Byť šéfovým obľúbencom sa oplatí: Zarobíte viac!

Byť šéfovým obľúbencom sa oplatí: Zarobíte viac!

Ak sú vo vašich očiach šéfovi obľúbenci len obyčajní „riťolezi“, vedzte, že majú na výplatnej páske viac ako vy!

Čím priateľskejší vzťah, tým vyššia suma na výplatnej páske. Aj tak by sa dali popísať výsledky zamestnaneckého prieskumu portálu Platy.sk. Ten zistil, že väčšina Slovákov udržiava so svojimi nadriadenými kamarátsky vzťah. A podľa výsledkov sa im to aj oplatí. „Tí, ktorí sú so svojimi šéfmi priatelia, dokážu totiž zarobiť v priemere až o 17 percent viac,“ povedala PR manažérka Profesia.sk Nikola Richterová.

Do prieskumu, ktorý je súčasťou Paylab Compensation Monitora sledujúceho trendy v oblasti odmeňovania sa zapojilo jedenásť krajín Európy, zo Slovenka vyše 12-tisíc respondentov.

So šéfom vychádzam

Až 60 percent Slovákov vyhlásilo, že má so šéfom priateľský vzťah. Dobré vzťahy s vedúcim síce majú aj zamestnanci s nižším zárobkom (53 %), ale je ich predsa len menej ako tých s nadpriemerným platom, ktorí sa kamošia so šéfom - tých je 66 percent.

Väčšina Slovákov vychádza zo šéfom dobre.
Väčšina Slovákov vychádza zo šéfom dobre.
Foto: Profesia.sk

Štyria z desiatich zamestnancov na Slovensku majú neutrálny vzťah so šéfom a 36 % má s vedúcim rezervovaný vzťah a drží si odstup. Chladný až nepriateľský vzťah majú s priamym nadriadeným tri percentá zamestnancov.

Prieskum tiež ukázal, že najviac zamestnancov s priateľským vzťahom s nadriadeným je pri strednom manažmente, kvalifikovaných technických pracovníkoch či zamestnancoch v IT. Vo všeobecnosti platí - lepšie vzťahy s priamym nadriadeným majú mladší pracovníci do 35 rokov.

Priateľský vzťah v peňaženke

„Zaujímavým zistením je, že ľudia, ktorí majú priateľský vzťah so šéfom, majú na Slovensku v priemere o 17 percent vyšší plat, ako tí respondenti, ktorí majú s nadriadeným rezervovaný alebo nepriateľský vzťah,“hovorí Richterová. Platový rozdiel v prospech dobrých vzťahov pritom vyšiel vo všetkých krajinách, kde sa prieskum realizoval.

Slovákom sa dobré vzťahy so šéfom vyplácajú.
Slovákom sa dobré vzťahy so šéfom vyplácajú.
Foto: Profesia.sk

V porovnaní s krajinami V4, profitujú Slováci z dobrého vzťahu s nadriadeným viac ako Poliaci, ale menej ako Maďari a Česi.

Chýba férovosť aj pokora

Slováci sa zhodli na nedostatkoch u svojich šéfov, lídrom zamestnancov podľa nich chýba férovosť, úprimnosť, ochota, odborné skúsenosti a pokora.

Ľudia, ktorí majú s nadriadeným priateľský vzťah, sa častejšie sťažujú na to, že šéf nemá guráž a rozhodnosť a tiež, že je málo kreatívny. Zamestnanci, ktorí majú rezervovaný až chladný vzťah so šéfom, sa zase častejšie sťažujú na málo úcty a rešpektu zo strany šéfa a na nedôveryhodnosť. Tiež pochybujú o jeho kompetentnosti.

Takmer tretina šéfov je podľa Slovákov neférová, či neúprimná.
Takmer tretina šéfov je podľa Slovákov neférová, či neúprimná.
Foto: Profesia.sk

Zamestnanci, ktorí zarábajú na Slovensku podpriemerne, sa sťažujú, že šéfom chýba férovosť, ochota, slušnosť, pokora a väčšia otvorenosť. Zamestnancom s nadpriemerným príjmom zase chýba u šéfov okrem odborných skúseností aj charizma, odvaha a guráž, rozvaha a kreativita.

Ženská šéfka je horšia

Prieskum tiež ukázal, že pracovníci vnímajú, ženské nadriadené horšie ako mužov. Podľa nich, viac ako mužským manažérom chýba ženským šéfkam férovosť, úprimnosť, či odvaha.

Ženy sú podľa zamestnancov horšie manažérky.
Ženy sú podľa zamestnancov horšie manažérky.
Foto: Profesia.sk

Na Slovensku šéfuje žena len 26 percentám zamestnancov. Podobne je to v Českej republike, Maďarsku či Poľsku. Najväčší podiel ženských manažérok je v pobaltských štátoch – Lotyšsku, Estónsku a Litve.

Iba štvrtina manažérov je na Slovensku ženského pohlavia.
Iba štvrtina manažérov je na Slovensku ženského pohlavia.
Foto: Profesia.sk

  • Katarína Oravská

    Ako editorka/redaktorka portálu Plus7dni.sk zodpovedá za tvorbu obsahu pre webovú stránku týždenníka. Vyhľadáva a spracúva vlastné témy, pracuje s foto a video podkladmi, ako aj  s analytickými dátami. Spravuje sociálny profil Plus 7 dní.

VIDEO Plus 7 Dní