Google Glass: Stihli poblázniť celý svet ešte pred tým, ako sa vôbec začali predávať.

Čarovné okuliare s rozšírenou realitou ovládate iba hlasom

Google možno už tento rok začne predávať okuliare s rozšírenou realitou, ktoré pobláznili celý svet.

V súčasnosti sa čoraz viac rozpráva o nositeľnej elektronike, teda o malých hi-tech hračkách, ktoré má používateľ priamo na svojom tele. Patria k nim napríklad inteligentné hodinky, ktoré možno ovládať hlasom a komunikujú so smartfónom, ale aj špeciálne okuliare Google Glass, ktoré sa stali celosvetovým hitom ešte pred tým, ako sa začali naozaj predávať.

O. k., glass…

S výnimkou uvedenia prvého iPhonu a iPadu v posledných rokoch nevyvolala žiadna technologická inovácia takú pozornosť ako inteligentné okuliare od Googlu. Ak si napríklad spojenie Google Glass zadáte do vyhľadávača Google, vráti sa vám viac než 1,5 miliardy odkazov. To asi nepotrebuje ďalší komentár.

A čo vlastne chytré okuliare od Googlu sú? Jednoducho - špeciálne ľahké okuliare so zabudovanou kamerou, možnosťou premietať dáta priamo do zorného poľa ich majiteľa, ktoré navyše možno prepojiť so smartfónom.

Vyzerajú ako bežný okuliarový rám, pravda, až na prítomnosť kamery a miniatúrneho displeja. Google dokonca umožňuje do rámu vsadiť aj tmavé sklá so špeciálnym výrezom, ktoré by mali byť súčasťou komerčného balenia. S nimi budú Google Glass z diaľky na nerozoznanie od bežných slnečných okuliarov.

Fungujú absolútne jednoducho, na ich ovládanie nepotrebujete ruky, stačí hlas. Aktivujete ich povelom O. k., glass…, za ktorým nasleduje jeden z predvolených príkazov. Napríklad poviete - O. k., glass, take a picture - a okuliare automaticky spravia fotografiu objektu, na ktorý sa práve dívate. Rovnako nimi možno nakrúcať aj video, stačí povedať: „O. k., glass, record a video.

Hlavne s Androidom

Okuliare však toho zvládnu oveľa viac. Poviete napríklad - O. k., glass, give direction to Central park - a okamžite sa vám zobrazí navigácia k zvolenému miestu, v tomto prípade k Central parku.

Taktiež sa môžete svojich okuliarov spýtať, aké bude počasie, požiadať ich o preklad vybraného slova alebo frázy do zvoleného jazyka, nadiktovať im textovú správu pre známeho alebo využiť inteligentného asistenta v podobe Google Now, čo je akási obdoba Siri, ktorú v iPhonoch a iPadoch využíva spoločnosť Apple.

Možností je však oveľa viac, najmä ak máte okuliare spárené so smartfónom s operačným systémom Android, ktorý má pre ne špeciálnu aplikáciu. Ich využiteľnosť s iPhonmi je zatiaľ obmedzená.

Špecifikácia

Dáta, ktoré sa vám prostredníctvom okuliarov zobrazujú na minidispleji tesne pred okom, vidíte tak, akoby ste sa dívali na monitor s uhlopriečkou 25 palcov, teda približne 64 centimetrov, zo vzdialenosti dva a pol metra. V okuliaroch je zabudovaná kamera schopná nakrúcať video v HD rozlíšení (720p), slúchadlá nepotrebujú, pretože využívajú technológiu bone conduction, pri ktorej sa zvuk prenáša do vnútorného ucha priamo cez lebečné kosti.

Budú mať zabudovanú pamäť s veľkosťou 16 GB, používateľom však na vlastné dáta zostane len 12 GB, no bude možné prenášať ich aj priamo do cloudového úložiska Google Drive. Batéria by pri štandardnom používaní mala vydržať toľko ako v smartfóne - teda približne jeden deň, nabíjať sa bude cez micro USB. Okuliare budú s ďalšími zariadeniami spojené cez wi-fi alebo bluetooth.

Idú do výroby

Chytré okuliare od Googlu rozhodne nie sú iba projektom, ktorým chce ich materská spoločnosť upútať na seba pozornosť. Prototypy už boli rozdané testovačom, ktorí v praxi overujú ich funkčnosť, vývojári môžu pre ne pripravovať aplikácie a do bežného predaja by sa mali dostať už koncom tohto, najneskôr začiatkom budúceho roku.

Cena je zatiaľ veľkou neznámou, no väčšina analytikov sa zhoduje v tom, že by sa mala priblížiť cene špičkových smartfónov. Predvýrobná edícia okuliarov s názvom Explorer bola síce ohodnotená na 1 500 dolárov, čo je v prepočte temer 1 150 eur, no spoluzakladateľ Googlu Sergey Brin už naznačil, že cena komerčnej verzie by sa mala pohybovať oveľa nižšie.

Strata súkromia

Používanie Google Glass však už vyvolalo aj prvé polemiky. Ak ich niekto má na sebe a díva sa na vás, nikdy neviete, či vás zároveň aj nenatáča. Práve pre možnosť narušenia súkromia niektoré bary a reštaurácie už teraz uvažujú, že používanie takýchto okuliarov vo svojich priestoroch nepovolia. Podobné obavy majú aj producenti filmov a iných autorsky chránených materiálov.

Google ich upokojuje tvrdením, že ak niekto bude okuliare zneužívať, spoločnosť ich dokáže na diaľku deaktivovať. Pred tým varovala všetkých, ktorí ich v súčasnosti testujú - ak sa ich pokúsia predať alebo ich niekomu požičajú, Google ich smie na diaľku znefunkčniť.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní