Slnečná koróna: Zachytená počas zatmenia Slnka v Turecku v roku 2006.

Chcete si zatmenie Slnka odfotiť? Takto sa vám to podarí

Čiastočné zatmenie Slnka bude viditeľné na Slovensku 20. marca, kto o ňom nevie, možno ho ani nezaregistruje.

Čiastočné zatmenie Slnka viditeľné aj na našom území nastane v piatok 20. marca a bude patriť k najzaujímavejším astronomickým úkazom tohto roku. Pôjde totiž o najväčšie zatmenie medzi rokmi 2011 až 2026. Maximálne prekrytie Slnka na našom území bude 62 percent a je dosť možné, že ľudia, ktorí o ňom nevedia, ho ani nezaregistrujú.

Historická udalosť

Ako úplné zatmenie bude tento úkaz pozorovateľný v Severnom mori, ideálnou destináciou sú Faerské ostrovy alebo Špicbergy. Len pre zaujímavosť - úplné zatmenie Slnka nad Slovenskom nikto z nás nevidel a ani neuvidí. Posledné bolo totiž pozorovateľné v lete roku 1842 a najbližšie nastane na jeseň roku 2135.

Pri priamom pozorovaní treba myslieť v prvom rade na ochranu zraku, existujú aj špeciálne okuliare vybavené slnečnými filtrami, dobre však poslúži aj sklo zo zváračskej kukly s ochranným filtrom s číslom aspoň 13. Samozrejme, slnečný filter treba použiť aj na ďalekohľadoch, ide približne o 15- až 20-eurovú investíciu. Takéto filtre a ochranné fólie sa predávajú zväčša tam, kde aj ďalekohľady.

Určite nie je vhodné sledovať priebeh zatmenia iba pomocou bežných slnečných okuliarov, pri dlhšom pohľade do Slnka nie sú dostatočne účinné a hrozí poškodenie zraku.

Čítajte viac:

Čaká nás vesmírne divadlo: Triky, ako najlepšie vidieť zatmenie Slnka!

Fotografovanie

Ak si zatmenie chcete nielen vychutnať, ale aj zvečniť, netreba zabúdať na niekoľko základných pravidiel súvisiacich nielen s ochranou zraku, ale aj techniky, ktorá sa pri fotografovaní Slnka môže poškodiť.

„V prvom rade treba zabezpečiť ochranu zraku a techniky pred silným slnečným svitom. Na to slúžia špeciálne solárne filtre, no núdzovo postačia aj nožnice, lepidlo a tvrdý papier a možno si vlastnoručne vyrobiť slnečný filter pre akýkoľvek objektív. (Z papiera spravíme objímku a vyplníme ju slnečnou fóliou vystrihnutou na mieru.) Možno použiť napríklad aj obyčajné zváračské sklo.

Fotografovať cez disketu alebo zvitkový film veľmi neodporúčam. Na samotné fotografovanie treba použiť objektív s čo najväčšou ohniskovou vzdialenosťou.

Obzvlášť vhodný je ultrazoom fotoaparát, respektíve zrkadlovky s vysokým rozlíšením ako Nikon D810, alebo jeho nový špeciálny súrodenec určený najmä na astrofotografiu Nikon D810A. Fotky zatmenia Slnka sa robia v manuálnom režime. Správnou expozíciou si môžeme byť istí vtedy, ak na slnečnom kotúči uvidíme slnečné škvrny,“ hovorí Richard Černohorský, fotograf, ktorý sa zaoberá aj astrofotografiou.

Dodáva: „Určite neodporúčam obyčajný mobil. Ten takéto špeciálne podmienky nezachytí.“ Presný návod pre mierne pokročilých fotografov aj s radami, ako čo najlepšie zatmenie zachytiť, nám poskytol profesionálny envirofotograf Tomáš Hulík, uvádzame ich zvýraznené v samostatnej plôške.

Ako odfotografovať čiastočné zatmenie

Radí profesionálny envirofotograf Tomáš Hulík

1. V prvom rade budeme potrebovať slnečný filter, respektíve solárnu fóliu, napríklad Astro Solar Baader, aby sme zabránili poškodeniu zraku a čipu fotoaparátu a aby sme najmä pohodlne a bezpečne videli prekrytie Slnka.

2. Samozrejme, dá sa fotiť aj z ruky, ale určite bude lepšie použiť statív.

3. V závislosti od toho, čo chceme odfotografovať, si musíme vybrať objektív. Ak chceme fotografovať celý priebeh zatmenia, je lepšie mať objektív s kratším ohniskom, nie však menším než 50 milimetrov, kde bude mať Slnko na výslednej fotografii pri full frame asi 0,5 milimetra pri prerátaní na políčko 35-milimetrového filmu.

Odporúčam dať do popredia nejaký objekt, napríklad strom, a vytvoriť sériu záberov, asi po piatich minútach, a výsledné fotografie pospájať do jednej tak, aby sme si mali kompletný priebeh zatmenia. Čím budeme mať väčšiu ohniskovú vzdialenosť, čiže väčší teleobjektív, tým detailnejšie budeme môcť Slnko zaznamenať.

Pri 105-milimetrovom objektíve bude mať slnko veľkosť jeden milimeter, pri 400-milimetrovom 3,7 milimetra a pri 1 000-milimetrovom 9,2 milimetra (pri prerátaní na 35-milimetrové filmové políčko), čiže Slnko zaberie skoro tretinu fotografie.

4. Odporúčam fotiť pri čo najmenšom ISO s clonou f8-16. Ideálne je vybrať si vhodnú lokalitu a odskúšať korektné expozičné časy deň pred zatmením s použitím solárneho filtra, aby sme si v čase čiastočného zatmenia boli na istom.

Samozrejmé je nastaviť ostrenie na manuál a zaostriť si Slnko sám alebo pomocou autofókusu a potom autofókus vypnúť. Takisto je veľmi dobré nastaviť si fotoaparát do manuálneho expozičného módu, meranie expozície na bodové meranie a s vybraným bodom si pomôcť nastaviť správnu expozíciu. Výsledné časy by sa mali pohybovať v závislosti od clony od 1/1000 po 1/125 sekundy.

5. Na spúštanie expozície je najlepšie používať samospúšť alebo káblovú spúšť. 6. Fotenie je ideálne do formátu RAW, kde sa dá ešte čo-to zachrániť. 7. Je dobré vyskúšať si aj expozičný bracketing, čo znamená odfotenie niekoľkých obrázkov s rozličnou expozíciou, aby sme nakoniec našli aj takouto cestou správnu expozíciu výslednej fotografie.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].