Seriálová kráľovná Cersei splodila s vlastným bratom Jaimeim tri deti.

Čo sa dialo v najpopulárnejšom seriáli na svete Hra o tróny? Ľudstvo to už prežilo na vlastnej koži

NaSlovensku žijú domácnosti Búrlivým vínom, Habovcami či Farmou, no všade vo svete je najviac skloňovaným televíznym dielom Hra o tróny.

Relax

Zámožné rody tam bojujú o Železný trón. Po fiktívnej krajine Západozem sa preháňajú dvojmetroví zabijaci aj polonahé prostitútky či dekadentný bastard, ktorý rád kastruje neposlušných alebo ich rovno nechá zožrať vyhladovaným psom.

Nad hlavami hrdinom lietajú draky a po lese sa potulujú zlovlky. Nehovoriac o nebezpečenstve, ktoré číha za severnou stenou. A tou sú bieli chodci, ktorých vedie Nočný kráľ. Mimochodom, stvárňuje ho slovenský kaskadér Vladimír Furdík. Šiestu sériu najpopulárnejšieho seriálu na zemeguli odvysielala v júni káblová televízia HBO a už teraz sa špekuluje, čo bude ďalej.

Producenti David Benioff a Dan Weiss ohlásili, že nakrútia ešte posledných trinásť častí, a diváci zúria. Načo uzatvárať fantasy ságu, keď podľa nich sa práve začala? Za všetko hovoria čísla. Predposledný diel, ktorý sa volal Bitka bastardov, hodnotilo na najznámejšom filmovom portáli imdb.com 115-tisíc registrovaných divákov. No aj pri tomto obrovskom počte hlasujúcich dostal priemernú známku desať z desiatich hviezdičiek! Rovnakým číslom ocenili desaťtisíce ľudí aj poslednú časť, pri ktorej prišlo o život niekoľko ústredných postáv. Práve tento postup udržiava divákov pri obrazovkách.

Nikdy netušia, kedy ich obľúbenec príde o život. A je tu ešte jeden dôvod, prečo hororová rozprávka opantala milióny ľudí. Autor predlohy, americký spisovateľ George R. R. Martin, sa netají, že občas načrie najmä do európskych dejín. Takže, pri ktorých postavách nebude podobnosť až taká náhodná?

Anne Nevillová: Sobášny tovar

Osud seriálovej Sansy v skutočnosti prežila dcéra anglického grófa z Warwicku Anne Nevillová. Keď mala štrnásť, musela si vziať Henricha VI. z rodu Lancasterovcov. Hneď po svadbe prišla o otca a v bitke zahynul aj manžel. Tak ju ako významnú dedičku vydali za budúceho kráľa Richarda III. z rodu Yorkovcov. Takto si urodzení prehadzovali medzi sebou aj seriálovú Sansu Stark. Zasnúbili ju s krutým kráľom Joffreyom, potom si vzala trpaslíka Tyriona a nakoniec skončila vo zväzku s krvilačným Ramsayom.

profimedia.sk

Sestry s bratmi

Egyptská dynastia Ptolemaiovci si vždy chcela zachovať čistú líniu. Kleopatra sa zosobášila s bratom Ptolemaiom XIII. a keď zomrel, zobrala si mladšieho brata Ptolemaia XIV. Rovnaký zvyk si zachovával i seriálový rod Targaryenovcov.

profimedia.sk

Odmietali ženy

Rád templárov mal v stredoveku chrániť kresťanov, putujúcich do Svätej zeme. Aby ich rytierov nič nerozptyľovalo, skladali celoživotný sľub chudoby, čistoty a poslušnosti. V Hre o tróny túto úlohu i povinnosti prevzala Nočná hliadka. Ibaže jej členovia žijú pri veľkom ľadovom múre a seriálovú krajinu Západozem bránia pred zlom, ktoré prichádza zo severu.

profimedia.sk

Boháč v pozadí

Gróf z Warwicku Richard Neville ako jeden z najbohatších mužov Anglicka ovplyvňoval, kto ho bude riadiť. Podobne sa v seriáli správa Tywin Lannister, ktorý vždy dosadil na Železný trón, koho chcel.

profimedia.sk

Posledný preživší

Posledný člen Lancasterovcov Henry Tudor opustil Britániu, hoci mal nárok na kráľovský trón. V znaku jeho rod niesol draka. Matkou drakov sa zase v seriáli stala Daenerys, posledná preživšia z rodu Targaryenovcov, ktorý sa stále pokúša vrátiť na Železný trón.

profimedia.sk

Jana z Arku

Mužatka v brnení Francúzka nosila radšej než šaty mužské brnenie a svoj meč ovládala lepšie než hocijaký bojovník. Dokonale slúžila svojmu ľudu - tak ako v seriáli poslúcha kráľov a pani Brienne z Tarthu, pre ktorú je sľub tá najdôležitejšia životná motivácia.

profimedia.sk

Spala s bratom

Incestu sa vraj nebránila druhá manželka Henricha VIII. Anna Boleynová. Kráľ ju dal popraviť po tom, ako ju obvinili z pomeru s bratom Georgeom. Seriálová kráľovná Cersei splodila s vlastným bratom Jaimeim tri deti.

Seriálová kráľovná Cersei splodila s vlastným bratom Jaimeim tri deti.
Seriálová kráľovná Cersei splodila s vlastným bratom Jaimeim tri deti.
profimedia.sk

Prišiel po tyranovi

Zo Železného trónu vytlačil Robert Baratheon rebéliami šialeného kráľa Aerysa. Niečo podobné sa stalo v britských dejinách. Eduard IV. nastúpil na trón po psychicky chorom Henrichovi VI., ktorého oslabili povstania.

profimedia.sk

Zo strýka kráľ

Seriálový Stannis Baratheon si myslel, že jeho synovci nemajú - na rozdiel od neho - legálny nárok na trón. Rovnako rozmýšľal aj Richard III. pred tým, než sa stal anglickým kráľom.

profimedia.sk

Tajná nevesta

Ani Eduard IV. si nechcel výhodne vziať francúzsku princeznú, za manželku radšej tajne pojal istú Elizabeth Woodvillovú, krásku bez postavenia a bohatstva. Stálo ho to spojencov aj trón. Robba Starka, ktorý odmietol jednu z dcér Waldera Freya a oženil sa tajne s inou, v seriáli ešte aj život.

profimedia.sk

Zomrel predčasne

Syn Eduarda III., prezývaný tiež Čierny princ, exceloval na turnajoch aj na bojových poliach. Napriek tomu zomrel skôr, než sa mohol ujať vlády. Rovnako ako seriálový Rhaegar Targaryen, údajný otec Jona Snowa.

profimedia.sk

Záhadná smrť jedom

Syn britského kráľa Štefana naháňal ľuďom hrôzu svojou krutosťou, nakoniec prišiel v roku 1153 o život počas hostiny - za záhadných okolností. Rovnako ako nenávidený a extrémne krutý kráľ Joffrey, ktorého v seriáli ktosi otrávil.

profimedia.sk

Mongoli: Kočovníci

Na čele mongolských kočovných kmeňov na prelome 13. a 14. storočia stáli Cháni. Televíznych Dothrakov, ktorí žili tiež kočovným spôsobom života, viedol Khal.

profimedia.sk

Relax
  • kd
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu plus7dni@7plus.sk.