Byť supermanželkou a supermatkou bez náznaku únavy? Dá sa to, no nie je to legálne

Je lacnejší ako pervitín, jeho držanie je legálne a nemusíte sa stretávať s pochybnými ľuďmi, aby ste sa k nemu dostali. Matky a študenti na stredných a vysokých školách sa dopujú liekmi pre deti s poruchou sústredenia, ktoré im dávajú nezvyčajnú energiu.

Tabletky kupujú načierno cez internet alebo ich vyžobrú od lekára. Lieky ich pritom môžu dostať na psychiatriu alebo rovno do márnice.

Študentská droga: Zo školských internátov sa biela tabletka presúva do domácností.
Študentská droga: Zo školských internátov sa biela tabletka presúva do domácností.
PROFIMEDIA

Čo je to za zázrak

Ritalín predpisujú detskí psychiatri pre hyperaktívne deti, ktoré majú poruchu pozornosti. Diagnózu poznáte pod skratkou ADHD. Takéto deti nič nedokážu robiť dlho, nevedia sa sústrediť, pretože sú, paradoxne, unavené. Tabletka ich povzbudí, donúti sústrediť sa na to, čo robia, a svoje úlohy potom dokončia. Človek, ktorý ritalín užíva, dostane zrazu plno energie, nemusí spať ani jesť a môže sa perfektne sústrediť. Obľúbenú študentskú drogu už objavili aj matky, ktoré chcú byť dokonalé.

„Supermatky tieto lieky užívajú, aby toho zvládli viac a dlhšie vydržali,“ píše psychiatrička Julie Hallandová vo svojej knihe Nebojte sa byť náladové a protivné. V rokoch 1991 až 2010 podľa psychiatričky v Amerike vzrástol počet predpisov na simulanty, ako je ritalín, z piatich miliónov balení na 45 miliónov, čo je deväťnásobok. „Deti na stredných a vysokých školách predstavujú obrovský čierny trh, ale vychádza najavo, že liek na predpis majú rady aj maminky,“ píše americká psychiatrička.

Stačí zavítať na české mamičkovské portály a zistíte, že ritalín je obľúbený doping aj u našich susedov. Matky kupujú liek načierno cez internet alebo ho získavajú od svojich detí. Žiadne stretnutia s pochybnými ľuďmi na ulici, len lekársky predpis. „Zneužívanie adderallu, ritalínu a ďalších liekov na ADHD nás zavádza do omnoho čistejšieho sveta. Do sveta, v ktorom vám lekár predpíše dávku, ak sa budete aspoň trochu snažiť,“ píše Karolína Kašparová pre e15.cz.

Podobný ako pervitín: Ritalín je liek na terapiu detskej hyperaktivity, ktorý má podobné účinky ako pervitín.
Podobný ako pervitín: Ritalín je liek na terapiu detskej hyperaktivity, ktorý má podobné účinky ako pervitín.
PROFIMEDIA

Jedla ho s dieťaťom

Slovensko má jedno šťastie. Ritalín už na našom trhu oficiálne neexistuje, pretože ho nahradil bezpečnejší liek. Concerta sa v tele uvoľňuje postupne a nespôsobuje takú eufóriu. Ľudia ju preto vyhľadávajú menej. Radšej si kúpia ritalín načierno od nejakého Čecha. „Keď sme ešte predpisovali ritalín, sa mi stalo, že ho s dieťaťom užívala aj mamička. Ale nebol to zámer,“ usmieva sa pri spomienke na poctivú matku detská psychiatrička Terézia Rosenbergerová. Matka si prečítala v príbalovom letáku, že dieťa má liek užívať s rodičom a pochopila to doslovne.

Po dvoch týždňoch prišla k lekárke po ďalší predpis. „Viem, že na svete ritalín zneužívajú matky, ktoré potrebujú na zvládnutie svojej rodiny viac energie, ale považujem to za riziko,“ upozorňuje doktorka Rosenbergerová. „Pacientka môže dostať infarkt, veľmi často embóliu, zlyhanie pečene a hrozí jej až smrť.“ Ritalín zvyšuje krvný tlak, a keď ho niekto užíva bez kontroly lekára, môže na to rýchlo doplatiť. „A druhý moment je, keď dieťa vidí, že mama stále niečo užíva a nie je schopná fungovať bez toho. Dieťa môže mať neskôr sklony k závislostiam,“ vysvetľuje lekárka.

Len načierno: Na Slovensku už lekári ritalín nepredpisujú.
Len načierno: Na Slovensku už lekári ritalín nepredpisujú.
MATEJ KALINA

Pomocník pri skúškach?

„Veľmi súrne zháňam ritalín - potrebujem to na lepšiu koncentráciu na skúškové. Liek mám vyskúšaný a pomáha mi. Preferujem osobné odovzdanie,“ píše študent na inzertnom portáli. „Mám kvantum učenia, takže to potrebujem,“ objavuje sa na internete ďalší zúfalý inzerát Slováka. Predaj cez internet je jeden zo spôsobov, ako sa dostať k lieku. Druhý je vyžobrať si ho od lekára. V čase internetu, keď vieme presne zistiť, ako vyzerajú príznaky hyperaktivity, stačí zahrať pred psychiatrom divadielko a liek vám predpíše.

„Porucha ADHD sa dá ľahko predstierať,“ hovorí psychiater Pavel Palkovič z Centra pre liečbu drogových závislostí. Mladí ľudia, ktorí liek dostanú, ho potom predávajú cez internet. „Študenti si myslia, že im pomôže lepšie zvládnuť skúškové obdobie. A možno je to aj pravda, ale výsledok nebude taký, ako by chceli. Je pravdepodobné, že na skúške dostanú okno a keď ju aj urobia, o pol roka si z toho, čo sa naučili pod vplyvom tejto látky, nebudú nič pamätať,“ hovorí doktor Palkovič.

To by však bol ešte ten menší problém. Väčší je závislosť. Nedávnom museli v Centre pre liečbu drogových závislostí hospitalizovať študentku so silnou závislosťou od ritalínu. Kupovala ho cez internet. „Minulý a predminulý rok sme zažili boom závislostí od tohto lieku. Dávali sme dokopy štyroch pacientov,“ povedal Pavel Palkovič.

Obchod s ritalínom: Prekvitá na internete.
Obchod s ritalínom: Prekvitá na internete.
INTERNET

Závislí od energie

Začnete jednou tabletkou a o chvíľu vám nestačí ani päť denne. Keď dávku nedostanete, začnete mať abstinenčné príznaky, ako je apatia, pocity vyčerpanosti, bolesti hlavy a brucha. Nemôžete sa najesť a blížite sa k anorexii. Liečba závislosti je rovnaká ako pri tvrdých drogách a výsledok neistý. Človek môže zostať do konca života psychicky narušený, nemusí sa zbaviť paranoje. Na to všetko stačia týždne či mesiace užívania ritalínu. Stojí to naozaj za chvíľkovú dokonalosť?

Obchod s ritalínom: Prekvitá na internete.
Obchod s ritalínom: Prekvitá na internete.
INTERNET

Pozor na ritalín!

Na jednej strane získate supersilu, dobrú náladu a veľa energie, na druhej strane sú nebezpečné vedľajšie účinky lieku. Tie miernejšie sú bolesti hlavy a žalúdka, keď liek z tela „vyšumí“, a strašná únava. Pri dlhodobom užívaní sa vám zvyšuje tlak a riskujete infarkt srdca alebo krvácanie do mozgu. Hrozí anorexia, paranoja a zlyhanie pečene. Ak to všetko prežijete, ohrozuje vás samotná závislosť od lieku, z ktorej je veľmi náročné vyliečiť sa.