Bizarný Japonec valcuje: Jablkovo-ananásovému ošiaľu pomohol aj Bieber

Internet valcuje bizarný Japonec s piesňou, čo nedáva žiadny zmysel.

Spomínate si na kórejského speváka s umeleckým menom PSY a Gangnam Style? Aj vy ste pri jeho celosvetovom úspechu mali pocit, že vás valcuje doba? Pripravte sa na ďalší šok.

Skúste si do internetového prehliadača zadať jednoduchý výraz PPAP. Dopracujete sa k videu, na ktorom Japonec v stredných rokoch s nakreslenými fúzmi a v zlatožltom odeve s leopardím vzorom spieva o pere, jablku a ananáse. A práve toto video v týchto dňoch patrí k najväčším hitom na internete.

Neuveriteľný úspech

Názov klipu PPAP je anglická skratka pre pen, pineapple, apple, pen, teda pero, ananás, jablko, pero. Príbeh päťdesiatsekundového videa pritom nie je o nič obsažnejší ako jeho názov. „Mám pero, mám jablko. Jablko, pero,“ spieva - teda, ak sa to dá nazvať spevom - veselý chlapík v prvom verši, pričom predvádza prazvláštny tanec za zvukov rovnako prazvláštnej hudby. V podobnom duchu sa to nesie až po finále piesne, ktorá sa končí slovami: „Pero, ananás, jablko, pero.“

Pripadá vám to trochu primitívne? V každom prípade je to mimoriadne účinné. Od svojho vydania v auguste až po čas písania tohto článku zaznamenala snímka takmer 90 miliónov pozretí. Ale to je len špička ľadovca. Viacerí používatelia internetu prebrali klip na svoje kanály a tam si ho pozreli ďalšie desiatky miliónov ľudí.

Okrem toho vznikli stovky, možno dokonca tisíce cover verzií či paródií na pieseň. Niektoré sú v iných jazykoch, pričom spravidla aj na nich ako na origináli môžete sledovať japonské titulky. Ďalšie verzie ponúkajú PPAP v rôznych hudobných štýloch, dokonca v heavymetalovom stvárnení.

Obrovská inšpirácia: Svoju verziu PPAP nahrali stovky, možno až tisíce ľudí na celom svete.
Obrovská inšpirácia: Svoju verziu PPAP nahrali stovky, možno až tisíce ľudí na celom svete.
YouTube

Obrovská inšpirácia: Svoju verziu PPAP nahrali stovky, možno až tisíce ľudí na celom svete. Foto: YouTube

Používateľ internetu s prezývkou Chad Wild Clay nahral video, kde pero, jablko a ananás ponúka v deviatich hudobných štýloch a má už vyše 13 miliónov pozretí. Asi štyri milióny má zasa zostrih paródií piesne z celého sveta. Najmä v Ázii ananásové video po svojom nahrali viaceré miestne hviezdy, napríklad populárne japonské duo Riko a Rika.

Ako vznikol fenomén

Za celý tento rozruch môže japonský komik, päťdesiatnik DJ Daimaou Kosaka. Ten v jednej zo svojich šou stvárnil fiktívnu postavičku, ktorú pomenoval Piko Taro. To je práve ten zlatožltý chlapík s nakreslenými fúzmi. Keďže diváci si Pika Tara okamžite obľúbili, Kosaka sa rozhodol posunúť jeho existenciu na vyššiu úroveň a pokúsil sa dobyť virtuálny svet internetu. Podarilo sa.

Daimaou Kosaka, alias Piko Taro: S piesňou PPAP valcuje internet. Prirovnávajú ho k hrdinovi japonského komiksu manga Borselinovi.
Daimaou Kosaka, alias Piko Taro: S piesňou PPAP valcuje internet. Prirovnávajú ho k hrdinovi japonského komiksu manga Borselinovi.
YuTube

Daimaou Kosaka, alias Piko Taro: S piesňou PPAP valcuje internet. Prirovnávajú ho k hrdinovi japonského komiksu manga Borselinovi. Foto: YouTube

PPAP sa v auguste objavilo na oficiálnom YouTube kanále Pika Tara a najmä v Ázii sa hneď začal bleskovo šíriť prostredníctvom sociálnych sietí. Úspech piesne si všimli aj japonské mainstreamové médiá, čo mu len pridalo na popularite. „Je tu nový PSY?“ pýtali sa, keď o Pika Tara začali prejavovať záujem v iných končinách sveta. Tak sa jablkovo-ananásový ošiaľ len stupňoval.

„Má všetky prísady, ktoré recept na virálne video má mať - nákazlivý rytmus, bláznivý text a komický, mimoriadne jednoduchý tanec,“ pokúsil sa vysvetliť úspech videa britský rozhlas BBC.

Podpora od hviezdy

Možno si na základe úspechu spomínaného PSY poviete, že tiež pomôže, ak je interpret z Ázie, ale nie je to celkom tak. Oveľa väčšou podporou pre video na YouTube je, ak ho spomenie nejaká známa osobnosť. V prípade Pika Tara toto požehnanie prišlo od speváka Justina Biebera. „Je to moje obľúbené video na internete,“ povedal koncom septembra o PPAP kanadský spevák.

Justin Bieber: Kanadský spevák pomohol úspechu PPAP.
Justin Bieber: Kanadský spevák pomohol úspechu PPAP.
Profimedia.sk

Justin Bieber: Kanadský spevák pomohol úspechu PPAP. Foto: Profimedia.sk

Mimochodom, o tom, čo znamená, keď ťa podporí svetová celebrita, by mohol rozprávať napríklad aj 9-ročný youtuber z Brna Michal Florian, alias Misha. Ten si na území bývalého Česko-Slovenska získal popularitu, keď naspieval pieseň o hre Minecraft. Povzbudený úspechom spolu so starším bratom nahrali aj Pokémon Go Song, ale tentoraz v angličtine.

Ich počin si všimol zrejme najslávnejší youtuber na svete Švéd Pew-DiePie a preposielal jeho video. Bol to poriadny vietor do plachiet. Pieseň o hre Pokémon Go má dnes 38 miliónov pozretí a Michalov kanál Mishovy silenosti na YouTube vyše pol milióna odberateľov.


  • rb
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].