Vyskúšajte nakúpiť cez internet.

Cez zľavové portály môžete blízkym darovať aj zoskok padákom či kurz potápania

Chcete si dopriať na Vianoce niečo extra a nezruinovať rozpočet? Mrknite sa na zľavové portály.

Zľavové portály fungujú na Slovensku tretí rok a treba povedať, že sa im darí. Počiatočnú nedôveru porazila chuť Slovákov ušetriť a zľavové portály dnes úspešne konkurujú internetovým obchodom. Napríklad jeden z najväčších takýchto portálov na našom trhu Zlavomat.sk zvýšil svoj obrat oproti vlaňajšku o 96 percent.

Konkurenčná ZlavaDna.sk podľa svojho konateľa Zdenka Hoscheka za prvých desať mesiacov prekonala tržby za celý minulý rok a predala kupóny za vyše trinásť miliónov eur! A to mali dva najsilnejšie mesiace ešte pred sebou.

No niet sa čo čudovať, veď vďaka nim si môžeme dovoliť to, na čo by sme za normálnych okolností nemali. Hoci aj pilotovanie lietadla či plastickú operáciu pŕs.

Čo letí pred Vianocami?

Najväčší nápor logicky zažívajú zľavové portály pred Vianocami. A o čo je najväčší záujem? Na Zlavomate najmä o „módne doplnky, značkové oblečenie a hodinky. Osobitnej popularite sa tradične tešia fotodarčeky - len fotoobrazov sme už v tomto období predali takmer tritisíc.

Medzi najúspešnejšie patria fotokalendáre, kašmírový šál i luxusné pánske boxerky,“ vypočítava riaditeľ portálu Tomáš Sroka a dodáva, že absolútnou vychytávkou týchto Vianoc sú hodinky z dreva. Na ZlavaDna.sk letia podľa slov Zdenka Hoscheka najmä zážitky. „Pilotovanie lietadla, kurzy potápania i zoskok s padákom.

Hitom sú aj koncerty svetoznámych hviezd, Depeche Mode a Eltona Johna,“ hovorí Hoschek a pridáva pár zaujímavých štatistických informácií z minuloročných nákupov. Vyplýva z nich, že zľavové portály fungujú nielen ako skvelá inšpirácia, ale aj pohodlná záchrana na poslednú chvíľu. Na ZlavaDna. sk sa totiž búrlivo nakupovalo aj na Štedrý deň - s vrcholom o šestnástej.

Poradia vám

Mimochodom, inšpirácia. Oba oslovené portály sa o bezradných postarali. „Na našom portáli je k dispozícii originálny poradca, ktorý im pomôže pri výbere darčeka najbližším trafiť do čierneho a čo najviac ich potešiť,“ hovorí Tomáš Sroka zo Zľavomatu. „Stačí pár odpovedí na päť otázok a klient sa dozvie nielen to, aký typ človeka je jeho partner či partnerka, ale odporučíme mu aj vhodný darček. Tento koncept sme pripravili na základe poznatkov zo svetoznámej knihy Päť jazykov lásky,“ vysvetľuje.

Na ZlavaDna.sk pomáha s výberom vhodného darčeka „oživené“ prasiatko z loga portálu. „Súčasťou kampane je aj hra, pri ktorej sa môžu nakupujúci odreagovať - skákať s prasiatkom po obláčikoch a zasnežovať tak krajinu. Každý, kto si hru zahrá, sa navyše automaticky zapojí do súťaže o zaujímavé pobyty,“ hovorí Zdenko Hoschek.

Len seriózne

Pravdaže, ako pri každom obchode, aj pri nákupe cez zľavové portály, môžete natrafiť na neseriózneho predajcu. Aj tu preto platí pravidlo - nakupovať cez overených. „Našich zákazníkov chránia garancie, ktoré náš portál poskytuje,“ hovorí riaditeľ Zľavomatu Tomáš Sroka.

„V prípade nespokojnosti s poskytnutou službou alebo dodaným tovarom garantujeme zákazníkom vrátenie peňazí v plnej výške. Navyše - Zľavomat si každú ponuku pred uvedením na trh starostlivo preveruje a s väčšinou partnerov spolupracuje dlhodobo na báze obojstranne korektných vzťahov, čo je predpoklad kvality a spoľahlivosti ponúk. Môžem vás ubezpečiť, že len zlomok ponúk, ktoré prejdú našimi rukami, sa dostane k zákazníkom.“

Rovnako funguje aj ZlavaDna. sk. „Vždy sa snažíme vyjsť zákazníkovi v ústrety a aj nad rámec našich zákonných povinností mu napríklad v prípade krachu prevádzky alebo akejkoľvek inej nespokojnosti vraciame peniaze za jeho kupóny v plnej výške,“ hovorí Zdenko Hoschek.

„Je to možné vďaka tomu, že v zmluvách s klientmi máme zavedený inštitút zádržného, teda časť peňazí si ponechávame na svojich účtoch, aby sme v prípade nespokojnosti mohli kompenzovať našich zákazníkov. Ukázalo sa nám to ako mimoriadne dôležité z hľadiska prevencie kvality,“ uzatvára.

Ako sa neobabrať

Internetové obchody sú skvelou alternatívou, ako pri nákupe vianočných darčekov ušetriť. Aj tu však treba dodržať pár pravidiel, aby sa z nákupu nestala nočná mora. Predovšetkým nakupujte iba cez osvedčené obchody.

Ktoré to sú, zistíte na stránke Slovenskej asociácie pre elektronický obchod (www. saec.sk), ale napríklad aj na portáloch najnakup. sk a heureka.sk, ktoré zastrešujú ponuky väčšiny tuzemských internetových obchodov.

Spoľahnite sa na skúsenosti priateľov, obchod si preverte skúšobnou komunikáciou - ak na vaše otázky nereagujú, prípadne odpovedajú neskoro či arogantne, zvýšte ostražitosť. Pozrite si aj reakcie zákazníkov na sociálnych sieťach, mnohé obchody tam majú svoje profily. Pozorne čítajte obchodné podmienky, najmä možnosť vrátiť tovar a reklamovať ho.

Využite možnosť nákupu na dobierku alebo osobný odber - tak môžete tovar skontrolovať predtým, než zaň zaplatíte. A máte istotu, že sa k vám naozaj dostane. Výhodnosť ceny alebo akcie si overte vo viacerých obchodoch - nezriedka sa ukáže, že čo je v jednom obchode super zľava, je inde bežná cena.

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].