Úloha pre Bilba: Hobit sa má priblížiť k drakovi Smaugovi a získať poklad.

Bilbo Bublík opäť na scéne: Čo vás čaká v pokračovaní Hobita?

Svetové metropoly zápasili o miesto premiéry nového Hobita. Nový Zéland za ňu chcel zaplatiť dvanásť miliónov dolárov.

Dobrodružstvo Bilba Bublíka pokračuje. O pár dní sa na plátna kín prenesie ďalší z Tolkienových príbehov. Film Hobit: Smaugova pustatina vznikal pod osvedčenou režisérskou taktovkou držiteľa Academy Award Petra Jacksona.

Druhá časť filmovej trilógie adaptujúcej populárne veľdielo anglického spisovateľa sa tentoraz zaobišla bez väčších škandálov. Kým v súvislosti s prvou sa neraz skloňovalo slovo prekliata, tentoraz Tolkienových fanúšikov čaká ničím neskalený umelecký zážitok.

Žiadny protest novozélandských filmových odborov, ktorým sa pred natáčaním jednotky nepáčili pracovné podmienky. Neboli ani pochybnosti o tom, či si predstaviteľ hlavného hrdinu Martin Freeman zariadi pracovný čas tak, aby sa opäť premenil na Bilba Bublíka.

Obludný Smaug

Literárny autor Hobita a trilógie Pán prsteňov čitateľov desaťročia vťahuje do sveta plného zvláštnych tvorov a úchvatných scenérií. Našťastie sa to skvele darí aj režisérovi Petrovi Jacksonovi, ktorý Tolkienov magický svet prenáša na filmové plátno tak dokonale, že uspokojí aj najoddanejších spisovateľových fanúšikov.

Nová trilógia o hobitoch rozpráva súvislý príbeh zasadený v Stredozemi, šesťdesiat rokov pred Pánom prsteňov, ktorý Jackson spolu so svojím štábom priniesli do kín v trilógii Pán prsteňov. Jej úspech vtedy zavŕšilo udelenie Oscara záverečnej časti Návrat kráľa. Prvá časť - Hobit: Neočakávaná cesta, ktorá mala premiéru vlani - sledovala cestu Bilba Bublíka na dobrodružnej výprave s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi vedenými Thorinom Dubbinom.

Cieľom výpravy je získať späť Osamelú horu a stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor. V podzemí museli uniknúť škratom a Bilbo stretol bytosť, ktorá navždy zmenila jeho život - Glocha. Pri hre na hádanky Bilbo od neho získal jeho „milušký“ prsteň, úzko spätý s osudom Stredozeme.

Aj keď význam prsteňa je v Hobitovi druhoradý - hlavná dejová línia sa zaoberá drakom Smaugom -, zasahuje svojimi čarovnými schopnosťami do deja. Zároveň je hlavným spojovateľom filmovej trilógie Hobit a Pán prsteňov. Film Hobit: Smaugova pustatina je pokračovaním príbehu hlavnej postavy. Po tom, čo prežili začiatok svojej neočakávanej cesty, Bilbo s priateľmi pokračujú smerom na Východ.

V zákernom lese Severného Temnohvozdu stretávajú Beorna, ktorý mení kožu, a húf obrovských pavúkov. A keď sa im podarí uniknúť zo zajatia nebezpečných lesných elfov, pokračujú trpaslíci k Jazernému mestu a nakoniec k samotnej Osamelej hore. Tam musia čeliť najväčšiemu nebezpečenstvu v podobe draka Smauga - najstrašnejšieho stvorenia.

„Naozaj, rozprávania ani piesne vôbec nevystihujú tvoju obludnosť, ó, obrovský Smaug,“ s úžasom hovorí v najnovšej Jacksonovej snímke odvážny Bilbo. Stretnutie s obludou preverí nielen odvahu hobita a jeho spoločníkov, ale aj pevnosť ich priateľstva a zmysluplnosť celej púte.

Špičková technológia

Už v prvej časti novej trilógie sa filmári snažili nadviazať na predošlú sériu Pána prsteňov. „Robíme tieto filmy ako lineárny dej a vytvárame pocit, že patria od začiatku k predchádzajúcim trom snímkam,“ vysvetľuje Jackson. Nakrúcanie sa začalo 21. marca 2011 vo viacerých lokalitách Nového Zélandu a vo wellingtonských Stone Street Studios.

Mnohé scény dvojky vznikli v priebehu roka 2012, niektoré dokonca až v máji 2013. Scenár k filmu Hobit: Smaugova pustatina napísala Fran Walshová, Philipa Boyenová, Peter Jackson a známy režisér Guillermo del Toro na základe románu J. R. R. Tolkiena Hobit: Cesta tam a späť. Úspech prvej časti dokazuje, že filmári opäť odviedli kus dobrej práce.

Na umocnenie zážitku aj druhú časť trilógie nakrútili pre divákov až v troch verziách - okrem už tradičných 2D a 3D formátov to bude aj v špeciálnom HRF 3D formáte.

Táto vyššia snímková frekvencia, ktorá sa vyznačuje tým, že je nakrútených až 48 snímok za sekundu namiesto klasických 24, má podľa režiséra ponúknuť divákom ešte dokonalejší a strhujúcejší zážitok a oveľa lepšiu ilúziu reálneho života.

Tešil sa na špicaté uši

V hlavnej úlohe Bilba Bublíka zažiari Martin Freeman, ktorý sa podľa filmárov narodil preto, aby stvárnil túto odvážnu postavu. Pred nakrúcaním druhej časti sa síce hovorilo aj o ďalších adeptoch, ale režisér Jackson, ktorého Freeman zaujal v seriáli BBC Sherlock, mal jasno: „Pravdupovediac, nevedeli sme si predstaviť nikoho iného, kto by mohol zvládnuť postavu Bilba lepšie ako Martin,“ hovorí.

Ian McKellen si zopakuje rolu Gandalfa Sivého a Richard Armitage sa predstaví ako Thorin Dubbin. Medzinárodné obsadenie vedú Benedict Cumberbatch - mimochodom, Freemanov kolega a filmový „šéf“ zo Sherlocka -, Evangeline Lillyová, známa z kultového seriálu Nezvestní, Lee Pace, Luke Evans, Ken Stott, James Nesbitt a Orlando Bloom ako Legolas.

„Prvá vec, ktorú som urobil, bola, že som si vyskúšal, či sa zmestím do môjho starého obleku. Podarilo sa,“ s úsmevom komentuje návrat k nakrúcaniu Orlando Bloom. „Potešilo ma, že si môžem znovu nasadiť plavú parochňu a špicaté uši,“ dodáva. Spoločnosť mu robí krásna elfka Tauriel, o ktorej jej predstaviteľka Evangeline Lillyová prezradila: „Nemá problém zabíjať. Je vraždiacim strojom.“

Premiérové šialenstvo

Celosvetová premiéra filmu je 13. decembra 2013 v Los Angeles. Už v lete sa niekoľko svetových metropol uchádzalo o toto privilégium. Okrem Los Angeles sa hovorilo aj o Londýne a, samozrejme, v hre bol aj novozélandský Wellington. Bol by to piaty tolkienovský film, vďaka ktorému by sa do sotva polmiliónového hlavného mesta hrnuli desaťtisíce fanúšikov.

Nový Zéland chcel dokonca prispieť na film dvanástimi miliónmi dolárov, ak by premiéra bola v jeho hlavnom meste. Bodaj by nie, keď takáto udalosť krajine zarobí niekoľkonásobne viac. Napríklad vlani, počas premiéry jednotky 28. novembra, ulice Wellingtonu zaplnilo až stotisíc ľudí. Hobitov a iné filmové postavy ste mohli stretnúť na každom kroku, prišli fanúšikovia ozdobení obrovskými ušami i hobitovskými „ponožkami“.

Prispôsobilo sa aj letisko. Obrázkami Tolkienových hrdinov bolo ozdobené lietadlo s nápisom Aerolinky Stredozeme, pri batožinovom páse návštevníka prekvapila stena oblepená tapetou imitujúcou hobitovské príbytky. Obrovským lákadlom sú dodnes aj sopky Ruapehu a Ngauruhoe, ktoré si Tolkienovi fanúšikovia spájajú s Horou osudu v Mordore.

Tentoraz si hobitovskú slávu užije americké „Mesto anjelov“. Veľkolepá premiéra však nie je pre režiséra Jacksona jediným zadosťučinením. „Ozajstná spokojnosť príde, keď sa film dostane do kín - opúšťa vaše ruky a dostáva sa k tým, pre ktorých bol vyrobený - k divákom,“ tvrdil režisér Jackson pred rokom.

Premiéru filmu Hobit: Neočakávaná cesta má už za sebou. Na druhú časť trilógie s názvom Hobit: Smaugova pustatina sa môžeme tešiť už o pár dní. Záverečnú časť - Hobit: Cesta tam a späť - uvidíme od 17. júla 2014.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní