

Našincov by mohlo zaujímať, že nový Baywatch nesie aj slovenskú pečať, keďže v produkčnom tíme je aj rodák z Komárna Ivan Reitman, režisér legendárnych Krotiteľov duchov.

Pôvodná myšlienka nakrútiť Baywatch ako komédiu sa medzičasom zmenila na dobrodružné krimi, v ktorého centre bude boj s drogovými kartelmi. Samozrejme, chýbať nebude ani romantika, kvôli ktorej The Rock obsadil do filmu svoju životnú partnerku Ilfenesh Haderu.

„A keďže hrá moju vyvolenú, moje sku...né mozoľnaté ruky sú jediné, ktoré môžu natierať jej pokožku opaľovacím krémom, je to jasné, Efron!“ odkázal vzápätí Dwayne na Twitteri ďalšiemu členovi nového tímu Zacovi Efronovi. Efron, vybraný ako magnet pre mladšie ročníky, hrá v novom Baywatchi egocentrického bývalého olympionika Matta Brodyho. Medzi záchranárov ho poslali, aby „posilnil značku“. Rivali v láske a charakteroch, pravdaže, nakoniec obetujú svoje ego pre dobrú vec.

Apropo, spomínali sme síce mladšie ročníky, no nový Baywatch rozhodne nie je určený pre deti. Americká filmová asociácia ho označkovala písmenom R, čo znamená, že sa naň nedostanú mladší než sedemnásťroční. Tí ostatní si v prípade záujmu budú musieť stiahnuť film z internetu.

Kto nahradí Pamelu?

Ak nástupca Davida Hasselhoffa bol jasný prakticky od začiatku, o novej Pamele sa špekulovalo dlhšie. V tejto súvislosti sa najčastejšie spomínalo meno Jessica Simpsonová. Nakoniec sa však tvorcovia zhodli na modelke, herečke a úspešnej juniorskej golfistke Kelly Rohrbachovej (27).

Rohrbachová sa objavila vo viacerých epizódnych úlohách v rôznych známych seriáloch ako Rizzoliová a Islesová či Dva a pol chlapa, no C. J. Parkerová je jej prvá významnejšia úloha. Či sa Pamele Andersonovej (49) páči jej náhradníčka, nevieme, pretože sa jej na to zatiaľ žiadne zahraničné médiá nespýtali.

Na čo sa jej však spýtali, bolo, či si zahrá v novom filme, a ona im najskôr povedala, že o to nestojí. Bývalá playmate z Playboya Andersonová, ktorá sa preslávila početnými škandálmi, dnes totiž vedie počestný život.

Pamela Andersonová
Pamela Andersonová
profimedia.sk

Bojuje za práva zvierat vrátane žiab, keďže je ambasádorkou organizácie FrogAid a je tiež blízkou priateľkou zakladateľa spoločnosti Sea Shepherd, ktorá zachraňuje morské delfínovce. Z bývalej výstrednej sexbomby je dnes skrátka pomerne normálna päťdesiatnička. Nedávno sa napríklad objavila na večierku bez výrazného mejkapu a vraj ju ľudia takmer nespoznali.

Jej meno sa však dostalo na zoznam hercov Baywatchu v internetovej databáze filmov IMDb.com, takže zrejme ju producenti presvedčili.

Nekorektný plagát

Ako sme už naznačili, nový Mitch Buchannon nebude bojovať len s rozbúrenými vlnami a egom svojho parťáka. Pôjde o viac, lebo inak by sa asi neoplatilo urobiť z Baywatchu film. V hre sú drogy, ktoré „zasvinili“ pobrežie, a, ako to už býva, je za tým žena.

Hlavného zloducha si zahrá rodáčka z Indie Priyanka Chopra. „Pôvodne to mala byť rola pre muža, ale po stretnutí so mnou to režisér prehodnotil,“ pochválila sa v jednom rozhovore herečka.

Nový Baywatch už predstavil oficiálny aj neoficiálny trailer a oba majú na YouTube.com celkom slušný počet pozretí - viac ako 7 miliónov. A bez ohlasu neostal ani plagát. Sú na ňom dva balóny, uprostred ktorých stojí záchranársky plavák. Netreba ani veľa fantázie, aby táto kompozícia pripomenula mužské prirodzenie, čo sa okamžite stalo predmetom vzrušených debát.

Kontroverzný plagát: Záchranársky plavák a balóny vraj nápadne pripomínajú mužskú pýchu.
Kontroverzný plagát: Záchranársky plavák a balóny vraj nápadne pripomínajú mužskú pýchu.
profimedia.sk

Do slovenských kín sa Baywatch pod názvom Pobrežná hliadka dostane v polovici júna. Fanúšikovia pôvodnej série dnes majú vyše štyridsať a asi sa nepriznajú, že kedysi dychtivo čakali na každé pokračovanie.

Našťastie, mnohí majú už deti, ktoré bude treba odprevadiť do kina.

Náhradníci

David Hasselhoff vs Dwayne Johnson:

Hasselhoff mal v čase premiéry 37 rokov, The Rock má o sedem viac. Rodák z Baltimoru bol rovnako ako jeho mladší kolega hviezdou - vďaka seriálu Knight Rider, no presadil sa aj ako spevák. Svoj hit Freedom zaspieval 31. decembra 1989 na zvyškoch Berlínskeho múru, neskôr získal tri platinové platne. V súkromí sa mu veľmi nedarilo. Bol dvakrát ženatý, má dve deti. Bojoval s problémami s alkoholom, bol na pokraji krachu. Na konte má 78 úloh, no ako herec sa nikdy nevymanil zo svojich dvoch najznámejších úloh. Každopádne, vďaka nim sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov ako najsledovanejší herec všetkých čas.

David Charvet vs Zac Efron:

V 90. rokoch patril Charvet medzi najžiadanejších mládencov Hollywoodu. Vďačil za to seriálu Baywatch - hral tam Matta Brodyho, mal iba 20 rokov - a následne Melrose Place. Kariéra herca ho však nelákala, viac ho bavilo koncertovať. Vydal päť albumov, predalo sa ich dokopy viac ako 2, 5 milióna kusov. K hudbe má blízko aj jeho náhradník Zac Efron (19), ktorý sa preslávil v hudobnom filme High School Musical.

The Rock a Zac Efron
The Rock a Zac Efron
profimedia.sk

Pamela Andersonová vs Kelly Rohrbachová:

Keď Pamela prišla do tímu Baywatch ako C. J. Parkerová, mala 25 rokov a za sebou úspešnú kariéru modelky v Playboyi. V seriáli si zahrala v rokoch 1992 až 1997. Jej ďalšia herecká kariéra nestála za veľa. U nás sme ju videli v seriáli V.I.P. ako šéfku luxusnej ochranky. Aj Kelly Rohrbachová (27) je primárne modelka. Zahrala si však už epizódne úlohy vo viacerých známych seriáloch.

Alexandra Paulová vs Ilfenesh Hadera:

Prvá predstaviteľka Mitchovej lásky Stephanie Holdenovej - v 7. sérii ju zabil blesk - prišla do seriálu ako 29-ročná. Aj Paulová ako väčšina dievčat z Baywatchu si privyrábala modelingom. Baywatch bol jej najúspešnejším projektom, aj keď mala viacero príležitostí, nikdy sa nestala áčkovou herečkou. Jej nasledovníčka Ilfenesh Hadera má 31 rokov a Baywatch je jej treťou filmovou rolou.

Nicole Eggertová vs Alexandra Daddariová:

V pôvodnom seriáli bola Summer Quinnová objektom záujmu Jimmyho Slada - hral ho skutočný majster surfingu Kelly Slater - a Matta Brodyho. Nicole strávila v seriáli dve sezóny, potom si zahrala asi v tridsiatke béčkových filmov. Jej nástupkyňa Alexandra Daddariová má 21 rokov a za sebou slušný počet filmových skúseností. Zaregistrovať ste ju mohli v seriáloch Právo a poriadok, Biele goliere, American Horror Story či True Detective.

Vianočné tipy na darček