Na Vianoce vznikol klan, ktorý vytváral strach a paniku

Čas Vianoc nebol vždy čarovný: Vznikol vraždiaci klan, desiatky ľudí zahynulo pri tragickej nehode

Vo väčšine krajín sveta sú Vianoce najpokojnejšie obdobie roka. Sú synonymom pohody, a ticha. Napriek tomu sa počas nich odohrali osobnosti, ktoré sa zapísali do dejín nie len pozitívne.

Najsmutnejšie Vianoce

Presne na Štedrý deň v roku 1923 prišlo chybou opitého strojvodcu o smrť vyše 100 ľudí. Ďalšia stovka bola vážne či ľahšie zranená. Rýchlik rútiaci sa po trati rýchlosťou 86 kilometrov za hodinu narazil do osobného vlaku, ktorý vycestoval z Brna.

Ilustračná fotka
Ilustračná fotka
Foto: Galgonek Vladislav

Akoby toho nebolo málo, jeden z vagónov ešte narazil do iného, ďalšieho vlaku, ktorý šiel v protismere. Podľa výpovede očitého svedka bol rýchlik preplnení cestujúcimi, ponáhľajúcimi sa k štedrovečernému stolu. Stáli na chodbách, v kupé i v otvorených vozňoch. Niektorí bezprostredne po náraze vystúpili, čím si pravdepodobne zachránili život. Nie každý sa však z tlačenky dostal. A práve podľa svedka, účastníka nehody, sa ľudia neštítili okrádať mŕtvych ležiacich na zemi. Vlaky i vozne musela strážiť armáda, práve kvôli vykrádaniu. Následné vyšetrovanie dokázalo pochybenie rušňovodičov, ktorí mali v krvi niekoľko promile alkoholu. Súd ich poslal za mreže na 2, 3 a 4 roky. Zaujímavosťou je, že informácia o tragickej nehode vyšla len v regionálnych novinách, aj to len na pár riadkov.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní