Kim Kardashianová: Slnečné okuliare „muchy“ s veľkými sklami odporúčajú aj oční lekári. Miriam Záhorcová: Očná lekárka a chirurgička varuje pred nekvalitnými okuliarmi bez filtra.

Buďte ako Kardiashian! Odborníčka radí ako si vybrať správne slnečné okuliare

Trendom sú „muchy“, slnečné okuliare, ktoré vám zakryjú takmer celú tvár. Vyhnite sa šmejdom bez filtra

Tmavé sklá bez filtra iba nebezpečne rozšíria zreničky, cez ktoré preniká oveľa viac škodlivého UV žiarenia. Radšej si nedať žiadne slnečné okuliare ako nekvalitné,“ upozorňuje očná lekárka a chirurgička MUDr. Miriam Záhorcová z Očnej kliniky NeoVízia.

Výstrelok či skutočná ochrana?

Pri pretlaku farieb, tvarov, kvality a cien mnohým z nás napadne, koľko je na slnečných okuliaroch „pravdy“ a koľko biznisu. „Slnečné okuliare by sme mali nosiť po celý rok, vždy, keď je vonku jasno. Na slnečné žiarenie citlivejšie reagujú ľudia s mínusovými dioptriami. Okuliare by mali nosiť vždy za jasného slnka, vytvárajú im pohodlie,“ zdôrazňuje očná lekárka.

Dočasne slepí zo slnka?

Špeciálne dôležitá je podľa odborníčky slnečná ochrana pri mori a na horách. „Poznáme ochorenie z vysokej intenzity svetla, môže spôsobiť dočasnú slepotu. Preto dbajme na kvalitné slnečné okuliare vždy pri intenzívnom rozptýlenom slnečnom svetle s intenzívnym jasom - a to je najčastejšie práve pri mori a na horách.“ Ako sa môže ignorovanie slnečných okuliarov odraziť na očiach?

Čítajte viac:

Šampón? Načo! Celebritných kaderníkov opantal nový vlasový trend

„Slnečné žiarenie spolu s genetickou danosťou je jednou z hlavných príčin vekom podmienenej degenerácie žltej škvrny či zhubného melanómu oka. Ochorenie v skorých štádiách nebolí a nemá žiadne príznaky. V rozvinutom stave sa pacientovi postupne alebo náhle zhorší videnie. Lekári ho obyčajne objavia náhodne. Problémom objavenia nádoru v neskorých štádiách sú už metastázy v pľúcach, v mozgu, v pečeni a v kostiach. Najčastejšie sa objavuje od 25. roku života. Percento výskytu výrazne narastá po štyridsaťpäťke a najviac ohrozená je biela rasa s modrými očami a so slabým pigmentom.“

Radšej muchy ako lenonky

Aké by mali byť ideálne slnečné okuliare z pohľadu očných lekárov a optometristov? „Čím väčšie, tým lepšie. Lepšie sú veľké „muchy“ ako pilotky. Mali by pokrývať celé oko. Módne výstrelky maličkých rozmerov neposkytujú dostatočnú ochranu. Z materiálov je najvhodnejší tvrdený plast alebo sklo. Zabráni poškriabaniu a deformáciám,“ upozorňuje optometristka Katarína Bašnáková.

Zapamätajte si číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný stopercentný systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak chcete zistiť, či majú vaše okuliare skutočne UV ochranu, akú uvádzajú, dajte si ich premerať v očnej optike.

Heliovary v aute odložte

Aké slnečné okuliare by sme si mali zadovážiť za volant? „Stredne tmavé sklá sfarbené dosiva alebo dohneda. Čím výraznejšie stmavenie, tým väčší problém rozlišovať detaily. Za volantom sme vystavení rýchlym prechodom z ostrého svetla do tieňa, napríklad pri vstupe do tunela, pod stromami, preto v aute noste okuliare len so stredne tmavými sklami.

Do auta nie sú vhodné ani polaroidy a okuliare, ktoré reagujú na UV svetlo stmavením, kedysi známe ako „heliovary“. „V aute nefungujú. UV žiarenie z vonkajšieho prostredia je už odfiltrované sklami v aute, tieto sklá preto netmavnú.“ Akým okuliarom sa vyhýbať? „Kúpeným na trhu bez dôslednej znalosti výrobcu. Pri okuliaroch kúpených v optike dostávate certifikát o UV ochrane. Ak ho okuliare nemajú, tmavé sklá iba nebezpečne rozšíria zreničky, cez ktoré preniká oveľa viac škodlivého UV žiarenia. V takýchto prípadoch je lepšie nedať si žiadne slnečné okuliare ako nekvalitné. Vždy si ich kupujte v očnej optike alebo v špecializovanej predajni.“

Vianočné tipy na darček