Za firemné: Možnosť ísť na dovolenku firemným autom je zaujímavý benefit, ten však niečo stojí, firma totiž používanie auta na súkromné účely musí zdaňovať.

Cestujete na dovolenku autom? Pozor, ak nie je vaše!

V prípade, že na dovolenku vyrážate autom, ktoré vám nepatrí, nezabudnite na pár dôležitých pravidiel

Niektoré firmy sú k svojim zamestnancom ústretové a umožnia im použiť na dovolenku služobné vozidlo, v iných majú túto vymoženosť len majitelia. Spomíname ich zámerne, pretože práve oni občas zabúdajú na to, že aj keď vlastnia firmu, auto nie je ich majetkom, ale patrí firme.

Nezabudnite na splnomocnenie

Potom sa môže stať, že na hraničných priechodoch mimo Schengenu natrafia na colníkov, ktorí sa budú zaujímať, prečo hranice prechádzajú na cudzom aute. Vysvetliť im, že vám patrí, pretože vlastníte firmu, na ktorú je napísané, je naozaj problematické. S rovnakým problémom sa môžu stretnúť aj tí, ktorým vozidlo ich zamestnávateľ požičal.

Deje sa tak veľmi zriedka, no ak chcete problémy minimalizovať, nezaškodí mať so sebou notársky overené splnomocnenie, že ste oprávnený auto používať. Potrebný formulár aj s anglickým prekladom možno zdarma stiahnuť z internetu. Tým znížite riziko, že z hraníc vás obratom pošlú domov.

Auto niečo stojí

Keď používate firemné auto na súkromné účely, teda aj na cestu na dovolenku, firma takúto aktivitu musí zdaňovať. Kým ešte vlani zamestnávateľ zdaňoval zamestnancovi mesačne jedno percento zo vstupnej ceny vozidla po celý čas používania auta vo firme, od tohto roku sa už zohľadňuje amortizácia.

„Ak je auto v užívaní len prvý rok, vypočítava sa jedno percento zo vstupnej ceny vozidla. Teda pri cene napríklad 20-tisíc eur s DPH je to 38 eur, keďže jedno percento z ceny je 200 eur a zamestnanec platí daň z príjmu 19 percent z tejto sumy."

"No ak je v užívaní už dva a viac rokov, zdaňuje sa v nasledujúcich siedmich rokoch jedným percentom zo vstupnej ceny každoročne zníženej o 12,5 percenta,“ hovorí Lucia Čišková zo spoločnosti Business Lease Slovakia.

Pri dvojročnom aute tak klesne mesačná daň už na 33,25 eura. A keď sme už pri platení a náhradách - pri ceste treba viesť knihu jázd a presne v nej vyznačiť súkromne odjazdené kilometre a služobné jazdy.

Samozrejme, treba si jasne dohodnúť aj pravidlá pri tankovaní - napríklad či pri ceste na dovolenku môže zamestnanec využiť firemnú palivovú kartu a akým spôsobom natankované palivo po dovolenke preplatí.

Nehoda a krádež

K najväčším problémom na dovolenke patrí nehoda, prípadne krádež auta. Ak nejde iba o drobný ťukanec s minimálnou škodou, treba vždy privolať políciu, zmenšíte tým riziko, ktoré môže vzniknúť pri komunikácii s poisťovňou. Tá totiž môže pri úhradách robiť problémy s odvolaním sa na to, že dokumentácia nehody nie je dostatočná, najmä ak škoda presiahla sumu štyritisíc eur.

Najhorším variantom je krádež auta. Bez ohľadu na to, či je vo vlastníctve firmy, alebo na lízing, treba okamžite volať políciu. Ak je auto v majetku firmy, čo najskôr treba kontaktovať aj poisťovňu, aby začala riešiť poistnú udalosť.

To už také jednoduché nie je. Pri nahlásení poistnej udalosti treba vyplniť dotazník o krádeži, odovzdať poisťovni kľúče a všetky ovládače zabezpečovacích zariadení a treba aj čo najrýchlejšie odhlásiť vozidlo z evidencie.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní