Už čoskoro: Kohúti Mayweather (vľavo) a Pacquiao nastúpia proti sebe 2. mája v Las Vegas.

Boxerský zápas desaťročia: Poslanec verzus zazobaný chválenkár

Májový boxerský duel amerického búrliváka Mayweathera s filipínskym poslancom Pacquiaom má pokoriť všetky rekordy.

Najočakávanejší súboj desaťročia. Najlukratívnejší zápas histórie. Médiá i promotéri sa už od februára, keď obaja aktéri potvrdili vzájomný duel, predháňajú v superlatívoch na blížiaci sa boxerský zápas 38-ročného Američana Floyda Mayweathera s Filipíncom Mannym Pacquiaom, mladším o jeden a pol roka.

Bude to boj o milióny. Američan by mal na dueli zarobiť minimálne stodvadsať miliónov dolárov, Filipínec osemdesiat, no záujem o stretnutie, ktoré sa uskutoční 2. mája v kasíne v Las Vegas, je enormný.

Očakáva sa, že duel by mohol vygenerovať zisk štyristo miliónov, čo by zárobky oboch pästiarov ešte zvýšilo. Podľa dohody si peniaze rozdelia v pomere 60 : 40 v prospech Američana. Vstupenky na zápas stáli od 1 500 do 7 500 dolárov.

Promo netreba

Prečo ten enormný záujem? Pacquiao ani Mayweather nie sú žiadni valibukovia. Filipínec má 169 centimetrov a šesťdesiattri kíl, jeho americký protivník o štyri centimetre a šesť kíl viac. Lákajú výkonmi. Mayweathera označujú za nekorunovaného kráľa boxu, keďže v profesionálnom ringu ešte nikdy neprehral.

Pacquiao je dodnes jediný pästiar, ktorý dokázal získať titul majstra sveta v ôsmich rôznych hmotnostných kategóriách. V jednej chvíli držal titul v štyroch naraz, čo sa dovtedy nikomu nepodarilo.

V súčasnosti má poslanec filipínskeho kongresu a otec piatich detí jediný titul - v ľahkej welterovej hmotnosti do 67 kilogramov, no len on vraj môže dokázať zosadiť Mayweathera z trónu. „Je to taký ťahák, že mu ani nemusíte robiť promo. Predáva sa sám,“ myslí si Mayweather, ktorý momentálne vládne piatim kategóriám.

Z ulice do parlamentu

Na Filipínach je Pacquiao dávno národný hrdina. Keď boxuje, v krajine vraj takmer neexistuje zločinnosť. Jeho životný príbeh je príkladom, ako sa z chudoby vyhrabať k sláve. Manny je syn chudobných farmárov z okresu Kibawe na ostrove Mindanao - štvrté zo šiestich detí. Rodičovský dom pre extrémnu chudobu napokon opustil sám.

Traduje sa, že aj vďaka príhode so psom, keď mal štrnásť rokov. Psa našiel na ulici, no opitý otec mu ho vzal, uvaril a zjedol. Rozzúrený Manny sa zbalil a vypadol. Prespával na ulici v kartónových škatuliach, predával šišky a cigarety, ktoré tesne predtým ukradol. Potom sa začal biť za peniaze.

„Za prvý súboj na ulici som dostal dolár,“ pochválil sa v jednom z rozhovorov. Vyhrával ďalej a keď ho promotéri pozvali boxovať do hlavného mesta, neváhal. Od tých čias zarobil viac než tristo miliónov dolárov, v luxusnej štvrti Manily si pred štyrmi rokmi kúpil za deväť miliónov dolárov trojposchodovú vilu, kde má v garáži Ferrari, Porsche a Mercedes.

Napriek tomu nezabúda, z akého prostredia vyšiel. Nóbl susedom v okolí vraj prekážalo, ako jednoducho sú oblečení ľudia, ktorí Mannyho navštevujú. Aj miestny elitársky spolok Manila Polo Club, zvyknutý na slušivé módne obleky, najskôr Pacquiaovu žiadosť o členstvo v klube odmietol, za čo sa mu neskôr ušlo napomenutie.

Bude číslo 48?

Pacquiao je všestranný. Vlani si stihol zahrať pár minút vo filipínskej basketbalovej lige i nahrať dva úspešné albumy. Duel s Mayweatherom ozdobil skladbou Lalaban Ako Para sa Pilipino, Budem sa biť za Filipíny, no spevákom už ďalej byť nemieni. „Milujem hudbu, no nemyslím si, že hudba miluje mňa,“ skonštatoval sebakriticky.

Manny boxuje ako profesionál už dve desaťročia. Pred štyrmi rokmi po kontroverznej prehre s Američanom Bradleym a zaslúženej s Mexičanom Márquezom vyzeral na odpis, no dokázal vstať z popola. Proti Mayweatherovi pôjde s bilanciou troch víťazstiev za sebou vrátane úspešnej odvety s Bradleym. Mayweather však má v predzápasových prognózach jasno.

„Viem, že sa Manny pokúsi o to, čo nedokázalo šyridsaťsedem boxerov pred ním, ale úspešný nebude. Stane sa z neho číslo štyridsaťosem,“ vyhlásil jeho protivník na tlačovke v Los Angeles - prvej a poslednej pred duelom. Preto bol o oboch aktérov taký veľký záujem.

Lepší než Ronaldo

Mayweather je diametrálne odlišný typ než Pacquiao. Rodák z Michiganu mal k boxu blízko od narodenia. V ringu bojoval jeho otec aj strýko - a úspešne. Od nich zdedil vlastnosť hrdo predvádzať, čo všetko si môže dovoliť - hodinky, prstene, zlaté reťaze. Na sociálnych sieťach zverejnil aj foto v posteli, kde spolu s ním „pózujú“ tučné zväzky bankoviek.

V garáži vily v Las Vegas s rozlohou 22-tisíc štvorcových metrov má Ferrari a Buggati Veyron, po tri z každého. Kúpil si aj lietadlo pre štrnásť ľudí.

Hoci vlani strávil v ringu len 72 minút, čiže dva kompletné zápasy, stačilo mu to, aby sa stal najlepšie zarábajúcim športovcom sveta. Vyniesli mu 105 miliónov dolárov. O dvadsaťpäť viac než zarobil druhý v rebríčku - portugalská hviezda Realu Madrid Cristiano Ronaldo.

Keď sa Floyd neprestával na sociálnych sieťach chváliť, čo všetko vlastní, odkázal mu Manny, nech sa prestane predvádzať a začne trénovať. Mayweather uštedril súperom knokaut vo viac než polovici zápasov, na ktoré nastúpil, naposledy pred štyrmi rokmi Victorovi Ortizovi.

Aj to dosť kontroverzným spôsobom, keď súpera zložil na zem dvomi rýchlymi ranami vo štvrtom kole - v čase, keď sa mu ten so zvesenými rukami ospravedlňoval za úmyselný pokus o nepovolený úder hlavou.

Pravidlá neporušil, každý z boxerov „musí chrániť sám seba počas celého zápasu“, no od fair play malo jeho víťazstvo ďaleko. Keď sa mu to v interview ešte v ringu snažil osemdesiatročný komentátor HBO Larry Merchant naznačiť, sprosto ho urazil. „Mali by ťa vykopnúť. O boxe vieš hovno,“ vyletel na neho. Merchant kontroval: „Prial by som si mať o päťdesiat rokov menej a nakopať ti zadok.“

Sedem obvinení, basa naostro

Aj Floyd vie, čo je prehra. V semifinále olympijského turnaja v Atlante 1996 prehral s Bulharom Serafinom Todorovom, neskoršie strieborným.

Kým dnes 45-ročný Todorov, ako vypátral denník New York Times, žije po problémoch s alkoholom v chudobnom bulharskom meste Pazardžik s mesačným príjmom štyristo eur, Mayweather sa topí v peniazoch.

Američana netrápi alkohol, ale výbušná povaha. Mayweather čelil už siedmim obvineniam z napadnutia. Pred tromi rokmi za násilie voči matke troch z jeho štyroch detí Josie Harrisovej, ktorého svedkom boli dvaja Floyodovi synovia, putoval dokonca za mreže. Strávil dva mesiace v nápravnom zariadení v Nevade. U silno veriaceho Pacquiaa zaznamenal Mayweather ďalšie veľké mínus.

„Začiatkom mája nás čaká súboj dobra so zlom,“ konštatoval pre server USA Today Pacquiaov osobný tréner Freddie Roach. „Manny je proti domácemu násiliu. To sa usiluje presadiť aj vo filipínskom kongrese. Prvý raz v kariére ho čaká duel proti súperovi, ktorého naozaj nemá rád. To by mu v ringu mohlo pomôcť objaviť ten zabijacký inštinkt,“ tvrdí Roach.

Namiesto zápasu žaloba

Mayweather s Pacquiaom na seba narážajú už niekoľko rokov. Pôvodne sa mal súboj konať v roku 2010, no strany sa nedohodli na podmienkach zmluvy. Pokračovalo to vzájomným osočovaním, keď Američan nazval v internetovom videu Filipínca „malým žltým idiotom“. Na dôvažok pridal obvinenie, že si pomáha nedovolenými podpornými prostriedkami. Pacquiao ho zažaloval.

Namiesto bitky o boxerského kráľa nižších hmotností sa verejnosť dočkala sporu trvajúceho tri roky, ktorý ukončilo až mimosúdne vyrovnanie. Mayweather vyčítal Pacquiaovi aj spojenectvo s filipínskym kondičným poradcom Alexom Arizom spájaným s dopingom. Keď ho Pacquiaov kouč vyrazil, ocitol sa zrazu po boku Mayweathera.

Všetko je už minulosť, obaja pästiari sú ochotní dobrovoľne podstúpiť dopingový test. Pacquiao má o dôvod viac konečne si s Američanom zmerať sily. Podľa magazínu Forbes dlhuje na daniach vyše 48 miliónov dolárov za roky 2008 a 2009, keď bol na vrchole kariéry.

Jeho právnici tvrdia, že dane zaplatil v Amerike a keďže obe krajiny majú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, je vec vyriešená. Pacquiao však potvrdenie o zaplatení dane v USA údajne nepredložil.

Chránený úsmev

Pre Filipínca je vraj možno lepšie, že sa súboj uskutoční až teraz. Zarobí viac, navyše Američan vraj už nemá takú formu ako kedysi. A je o rok a pol starší. „Pred piatimi rokmi by to nehralo žiadnu rolu, ale teraz to už nie je pravda. Tridsaťosemročný Floyd nedokáže to isté čo tridsaťtriročný,“ domnieva sa Roach.

Američan má v pláne aj v ringu predvádzať, aký je bohatý. Chystá sa použiť ochranu v hodnote 25-tisíc dolárov, ktorá obsahuje kúsky zlata a diamantu.

„Boxujem už 19 rokov a musím si chrániť úsmev,“ vysvetlil. K zlatu a diamantom má stále blízko, čo dokázal vlani, keď daroval diamantový prsteň snúbenici Shantel Jacksonovej. No zo svadby zišlo hneď po tom, čo šla jeho milá bez jeho vedomia na potrat. Čakala dvojičky, Floyd sa na tomto poli mohol ujať vedenia 6 : 5.

Rekord je istý

Ako to dopadne v ringu, uvidíme v prvú májovú sobotu. Jedno je však isté - rekord v počte predplatených domácich vysielacích práv padne. Doterajší je Mayweatherov duel s Oscarom de la Hoya z mája 2007, za ktorý si priplatilo 2,4 milióna televíznych divákov.

Priamy prenos z lasvegaského MGM Grand Casina bude vo vysokom rozlíšení stáť záujemcov 99 dolárov, no televízne spoločnosti sú presvedčené, že obaja aktéri hravo pokoria hranicu troch miliónov. V štandardnom rozlíšení sa bude priplácať o desať dolárov menej.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].