Boeing je najväčším výrobcom civilných dopravných lietadiel na svete.

Boeing oslavuje sto rokov. Za jeho zrodom je obchodník s drevom

Pred sto rokmi, 15. júla 1916, založil v Seattli William Boeing, potomok európskych prisťahovalcov do Spojených štátov, firmu na výrobu lietadiel Pacific Aero Products Company. Od roku 1917 niesla názov Boeing Aeroplane Company.

Štartoval so základným kapitálom 100-tisíc dolárov. V súčasnosti je Boeing najväčším výrobcom civilných dopravných lietadiel na svete. Spolu s výrobou vojenských strojov a vojenskej techniky dosiahol v minulom hospodárskom roku výnosy 96 miliárd amerických dolárov (86,94 miliardy eur). Koncern má 165-tisíc zamestnancov.

Okrem civilných vyrába Boeing aj vojenské lietadlá a ďalšiu techniku ​​vrátane radarov. Angažuje sa aj v kozmickom výskume. V minulosti dodával techniku ​​pre Apollo, neskôr staval raketoplány a podieľal sa na budovaní Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Jeho továrne dnes opúšťajú napríklad obrie modely 747 Jumbo Jet (teraz aj vo variante 747-8 so zvýšenou kapacitou) a moderné diaľkové 787 Dreamliner, tak menšie stroje rady 737. Boeing ale vyrábal či vyrába tiež veľkokapacitné vojenské transportné lietadlo C-17 Globemaster, stíhačky F-15 Eagle alebo F / A-18 Hornet či vrtuľníky, či už bojový AH-64 Apache alebo dopravné CH-47 Chinook.

Práve na trhu civilných dopravných lietadiel dnes musí Boeing tvrdo bojovať s konkurenciou, predstavovanou európskym Airbusom. Najnovšie predĺžený Jumbo Jet bol vlastne priamou reakciou na Airbus A380, najväčšie stroj svojho druhu, zaradený do služby pred deviatimi rokmi.

Ale aj u menších lietadiel je európska konkurencia nepríjemná a firmy sa každoročne preťahujú v počte objednávok i dodaných strojov. Vlani napríklad Boeing dodal 762 lietadiel, o 127 viac ako súper, ktorému sa ale zišlo viac objednávok.

Model 747 nesie raketoplán Enterprise vo výške 4 877 metrov nad morom nad púšťou južnej Kalifornie. Foto: Getty Images

Prvotina z dreva

Obchodník s drevom William Edward Boeing postavil ako prvé svoje lietadlo hydroplán z dreva. Sám ho 16. júna 1916 pilotoval. Veľký úspech sa dostavil až po rokoch. Na svetovom trhu civilných lietadiel prerazil modelom 747 v roku 1969.

V nasledujúcich rokoch sa náklady na nový model vyšplhali na 10 i viac miliárd amerických dolárov. Tieto prostriedky treba vynaložiť aj v prípade, keď vývoj nového modelu ide hladko. Ani v dejinách Boeingu sa vývoj nekončil vybuchovaním zátok na fľaškách šampanského. Model Boeing 247 z roku 1932 bol prvým moderným lietadlom. Napriek tomu, že na palube mal miesto pre 10 cestujúcich, hospodársky úspech nepriniesol.

Nezapríčinil ho ani tak výbuch bomby na palube, ktorý bol v americkej civilnej leteckej doprave prvým teroristickým útokom, ako tlak konkurencie vo vlastnej krajine. Spoločnosť Douglas Aircraft vyrábala od roku 1934 lietadlá vyššej kvality.

W.E. Boeing bol potomok nemeckých prisťahovalcov. Zomrel ako 74-ročný. Foto: wikipedia.org

Ako ďalej?

Boeing v roku 1997 prevzal v Spojených štátoch svojho rivala McDonnell, s ktorým predtým fúzovali rivali koncernu so sídlom v Seattli. V Spojených štátoch sa Boeing stal monopolným výrobcom veľkých dopravných lietadiel. Počas druhej svetovej vojny sa presadil aj vo výrobe bombardérov a pozíciu si zachoval aj počas studenej vojny.

Boeing pri získavaní objednávok od amerického ministerstva obrany utrpel v posledných rokoch dve veľké porážky. Ministerstvo dalo objednávku na novú americkú stíhačku koncernu Lockheed a vlani získala jeho objednávku na tankovacie lietadlá pre bombardéry B-21 spoločnosť Northrop Grumman.

Šéf Boeingu Dennis Muilenberg stojí pred ťažkým rozhodnutím. Musí rozhodnúť či jestvujúce modely 737 a 777 predĺžiť a modernizovať, alebo či sa pustiť do vývoja nového dopravného modelu. Druhý neúspech (za prvý sa pokladá B787 Dreamliner), si nemôže dovoliť. Na leteckom veľtrhu vo Farnborough pri Londýne získal zatiaľ Boeing objednávky na 182 lietadiel za 27 miliárd dolárov.

  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček