Feltham je fascinovaný historkami o Lochnesskej príšere od detstva.

Brit obetoval 24 rokov Lochnesskej príšere. Prekvapí vás, čo zistil

Fanúšik najväčšej škótskej záhady strávil 24 rokov sledovaním Lonchnesskej príšery. Opustil kvôli tomu priateľku i dom. Napokon dospel k prekvapivému záveru.

Brit Steve Feltham takmer štvrť storočie veril, že vody jazera Loch Ness ukrývajú príšeru. Nebol však ako väčšina priaznivcov záhad, ktorí si občas čosi prečítajú, prípadne sa vyberú na konkrétne miesto. Feltham podriadil Nessie, ako údajnú príšeru nazývajú jej fanúšikovia, celý život.

V roku 1991 opustil prácu montéra bezpečnostných kamier, priateľku i dom a presťahoval sa k brehom jazera Loch Ness. Všetok svoj čas venoval hľadaniu legendárneho monštra. Prinieslo mu to miesto v Guinessovej knihe rekordov za najdlhší nepretržitý lov na príšeru – ale to bolo všetko. Alebo nie?

Feltham dnes tvrdí, že dospel k pravde o tom, čo vody škótskeho jazera v skutočnosti ukrývajú. Nie je to žiaden plesiosaurus, ako sa domnievajú viacerí experti na Nessie. Podľa Brita ide o obrovského sumca, ktorého vpustili do jazera ešte vo viktoriánskom období.

Prerastená rybka

Príšere oddaný Brit dnes žije v karavane, ktorý bol kedysi pojazdnou knižnicou, zaparkovanom pri krčme neďaleko jazera. Živí sa tým, že vyrába modely „lochnessiek“ a predáva ich turistom. Má to však význam aj teraz, keď zistil, že monštrum z pravekého sveta je v skutočnosti obyčajná ryba? Iba trochu prerastená...

Feltham predpokladá, že za záhadou sa v skutočnosti skrýva obrovský jedinec waleského sumca, ktorý dorastá až do dĺžky sedem metrov a môže vážiť bezmála 400 kilogramov. A ponúka aj vysvetlenie, ako sa tam dostal.

„Ako je známe, týchto sumcov vypustili do jazera ešte počas viktoriánskeho obdobia na športové účely. Populácia bola mimoriadne životaschopná, no ich počet klesol natoľko, že dnes tu žije jeden, nanajvýš dva jedince,“ myslí si nadšenec.

Historke o monštre uveril, keď bol ako sedemročný s rodičmi na dovolenke pri jazere v Škótskej vysočine. „Svoj názor na príšeru som v priebehu rokov postupne korigoval. Dnes si nemyslím, že by šlo o prehistorického tvora,“ dodáva.

"Nessiebiznis"

Prvotné legendy o Loch Nesse siahajú až do šiesteho storočia, keď bol írsky mních svedkom toho, ako miestni pochovávajú muža napadnutého neznámym „vodným netvorom“.

Prvá moderná správa o príšere sa objavila v novinách v roku 1930. Zmieňovala sa o tom, že rybárov napadol v člne tvor dlhý takmer päť metrov. S pribúdajúcimi historkami rástli aj rozmery záhadného obyvateľa jazera.

Skutočnú „nessiemániu“ naštartovalo tvrdenie Georgea Spicera v roku 1933, ktorý mal vyše sedemmetrovú príšeru vidieť spolu s manželkou.

O rok nato doktor Robert Kenneth Wilson prišiel s fotkou, ktorá sa stala najslávnejším záberom Lochnesskej príšery. Napokon sa ukázalo, že šlo o podvod. Odvtedy sa objavilo nespočetne veľa „zaručene pravdivých“ fotiek a rovnaké množstvo podvrhov.

Historka o príšere je dodnes výhodný biznis. A Škótsko by bez nej zrejme nebolo, čím je.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].