Na vrchole slávy: Koncertné šnúry pripomínali kolotoč. Liezlo im to na nervy.

Chrobák John Lennon: Sme slávnejší ako Ježiš. Legendárna kapela Beatles oslavuje

Pred pol storočím Beatles naposledy vystúpili na verejnosti

Bolo po desiatej večer. Uprostred vreskotu fanúšikov dvadsiateho deviateho augusta 1966 v sanfranciskom parku Candlestick dozneli posledné tóny divokej Long Tall Sally. A bol koniec.

Vrieskajúce fanúšičky: Počas amerického turné v roku 1966.
Vrieskajúce fanúšičky: Počas amerického turné v roku 1966.
profimedia.sk

Definitívny koniec živých vystúpení Beatles. Pre najslávnejšiu skupinu na svete to nebola dôstojná rozlúčka. Takmer polovica miest zostala prázdnych. Predalo sa len 25-tisíc lístkov. Lenže vtedy nik nevedel, že je to rozlúčka, že je to naozaj koniec ich verejného koncertovania. Ani Beatles. Hoci, ako neskôr členovia skupiny spomínali, v ten večer to už podvedome tušili.

A s výnimkou Paula si to v duchu aj želali.

Unavení zo slávy

Americkému turné Beatles v roku 1966 predchádzali škandály. Najskôr John Lennon v marci vyhlásil, že Beatles sú slávnejší než Ježiš Kristus: „Neviem, či skôr zmizne kresťanstvo, alebo rokenrol, ale teraz sú Beatles slávnejší ako Ježiš.“ V Amerike jeho slová vyvolali búrku nevôle. Veriaci verejne pálili platne Beatles a rozhlasové stanice odmietali púšťať ich pesničky, hoci boli na prvých priečkach všetkých hitparád.

Beatles dobyli Ameriku: Po prílete na Foto: WIKIMEDIA COMMONS americkej pôde - zľava George Harrison, Ringo Starr, John Lennon a Paul McCartney.
Beatles dobyli Ameriku: Po prílete na Foto: WIKIMEDIA COMMONS americkej pôde - zľava George Harrison, Ringo Starr, John Lennon a Paul McCartney.
profimedia.sk

Ku-Klux-Klan sa im dokonca vyhrážal smrťou. Keď Johna prinútili ospravedlniť sa, urobil to typicky lennonovsky: „Nemyslel som to ako nejakú protináboženskú hovadinu. Ospravedlňujem sa, keď vám to urobí radosť. Stále vlastne neviem, čo som podľa vás urobil.“ Frontman skupiny Oasis Liam Gallagher neskôr Johna podporil vyhlásením: „Pre mňa John Lennon znamená viac než Ježiš a jeho hudba viac než nejaký zasraný boh. Neverím na všetky tie hlúposti o bohoch... Aký bol posledný album, čo boh urobil?“ Ešte horšie to bolo so škandálom v júli 1966 na Filipínach.

Beatles neprišli na slávnostný obed s prvou dámou Imeldou Marcosovou. Pravdu povediac, nie celkom ich vinou. Zlyhala komunikácia. Márnivá diktátorova manželka to však nedokázala stráviť. Filipínska televízia to označila za urážku celej krajiny a keď sa vec pokúšal pred kamerami vysvetliť manažér Beatles Brian Epstein, na príkaz z prezidentského paláca mu vypli mikrofón. Štvorica bola napokon rada, že cestou na letisko ušla pred rozvášneným davom, ktorý ju chcel lynčovať.

Bojkot: Nie všetci Američania boli skupinou Beatles nadšení.
Bojkot: Nie všetci Američania boli skupinou Beatles nadšení.
profimedia.sk

Niekoľkým úderom sa však nevyhli, Ringo sa dokonca ocitol v jednej chvíli na zemi. Lietadlo odštartovalo s trištvrtehodinovým meškaním. Je pravdepodobné, že už vtedy skrslo v hlavách Beatles rozhodnutie skončiť s únavným a čoraz menej bezpečným koncertovaním na verejnosti.

Svoje zohral tiež fakt, že aj ich hudba sa oproti začiatkom výrazne zmenila. Už to nebolo pár akordov, jednoduchá melódia a ono legendárne yeah, yeah, yeah. Posunula sa k zložitejším aranžmánom. Najnovšie pesničky sa prakticky nedali hrať naživo a tobôž počúvať uprostred vrieskajúceho davu fanúšikov. Najviac frflal John. Podľa neho mohli na pódium pokojne postaviť ich voskové figuríny a bolo by to to isté.

Tvrdil, že koncerty Beatles už nemajú nič spoločné s hudbou, a prirovnal ich k rituálom divokých kmeňov. John, George, Ringo i Paul boli už unavení zo slávy, ktorej sa im dostávalo v posledných rokoch.

Ako v blázinci

Koncertné šnúry pripomínali kolotoč. Hystericky revúce masy, ktoré prehlušili aj silnú aparatúru tak, že spev a hudbu takmer nebolo počuť, omdlievajúce fanúšičky... A oni dokola hrajúci tie isté skladby.

Brian Epstein: Smrť manažéra, v strede, tiež urýchlila rozpad Beatles.
Brian Epstein: Smrť manažéra, v strede, tiež urýchlila rozpad Beatles.
profimedia.sk

Liezlo im to na nervy. „Všade, kam sme išli, sme mali byť nejakí, iba normálni nie. Obchytkávali nás. To, čím boli kedysi Beatles, je pre človeka strašne ponižujúce. A to na tom stojí za hovno,“ povedal neskôr John. Za jediné normálne obdobie Beatles považoval to hamburské. Ďalšie pôsobenie skupiny komentoval slovami: „Aby boli Beatles to, čo boli, museli sme sa úplne pokoriť a ja som ten pocit nenávidel. Chcem povedať, že som to síce robil, ale neuvedomoval som si to a nepredvídal som dôsledky. Jednoducho to kúsok po kúsku narastalo, až kým nás celý ten blázinec neobklopil. Robili sme presne to, čo sme nechceli robiť, s ľuďmi, ktorých sme neznášali, s ľuďmi, ktorých sme nenávideli, keď sme mali desať rokov.“

Počas svojho prvého turné po USA v roku 1964 si Beatles podmanili verejnosť. Keď deviateho februára 1964 vystúpili v jednej z najpopulárnejších a najsledovanejších relácií Ed Sullivan Show, pri obrazovkách sedelo vraj až 73 miliónov Američanov. Štadióny, na ktorých hrali, praskali vo švíkoch.

Odvtedy prešli dva roky a veľa sa zmenilo. Najmä Beatles boli iní. Turné v roku 1966 začali v Chicagu. Nasledovali koncerty v Detroite, Clevelande, vo Washingtone, Filadelfii, v Toronte, Bostone, Memphise, Cincinati, New Yorku, Seattli, Los Angeles a napokon v San Franciscu. To všetko za osemnásť dní, pričom niekedy mali aj dva koncerty za deň!

V klietke

Vystúpenia Beatles sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Niektoré z koncertov museli pre výtržnosti predčasne ukončiť. Aj v San Franciscu hrali akoby v klietke. Pódium bolo oddelené vysokým drôteným plotom a počas celého vystúpenia bolo pripravené opancierované auto s naštartovaným motorom, ktoré ich priviezlo a po vystúpení odviezlo na letisko.

Vstupenka na posledný koncert: Lístky stáli od 4,50 do 6,50 dolára a polovica sa nepredala.
Vstupenka na posledný koncert: Lístky stáli od 4,50 do 6,50 dolára a polovica sa nepredala.
profimedia.sk

Z posledného vystúpenia v parku Candlestick jestvuje neveľmi kvalitný zvukový záznam. Na obyčajný kazetový magnetofón nahral koncert jeden z členov sprievodu. Vraj na žiadosť Paula McCartneyho. Hovorca Beatles Tony Barrow sa jednoducho postavil uprostred štadióna a zapol svoj magnetofón. Beatles začali skladbou Rock And Roll Music.

Nasledovali She’s A Woman, If I Needed Someone, Day Tripper, Baby’s In Black, I Feel Fine, Yesterday, I Wanna Be Your Man, Nowhere Man, Paperback Writer. Na záver spustil Paul „vypaľovák“ Little Richarda Long Tall Sally. Po prvej slohe však došla Barrowovi v kazeťáku páska. A tak sa posledné tóny posledného živého vystúpenia Beatles nezachovali.

Na YouTube sa však aj tak dá dnes vďaka Paulovi a Tonymu vypočuť až na ten úplný záver celý historický koncert. Zo San Francisca leteli Beatles späť do Los Angeles. Podľa autora Harrisonovho životopisu Graema Thomsona George na palube lietadla povedal: „Tak to by sme mali. Teraz už nie som Beatles.“ Po pristátí v Kalifornii Brianovi Epsteinovi oznámil, že zo skupiny odchádza. Brian ho prehováral, aby si to rozmyslel. Sľúbil, že už nebude ďalšie turné a pauza bude aj v nahrávaní.

George na to pristúpil. Dva týždne po návrate Beatles do Anglicka Harrison s manželkou odleteli do Indie. Veľa vecí v živote Beatles sa tým zmenilo.

Po oddychu kríza

Georgeovi sa časom podarilo pod Himaláje pritiahnuť aj zvyšok kapely. Zhodli sa, že to bolo jedno z najpríjemnejších období ich spoločnej existencie. Prebudila sa v nich nová vlna tvorivej energie. Prejavilo sa to na skladbách na dvojalbume nazvanom jednoducho - Beatles. Medzi fanúšikmi známom aj ako Biely album.

Pri jeho nahrávaní však vypukla v Beatles ponorková choroba. Nezhody medzi Georgeom, Paulom, Johnom a Ringom boli ako nikdy dovtedy. Škrípalo to najmä medzi Harrisonom a McCartneym, no atmosféra v štúdiu na Abbey Road zhustla najmä po tom, čo sa naštval Ringo a oznámil, že kašle na všetko, že hranie s Beatles ho už nebaví.

Nebolo ho dva týždne. V skladbe Back in the USSR tak napríklad hrá na bicích len McCartney. Akoby nebolo problémov dosť, zjavila sa na scéne Yoko Ono. John sa s japonsko-americkou výtvarníčkou a hudobníčkou spoznal na jeseň 1966 a začal ju vodiť do štúdia, čo prekážalo najmä Paulovi. Mnoho odborníkov tvrdí, že práve Yoko Ono zapríčinila rozpad Beatles.

Nie je to pravda. Beatles sa dostali do bodu, odkiaľ už ich individuality nevedeli nájsť spoločnú cestu. Paul, John a George mali čoraz väčší problém dostať svoje skladby do takej podoby, aby sa vošli pod spoločnú značku Beatles. Jeden zo štúdiových pracovníkov to vystihol, keď povedal, že Yoko problém Beatles len spustila naplno.

Svoje zohrala aj smrť Briana Epsteina v auguste 1967. Rozpad Beatles sa potom stal už len otázkou času. Posledný spojovací článok nenávratne odišiel. Eppy bol jediný, komu všetci verili a kto ich ako-tak dokázal udržať na uzde. Jeho miesto nedokázal zaujať nik.

Koniec

Desiateho apríla 1970 Paul McCartney verejne ohlásil svoj odchod z Beatles. Každý z členov skupiny sa potom pustil na sólovú dráhu. Úspešnú, ale nikdy nie až takú úspešnú, ako keď hrávali spolu. Najďalej z nich to dotiahol asi Paul. Mnohí sa v nasledujúcich rokoch pokúšali dostať slávnu štvoricu opäť na pódium.

Núkali im horibilné čiastky. Zbytočne. Beatles nepovolili. Odolali aj žiadosti generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov. Akákoľvek nádej uvidieť Beatles hrať ešte niekedy spolu definitívne zanikla 8. decembra 1980. Duševne chorý Mark David Chapman v ten deň v New Yorku zavraždil Johna Lennona.

O dvadsaťjeden rokov podľahol rakovine George Harrison. Paul McCartney a Ringo Starr majú už roky svoje vlastné skupiny a napriek viac ako zrelému veku, obom ťahá na osemdesiatku, s nimi stále úspešne vystupujú.

Z Paula sa stal medzičasom šľachtic a už ako sir James Paul McCartney prekonal rekord v najrýchlejšie vypredaných lístkoch. Vstupenky na jeho vystúpenie v Omahe v roku 2005 boli fuč za 14 minút. Najbližší koncert bude mať Paul spolu s Ringom Starrom 15. a 24. septembra vo švédskej Haparande. Každý sám má naplánované tento rok ešte vystúpenia v USA.