Rozdiely medzi pohlaviami: Zatiaľ čo väčšina žien má pri bozkávaní zavreté oči, v prípade mužov tak robí zhruba polovica. Zvyšok sa rád pozerá na partnerku.

Bozk ako barometer: Ženy sa rozhodujú pre partnera pomocou pier

Bozk prospieva nielen psychike, ale aj zdraviu. Značná časť žien si podľa neho vyberá životného partnera. Približne každá druhá sa údajne rozhoduje na základe bozku, či s mužom zostane.

Je zdrojom potešenia, ale aj užitočných informácií. Hlboký, intenzívny bozk totiž vysiela do mozgu signály, ktoré dokážu v nemalej miere ovplyvniť naše rozhodovanie. Dokonca môže predurčiť osud celého vzťahu.

Rozdielny prístup

Rozišli by ste sa s nádejným objavom len preto, že sa nevie bozkávať? Uvedená otázka sa síce môže zdať zbytočná a prípadnú kladnú odpoveď by zrejme mnohí považovali za prehnanú, no má svoje opodstatnenie.

Pravda je, že v živote a v partnerstve sú dôležitejšie veci ako bozk, no ten prvý je pre začínajúci sa vzťah mimoriadne dôležitý. Môže sa totiž stať, že po prvom, respektíve prvých bozkoch nepreskočí iskra a nádejný vzťah začne významne pokrivkávať. Jednoducho si s partnerom nebudete „chutiť“. Význam bozku pri výbere vhodného životného partnera potvrdzujú aj odborníci.

„Oblasť pier je doslova prešpikovaná nervovými zakončeniami, a tak pri bozkoch vzniká veľké množstvo neurochemických reakcií, ktoré hrajú významnú úlohu pri vzniku emócií,“ vysvetľuje psychologička a sexuologička Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov.

Pri bozkávaní podľa nej zapájame hneď niekoľko zmyslov naraz. „Súhra hmatu, čuchu a chuti vysiela do mozgu informáciu, či toho druhého chceme za partnera, alebo nie.“ Na základe týchto signálov sa najmä ženy následne rozhodujú, do koho sa zamilujú.

Nejde pritom o vedomé rozhodnutie - všetko sa totiž odohráva v podvedomí. „Podľa niektorých štúdií sa až polovica žien, ktoré dospejú k názoru, že ich náprotivok sa zle bozkáva, ukončí vzťah. Napriek tomu, že ich dotyčný muž inak priťahuje,“ upozorňuje Janáčková.

U mužov to prebieha inak, keďže reagujú rovnako na bozk s dlhodobou partnerkou, ako aj so ženou, ktorú stretli pred hodinou. U silnejšieho pohlavia je totiž kľúčové, či sa im žena páči na pohľad. „Väčšine mužov by ani len nenapadlo ukončiť vzťah preto, že sa ich partnerka zle bozkáva,“ dodáva odborníčka.

Mechanizmy, ktoré prebiehajú v mozgu žien a mužov pri zoznamovaní, sú podľa nej úplne odlišné. Psychologička nachádza vysvetlenie v evolúcii. „Úlohou muža v pradávnych časoch bolo oplodniť čo najviac žien. Keďže pri ich posudzovaní musel byť rýchly, zameriaval sa na to, čo mohol zhodnotiť pohľadom - v prvom rade prsia, zadok, tvár.“

Daná bola aj úloha žien. „Vybrať si najsilnejšieho muža, alfa samca, a udržať si ho. Preto sa dodnes dámy pozerajú mužom pri zoznamovaní do očí. Snažia sa čo najlepšie odhadnúť ich charakter, pátrajú v pamäti a porovnávajú ich s inými mužmi,“ dôvodí šéfka Inštitútu partnerských vzťahov.

Prehliadané

Bozky a vzájomné dotyky znamenajú pre ľudskú intimitu a uspokojenie nezriedka oveľa viac než samotný pohlavný styk. Z mnohých prieskumov však vyplýva, že ich partneri majú nedostatok. Hoci sú vo vzťahu šťastní, väčšina z opýtaných túži bozkávať sa s partnerom častejšie, ako je to v skutočnosti.

Na absenciu vášnivých bozkov a nežných dotykov sa sťažujú najmä ľudia žijúci v dlhodobom vzťahu. Stačí pritom málo, aby sa partneri cítili vo vzťahu spokojnejší. „Bozkávanie upevňuje vzťah. Ani po rokoch by sme naň nemali zabúdať a mali by sme sa mu venovať každý deň,“ tvrdí Janáčková. A ponúka aj vysvetlenie.

„Počas bozkávania sa do tela uvoľňujú endorfíny, ktoré pomáhajú odbúrať stres, vďaka čomu sú oveľa lepším uzmierovacím aktom ako sex,“ dôvodí.

Podľa viacerých zahraničných štúdií je najdôležitejším bozkom ten ranný, ktorým sa s partnerom privítame. Nasleduje bozk na rozlúčku a bozk na privítanie po návrate z práce. Dotyky a bozky majú tiež pozitívny vplyv na náš zovňajšok.

Dotyky údajne zlepšujú krvný obeh, vďaka čomu sa do podkožia dostáva viac živín. Koža je vďaka tomu hladšia a lesklejšia. Čo sa týka bozkov a objatí, viaceré prieskumy dokazujú, že nejedna žena sa po nich cíti atraktívnejšia.

Bez bozkov?

Jednou z najčastejších príčin, prečo sa partneri nebozkávajú, je podľa sexuológov „odlišná technika“. Hoci nám to môže pripadať nepodstatné, opak je pravda. Technika bozkávania je u každého iná, rovnako ako napríklad spôsob chôdze alebo reči. Ak chcete s partnerom dosiahnuť súlad, musíte iba „cvičiť“.

Ďalšou pomerne častou príčinou býva zápach z úst. Môže ho spôsobovať nedostatočná hygiena, korenené, respektíve aromatické jedlá, ale aj zdravotné problémy. Ak problém s nevábnym dychom zanedbáte, problémy sa budú iba stupňovať.

„Nielenže sa s vami vaša polovička nebude chcieť bozkávať, ale časom sa jej môžete zhnusiť. Ak nepomôže žuvačka alebo zmena stravovania, treba sa obrátiť na lekára,“ radí Lenka Černá, poradkyňa v oblasti partnerských vzťahov. Zabijakom bozkávania je aj rutina vo vzťahu.

Čo ste nevedeli o bozkoch?

Preukázateľne sa bozkávajú iba dva biologické druhy - ľudia a šimpanzy. Človek pri intenzívnom bozkávaní zapája do „akcie“ asi tridsať svalov v tvári a za minútu tak údajne spáli 29 kalórií. Priemerný bozk trvá zhruba dvanásť sekúnd. Väčšina žien sa bozkáva so zatvorenými očami, v prípade mužov je to asi polovica. Zvyšok sa rád pozerá na partnerkin výraz v tvári.

Bozkávanie údajne zlepšuje priechodnosť dýchacích ciest, vďaka čomu sa do tela dostáva viac kyslíka. Je to tiež skvelý spôsob, ako zahnať čkanie. Podľa niektorých výskumov je prevenciou vysokého krvného tlaku.

Bozkávanie vraj zvyšuje aj hladinu oxytocínu, ktorý znižuje hladinu stresového hormónu kortizol. Údajne sa podpisuje aj pod nárast dopamínu, sérotonínu a endorfínov, ktoré zvyšujú sexuálnu túžbu a zlepšujú náladu.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní