Niektoré dámy si privyrábajú tým, že predávajú nosenú spodnú bielizeň, topánky, ale aj použité hygienické potreby.

Biznis s nohavičkami: Na použitej bielizni možno zarobiť stovky eur

Obchod s fetišmi kvitne i na Slovensku, no nie je bez rizika. O diagnózu ide pri fetišizme vtedy, fetiš nahrádza kontakt s partnerom.

Ako si bez námahy privyrobiť počas štúdia, na materskej dovolenke či v čase, keď ste zostali bez práce a nové miesto je v nedohľadne? Niektoré podnikavé ženy majú svojrázny recept - predávajú použitú spodnú bielizeň, podväzky, pančuchy, ba dokonca dámske hygienické potreby. A záujem je obrovský. Odborníci však varujú, že kontroverzný sexbiznis má aj svoje riziká.

Výnosný obchod

Fetišizmus môže mať rôzne odtiene, od neškodných foriem až po neprijateľné. Za problematický ho možno označiť vtedy, keď jedinec schopný sexu len v súvislosti s vybranými predmetmi, skutkami alebo situáciami prekročí všeobecne akceptované hranice a naruší súkromie inej osoby.

Máloktorá žena by sa cítila bezpečne, keby prichytila kolegu, ako jej z kufra vyberá použité nohavičky. Máloktorý muž by prehltol, že mu spoluhráč po zápase oňucháva spotené trenky a pchá si ich do tašky. Ani jedinec prichytený in flagranti by sa necítil komfortne.

Zatiaľ čo pre jednu skupinu môže byť fetišizmus nemilou skúsenosťou s trpkou dohrou, iní v ňom nájdu ideálnu príležitosť, ako si privyrobiť. A rozhodne nejde o symbolické sumy. Na obchode s fetišmi sa údajne dajú zarobiť stovky eur. Stačí mať pripojenie na internet a skriňu plnú vhodného tovaru.

„Ponúkam použitú kvalitnú spodnú bielizeň pre vaše potešenie. Každý kus putuje priamo do vzduchotesného obalu, takže zachová čerstvú vôňu. Všetko zabalené v diskrétnej, anonymnej obálke a zaslané doporučenou poštou,“ píše sa v jednom z mnohých inzerátov, ktoré ženy umiestňujú na inzertné weby alebo priamo na vlastné blogy. A nohavičkami s podprsenkou sa to rozhodne nekončí.

Za hranicou dobrého vkusu

Na internete možno nájsť desiatky inzerátov, v ktorých ženy ponúkajú nosené nohavice, lodičky, pančuchy či ponožky. Niektoré idú ďalej, za hranicu únosnosti - neváhajú speňažiť použité tampóny, hygienické vložky a prezervatívy.

Zarážajúce pritom je, že sexbiznis funguje relatívne bezproblémovo. „Predávajúca žena sa so zákazníkom vopred dohodne na konkrétnom prianí. Vo väčšine prípadov aj na druhu spodnej bielizne, konkrétnom modeli i na tom, ako dlho má byť nosený."

"Počas nosenia objednaný model odfotografuje a fotku priloží k zásielke ako dôkaz, že spodnú bielizeň skutočne nosila. Tovar pošle poštou alebo odovzdá osobne,“ približuje publicista Martin Spudil zaužívanú prax.

Sexbiznis v Česku monitoruje už niekoľko rokov a tvrdí, že niektoré „obchodníčky“ v posledných mesiacoch poriadne pritvrdili. Ceny sa pohybujú rádovo v desiatkach eur, no v prípade špeciálnych želaní sa môžu vyšplhať oveľa vyššie.

„Ak budeme vychádzať z inzerátov dostupných na internete, priemerná cena za obnosené nohavičky sa pohybuje na úrovni desať-dvadsať eur. Použité ponožky alebo silónové pančuchy vyjdú na desať eur, použité tampóny a vložky na osem-deväť eur,“ sumarizuje Spudil.

Obchod s použitou spodnou bielizňou nie je iba českým špecifikom. Funguje po celom svete, Slovensko nevynímajúc. V Japonsku vraj možno nájsť na ulici automaty na použitú spodnú bielizeň.

Hoby alebo choroba

Sexuológovia sa už roky sporia, či erotický koníček fetišistov patrí medzi sexuálne deviácie. Uznávaný odborník Petr Weiss sa prikláňa k názoru, že ide o neškodnú záležitosť: „Ak človek svojím správaním neohrozuje seba ani svoje okolie a konanie všetkých zúčastnených je dobrovoľné, nemožno nikoho odsudzovať ani trestať. Spodnú bielizeň však nesmie ukradnúť, inak by sa dopúšťal krádeže.“

Upozorňuje, že súčasná sexuológia sa k fetišizmu stavia zmierlivo a s najväčšou pravdepodobnosťou ho definitívne vyčiarkne zo zoznamu chorôb.

Jaroslav Zvěřina, ďalšia kapacita v oblasti sexuológie, je opatrnejší: „Sexuálna deviácia to nepochybne je. Nemusí však byť nevyhnutne zdrojom problémov. Za nebezpečné môžeme považovať, ak človek fetiše získava krádežami, vydieraním alebo obťažuje deti a maloletých.“

Podľa Radima Uzla je fetišizmus zvyčajne neškodný a pomerne rozšírený. „Fetišistami môžu byť aj muži zameraní na blondíny, na dámy s veľkými prsami alebo ženy, ktoré sa pri sexe rady obliekajú do čipkovanej spodnej bielizne a nosia topánky na vysokom opätku. Pre niekoho môžu byť fetišom čuchové podnety, iný zas vyhľadáva ľudí s amputáciami."

"Je toho veľa a väčšinou nejde o nebezpečné aktivity. Na druhej strane sú aj nebezpečné fetiše, napríklad pyromani potrebujú na pohlavné vyvrcholenie oheň, čo je už nebezpečné,“ dodáva Uzel.

Výhodné ponuky?

Spudil varuje pred ľahkomyseľným obchodovaním na internete. „Ak žena žiada od klienta, aby zaplatil za tovar bankovým prevodom, odosielateľ dokáže zistiť jej meno. V prípade dobierky bude poznať nielen meno, ale aj adresu,“ varuje. Za najväčšiu chybu považuje napríklad dodanie nohavičiek s menštruačnou krvou.

„Drvivá väčšina fetišistov vyhľadávajúcich tento typ uspokojenia síce nepredstavuje väčšiu hrozbu, no môžu sa nájsť aj ľudia, ktorí to zneužijú a dostanú majiteľku do poriadnych problémov,“ upozorňuje Spudil. Má na mysli najmä možné vydieranie zo strany klienta. „Skôr ako sa rozhodnete umiestniť na internet inzerát, zvážte všetky za a proti,“ dodáva.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].