Na nepoznanie: Niekedy zarábal milióny na golfových greenoch, dnes bojuje s depresiami a občas má opletačky so zákonom.

Bol najlepším športovcom planéty. Dnes je z neho troska na liekoch

Život dokáže byť vrtkavý. Americký golfista Tiger Woods by o tom vedel rozprávať.

Ako 22-ročný bol v roku 1997 svetová golfová jednotka. O desať rokov najlepšie platený športovec sveta s ročným príjmom 122 miliónov dolárov. O ďalšie dva prvý americký športovec, ktorý v kariére pred zdanením zarobil viac ako miliardu dolárov. Mal krásnu ženu a dve deti.

Dnes má za sebou rozvod po množstve sexuálnych afér, ukončený trojročný vzťah s lyžiarskou hviezdou Lindsey Vonnovou a na krku opletačky s políciou, ktorá ho v máji tohto roku zatkla za šoférovanie pod vplyvom návykových látok. Pre bývalú pýchu amerického športu i svetového golfu skutočne smutné časy. Komplikujú mu ich aj neutíchajúce problémy s boľavým chrbtom.

Ani pevný krok, ani abeceda

„Nebol som pod vplyvom alkoholu. Bola to len neočakávane silná reakcia na predpísané lieky. Chcem, aby to verejnosť vedela,“ bránil sa po májovom zatknutí Eldrick Tont Woods, ako znie celé meno dnes 41-ročného kalifornského golfistu. Prominentná americká právnička mu však cez médiá odkázala, že by urobil oveľa lepšie, ak by celú situáciu nekomentoval. Polícia dala Woodsovi za pravdu. Po alkohole v krvi ani stopa, no výsledky rozboru krvi ju aj tak prekvapili. Woods mal v tele päť rôznych liekov - vikodín a dilaudid proti bolesti, ambien proti nespavosti, xanax na zníženie úzkosti a THC - zložku, ktorú obsahuje marihuana. „Liečim si bolesť chrbta,“ vysvetlil Tiger. Pred sudcu si však bude musieť pripraviť dôveryhodnejšie vysvetlenie. Obvineniu z bezohľadnej jazdy sa nevyhol, na súd bude musieť prísť 25. októbra. Okolnosti prípadu v jeho prospech nesvedčia. Woodsa koncom mája polícia nachytala, ako spal v odstavenom aute na kraji diaľnice. Prejsť po vyznačenom pruhu napriek snahe nedokázal, pokynom policajtov nerozumel. Ani odriekať abecedu sa mu veľmi nedarilo. Navyše sa domnieval, že od neho hliadka chce, aby odrapotal slová americkej hymny. Pritom ešte začiatkom toho istého mesiaca - krátko po aprílovej operácii, pri ktorej mu lekári z chrbta vybrali poškodenú platničku - tvrdil, že sa cíti najlepšie za posledné roky a teší sa, že znovu vpadne do súťažného kolotoča.

Posledné roky však toho kedysi elitný hráč veľa nenahral. Dnes mu hrozí basa, no podľa správ USA Today je pravdepodobnejšie zaradenie do ročného monitorovacieho programu, ktorý by 14-násobného grandslamového víťaza zbavil nielen väzenia, ale aj verejnoprospešných prác. Amerika zaviedla program DUI (Driving under the influence - jazda pod vplyvom) pred štyrmi rokmi pre tých vodičov, ktorí sa za volantom previnia prvý raz. Musia však súhlasiť s nastavenými podmienkami programu.

Spustila to smrť otca

Kde a kedy sa začal pád jedného z najúspešnejších golfistov všetkých čias? Podľa amerických médií v roku 2006, keď Tiger prišiel o milovaného otca Earla. Už mal za sebou svadbu so švédskou modelkou Elin Nordegrenovou, vlastnil obrovskú vilu na Floride, no vzťah s otcom bol v jeho prípade taký silný, že po jeho smrti údajne zvažoval koniec športovej kariéry. Earl Woods bol pre syna totiž nielen otec, ale aj psychológ a idol. O tri roky už Tiger lietal od jednej sexuálnej aféry k druhej, ospravedlňoval sa manželke, ktorá mu za ten čas porodila dve deti.

Medzičasom stihol pri jednom z nočných návratov napáliť autom do požiarneho hydrantu a zničiť pár plotov v jeho okolí. Vyrukoval s ďalším ospravedlnením, nastúpil na 45-dňovú kúru na odvykanie od sexuálnej závislosti. „Makal som celý život. Myslel som si, že si zaslúžim užívať všetky pokušenia, ktoré mi život ponúka. Veď som bohatý a slávny. Tak som to vnímal, no vidím, že som bol blázon,“ sypal si na jar 2010 popol na hlavu. „Nemôžem za to viniť nikoho iného len seba. Bol som neverný, Elin som podvádzal a viem, že to, ako som žil, je neakceptovateľné,“ kajal sa dokonca pred televíznymi divákmi. Ani to nepomohlo. Manželstvo už nezachránil. Súd ich v auguste toho istého roku rozviedol. Dcéra bývalého švédskeho ministra si na Floride kúpila nový dom - s rozlohou deväťtisíc štvorcových metrov, za ktorý zaplatila vyše deväť miliónov eur.

Odznova

Woods musel začať nový život. V náručí iných žien - údajne mal až 120 mileniek - zabúdal na veľkú lásku. Spával dokonca s mladou susedou - 22-ročnou Alyse Lahti Johnstonovou. V roku 2012 sa znovu zamiloval. Opantala ho o deväť rokov mladšia lyžiarka Lindsey Vonnová. Život vyzeral sľubne, no šťastie páriku vydržalo len tri roky. Ani hviezda zimných svahov a štvornásobná víťazka Svetového pohára Woodsa z trápenia napokon nevytiahla. „Nešlo by to. Obaja vedieme hektický život, sme ďaleko od seba. Tigra však budem vždy rešpektovať,“ oznámila v roku 2015 30-ročná Lindsey rozchod na sociálnej sieti. Keď bol Tiger s Lindsey, dokázal bojovať aj s golfovou palicou. V roku 2013 dokonca po štyroch sezónach bez úspechu dokázal vyhrať dva turnaje, no po rozchode sa znovu začal v rebríčku prepadať. Príjmy klesali, skúšal si ich vynahrádzať inak. Spolu s kanadským novinárom Lornom Rubensteinom napísal knihu o svojom prvom veľkom víťazstve na turnaji Masters v roku 1997. Často sa však v opustenej vile na Floride, ktorá mu po rozvode ostala, utápal v depresiách. Starosti s chrbtom mu to ešte sťažovali. Viac bol mimo ako na turnajoch. Keď nehrával, chodieval na jachtu na Bahamy či potápať sa na vlastnom člne. Nazval ho príznačne - Solitude, čiže Samota. O to väčšia, že Tiger začal trpieť aj nespavosťou.

Chýba im

Napriek všetkému, fanúšikom a golfovým odborníkom na turnajoch Woods chýba. Stále je to muž, ktorý lámal bariéry v tomto športe. Dokázal vydržať na svetovom tróne najdlhšie bez prerušenia (281 týždňov), získal najviac ocenení najlepšieho hráča série PGA Tour (11), bol najmladší, kto zavŕšil kariérny grandslam. V golfe - rovnako ako v tenise - to znamená vyhrať štyri najväčšie turnaje v roku - aprílový Masters v meste Augusta, júnové US Open, júlový Open Championship v Spojenom kráľovstve a augustový PGA Championship v USA. No najmä, Tiger spravil z golfu šport, ktorý k nemu pritiahol aj laikov. Jeho víťazstvá zvýšili sledovanosť v televízii, veľký rozmach zaznamenal aj medzi černošským obyvateľstvom. „Aj my golfisti mu máme byť za čo vďační. Za všetko, čo pre túto hru urobil. Toľko, čo on, pre golf neurobil nikto iný,“ vraví ďalšia legenda tejto hry Američan Phil Mickelson. V rozhovore pre CBS Sport svoje slová Kalifornčan konkretizoval. „Keď som vyhral Tucson Open, bola dotácia celého turnaja milión dolárov. Celková, víťaz bral 180-tisíc. Kedysi som len sníval, že by raz víťaz mohol na jednom turnaji zarobiť milión dolárov. Dnes je to bežné. A to všetko vďaka Tigrovi,“ zložil mu hold Mickelson. Len na porovnanie, americký PGA Championship mal naposledy celkovú dotáciu 10,5 milióna dolárov. Víťaz dostal 1,89 milióna. Pred dvadsiatimi rokmi to bolo 470-tisíc.

Golf a drogy? Pevné puto?

V súčasnosti však Woods nepatrí ani medzi tisícku najlepších hráčov. V polovičke augusta mu patrilo 1 087. miesto. Viedol ďalší Američan, 33-ročný Dustin Johnson, ktorý býva rovnako na Floride - len čosi vyše 10 kilometrov od Woodsovho sídla. Mimochodom, aj o ňom sa povráva, že už mal problémy s drogami. Dva turnaje - Masters 2012 a Ryder Cup 2014 - z neznámych príčin vynechal. Deň pred štartom Masters Johnson vyhlásil, že spadol zo schodov a udrel si chrbát. „Mal by už prestať s tými nočnými aktivitami,“ lakonicky komentoval jeho ospravedlnenie Dustinov dlhoročný tréner Butch Harmon. Žeby golf a post svetovej jednotky lákali amerických elitných športovcov na zlé chodníčky? Svokor aktuálnej svetovej golfovej jednotky osud Tigra Woodsa svojmu zaťovi určite nepraje. Nie je ním totiž nikto iný ako legendárny hokejista Wayne Gretzky. Dustin sa oženil s jeho dcérou Paulinou. „Často sa rozprávame o tom, aké dôležité je obklopiť sa tými správnymi ľuďmi. Takými, ktorí vás potlačia správnym smerom,“ priznal Johnson.

Príliš hrdý?

Zdá sa, že jeho predchodca na poste golfového kráľa v posledných rokoch toľko šťastia nemal. Hoci Woods sa dušuje, že ešte v golfe nepovedal posledné slovo. „Možno je len príliš hrdý, aby dokázal povedať - končím,“ zašpekuloval si na jar tohto roku server sbnation. Jedným dychom však dodal, že nie každý profesionálny športovec dokáže odhadnúť čas, keď by mal s profesionálnym športom skončiť. „Pritom je to jednoduché. Mali by ste to zabaliť v deň, keď už netúžite zlepšovať sa. Keď je vám jedno, či vyhráte turnaj, alebo nie,“ myslí si ďalšia bývalá svetová golfová jednotka, Austrálčan Jason Day. Ak už sa Woods na turnaji objaví, často je rád, ak prejde kvalifikáciou. Tri operácie a mesiace bez tréningu zanechali na jeho hre stopy. Ako poznamenal jeden z jeho fanúšikov na sociálnych sieťach, od roku 2014 bol častejšie na operačnom stole než v prvej desiatke na turnaji. „Je len imitáciou seba samého. Jeho budúcnosť bola málokedy taká neistá,“ domnieva sa golfový odborník a korešpondent britského denníka The Telegraph James Corrigan. Dokáže sa ešte Tiger postaviť na nohy? Alebo budeme svedkami už len jeho postupného miznutia zo scény?


VIDEO Plus 7 Dní