Pre nikoho nie je jednoduché vyrovnať sa s pocitom zrady.

Čo môže partnera zraniť viac ako nevera?

Iba skutočne silné vzťahy sa dokážu vyrovnať s následkom nevery v podobe dieťaťa. Pre väčšinu je najlepší rozchod.

S čím sa podvedená strana vyrovná ťažšie ako s trpkou skutočnosťou, že bola oklamaná? Aj keď to bude znieť na prvé prečítanie hrubo, pre ženy i mužov je to vedomie, že výsledkom nemanželského pomeru je dieťa. Nehovoriac o pároch, ktorým sa nepodarilo priviesť na svet potomka alebo sa jednoducho dohodli, že ho mať nebudú.

Prvým úderom pre oklamaného partnera je samotná nevera, druhým prijatie hmatateľného a nezvratného dôkazu nemanželskej lásky - dieťaťa, s ktorým nemožno súperiť. A už vôbec ho z niečoho viniť. Dá sa to vôbec odpustiť alebo je to definitívny koniec pôvodného vzťahu?

Prežijú iba najsilnejší

Hneď na začiatku treba zdôrazniť, že samotné dieťa za nič nemôže a presúvať naň akékoľvek negatívne emócie je hrubý prešľap všetkých zúčastnených vrátane podvedenej strany.

Rodičia i oklamaný partner by si mali uvedomiť, že jediné, čo dieťa potrebuje, je láska a pozornosť. Zaťahovať ho do sveta dospelých a používať ho ako nástroj vydierania či nátlaku je neospravedlniteľné. V opačnom prípade nebudú porazení traja, ale prinajmenšom štyria ľudia vrátane nevinného dieťaťa.

Pre nikoho nie je jednoduché vyrovnať sa s pocitom zrady. Ak sa k tomu pridruží i skutočnosť, že neverný partner splodil so svojou milenkou dieťa, vášne sú vyhrotenejšie a nevera bolí viac. Napriek tomu existujú páry, ktoré sa dokážu s danou situáciou vyrovnať a postarať sa o to, aby tým netrpelo dieťa, respektíve ani jedna ratolesť bez ohľadu na to, kto je jej biologický otec a matka.

Vyžaduje si to však zrelosť, nadhľad a toleranciu všetkých zúčastnených vrátane milenky. Ak sa totiž tretia strana nevyrovná s návratom muža k pôvodnej partnerke, situáciu to môže poriadne skomplikovať.

Tvrdý úder

„Podvádzal ma opakovane, na všetko som však prišla až potom, ako sa jeho milenke narodilo dieťa. Nebolo plánované a v podstate to bolo prekvapenie pre všetkých...“ začína svoju internetovú spoveď tridsaťpäťročná Klára. Po prvom údere prišiel ďalší, s ktorým sa nedokázala popasovať.

„Nad ňou by som ešte mohla vyhrať, no keďže sa partnerov ‚úlet‘ skončil narodením dieťaťa, šlo o nerovný boj,“ priznala mladá žena. Väčšina diskutujúcich jej dala za pravdu.

Iný je príbeh ženy, ktorá sa o nemanželskom dieťati dozvedela od niekdajšej mužovej milenky v čase, keď už spolu nič nemali. Dotyčná sa jej sťažovala, že nechce platiť výživné. Oklamaná manželka mužovi odpustila, hoci pocit zrady bolel. Veľmi jej pomohlo, že mali za sebou takmer dve desaťročia viac-menej spokojného života a manžel sa k všetkému priznal.

Odborníci pripúšťajú, že skutočne silné vzťahy môžu prežiť aj taký úder, no často je jednoduchšie, keď sa rozídu. Také vážne narušenie partnerskej dôvery totiž spôsobí veľké jazvy na duši.

„V našej kultúre existuje jasná predstava o niektorých zásadných aspektoch života a k nim patrí aj definícia skutočnej lásky založenej na vernosti. Požiadavka na monogamiu partnerov sa nemení napriek tomu, že nevera je v našej spoločnosti takmer rovnako rozšírený fenomén ako spomínaný mýtus o vernej láske,“ hovorí psychologička Jiřina Kozoňová.

Na ilustráciu uvádza i skúsenosti z praxe v manželskej poradni - nevera je jednou z častých príčin manželských nezhôd i častým dôvodom rozchodu. „Ak podvedený partner verí mýtu o vernej láske, potom je pre neho nevera mimoriadne zraňujúca a vyrovnať sa s ňou je veľmi ťažké, až nemožné,“ dodáva Kozoňová.

Test tolerancie

Odborníci upozorňujú, že o skutočnom počte detí, ktoré sú plodom nemanželskej lásky, nevypovedá počet slobodných matiek. Dôvody, prečo ženy neuvedú muža na rodnom liste, môžu byť rôzne, pričom nemusí ísť o výsledok mileneckého pomeru so ženatým alebo zadaným mužom.

Na druhej strane však platí, že prípadov, keď má zadaný chlap dieťa s inou a tají to, je oveľa viac, než sa zdá. Sú muži, ktorým sa darí skrývať existenciu „druhej rodiny“ pár mesiacov, iní to úspešne maskujú roky. Vo väčšine prípadov to však napokon praskne. A následky bývajú tristné.

„Skutočne je to horšie ako nevera, ktorej výsledkom nie je narodenie dieťaťa. Potomok je neodškriepiteľný dôkaz a oklamanej žene bude navždy pripomínať partnerovu neveru,“ dôvodí psychologička a sexuologička Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov.

Potvrdzuje, že v takom prípade sa dá ťažko urobiť hrubá čiara za minulosťou. Čo teda robiť? Ak sa pár rozhodne pre záchranu manželstva, podvedená žena by si mala položiť nasledujúce otázky: Skutočne o neho stojím, alebo ide len o zvyk, či súťaž? Budem schopná nevyčítať mu minulosť a jeho zlyhanie? Nebudem žiarliť na milenku a dieťa?

Janáčková upozorňuje, že ide o veľký test tolerancie. Treba počítať aj s tým, že nový člen rodiny - v tomto prípade dieťa - bude s vami tráviť dovolenku, sviatky, dostávať darčeky, navštevovať starých rodičov, rovnakých ako vaše spoločné deti...

„Navyše, muž nikdy nebude môcť zo svojho života vymazať ani milenku, keďže je matkou jeho dieťaťa,“ dodáva odborníčka.

A čo muži?

Otázka je, prečo muži taja existenciu „druhej rodiny“ a ako je možné, že tak dokážu robiť roky. V prvom rade netreba zabúdať, že chlapom vyhovuje istý stereotyp a riešenie problémov tohto typu radšej odkladajú na neurčito. Svoju úlohu však podľa niektorých odborníkov zohráva i adrenalín.

„Paradoxne, práve adrenalín, zmes stresu, rizika i neustáleho ohrozenia z prezradenia a zo strachu zo straty pevného zázemia menia život na dobrodružstvo. Aspoň zo začiatku,“ myslí si psychológ Zbyšek Mohaupt. Čím dlhšie však situácia trvá, obavy z možných následkov sa stupňujú. „Muži začínajú robiť chyby, klesá odhodlanie, istota a hlavne chuť,“ dopĺňa Mohaupt.

A čo keď sa nevera prevalí? Podľa odborníkov je lepšie priznať sa a prejaviť ľútosť. Netreba však zabiehať do podrobností a dať nejakú jasnú perspektívu. „Kým sa dieťa nenarodilo, samozrejmosťou je ukončiť vzťah s milenkou a priznať si finančné povinnosti, ktoré bude treba plniť. To znamená nebyť otcom ani partnerom, dokonca ani len krátkodobým. Znie to tvrdo, ale oveľa ľahšie sa odchádza od nenarodeného dieťaťa ako od predškoláka,“ radí Mohaupt.

Ak už je potomok na svete, respektíve sa oň muž rozhodne aktívne starať, hlavné bremeno rozhodnutia sa presúva na pôvodnú partnerku. Tá musí vedieť, či chce s mužom ďalej žiť a prijať do rodiny nového člena.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní