Andrej Kiska vyrazil do práce na bicykli.

Cyklistický boom: Bikeri bojujú o každý centimeter priestoru

Zatiaľ, čo u nás sa spisujú štósy papiera nazvané stratégia rozvoja cyklistických trás, v zahraniční majú úplne iné cyklistické problémy, a nie preto, že by nemali dosť cyklochodníkov.

Prezident Andrej Kiska si dnes nasadil prilbu a vyrazil do Grasalkovičovho paláca na bicykli. Pripojil sa tak k celosvetovej kampani Do práce na bicykli. Nezabudol pripomenúť, aký úžasný zážitok je vyvetrať si hneď z rána hlavu, hlavne, keď je také krásne počasie.

Andrej Kiska vyrazil do práce na bicykli.
Andrej Kiska vyrazil do práce na bicykli.
Matej Kalina

Na druhej strane Kiska podotkol, že množstvo ulíc nie je na cyklistov pripravených, a to hovoril len o hlavnom meste (!). Vyslovil tiež pranie, aby bola preprava na bicykli u nás bezpečnejšia, rovnako ako to je v zahraničných metropolách.

No možno by aj bola, keby sa u nás „nestavali“ cyklotrasy štýlom namaľovania pruhu na už existujúcu cestu pre autá, alebo pokiaľ by sa na cyklotrasách na lazoch nemusel človek báť, že naňho spoza kríčka vyskočí pes, lebo si ho majiteľ zabudol dostatočne zabezpečiť. Nespomíname už ani takú základnú vec, ako chýbajúce stojany na bicykle. Zatiaľ, čo u nás sa spisujú štósy papiera nazvané stratégia rozvoja cyklistických trás, v takej Kodani majú úplne iné problémy – cyklistické zápchy, a to nie preto, že by nemali cyklotrasy.

Konečne dobrý nápad: Zrušená železničná trať sa zmení na raj bicyklistov

Cyklisti v zápchach

V Kodani je toľko cyklistov, že stoja v zápchach. Dánska metropola sa to snaží vyriešiť, podľa Danmarks Radio, svetovým unikátom – inštaláciou elektronických informačných tabúľ. Prvých päť tabúľ bude umiestnených na strategických miestach 390-kilometrovej siete cyklotrás.

„Je potrebné zlepšiť prístupnosť pre rastúce množstvo cyklistov, ktorí bohužiaľ na mnohých miestach musia bojovať na cyklochodníku o priestor,“ cituje šéfa mestského odboru pre technológie a životné prostredie Mortena Kabella The Guardian.

Na tabuliach za 4,2 milióna dánskych korún (188-tisíc eur) sa budú objavovať aktuálne informácie z cyklochodníkov, ako dlho si postojíte v zápche, návrhy alternatívnych trás, ale aj vzdialenosti medzi jednotlivými destináciami.

Realita slovenských cyklotrás: Predražené a nebezpečné

Viac cyklistov ako aut

Vlani v Kodani po prvýkrát prevýšil počet cyklistov počet aut. Až 41 % ľudí, vrátane 63 % poslancov sa do práce alebo školy prepravuje na bicykli. Snímače minulý rok zaznamenali denne 265 700 bicyklov oproti 252 600 automobilom, čo je v porovnaní s prvým takýmto meraním z roku 1970 enormný nárast, vtedy bolo zaznamenaných 100-tisíc bicyklov a 340-tisíc aut.

Cyklistika je čoraz populárnejšia.
Cyklistika je čoraz populárnejšia.
JÁN ŠPERKA

Za 20 rokov narástla cyklodoprava o 68 %. Napriek tomu, že od roku 2005 mesto vynaložilo na cykloinfraštruktúru viac ako miliardu dánskych korún (v prepočte asi 134-miliónov eur), na cyklochodníkoch vznikajú zápchy. Údajne najrušnejším cyklomostom na svete Queena Louise prejde počas špičky denne až 40-tisíc cyklistov.

Z prieskumov pritom vyplýva, že obyvatelia Kodane sa svojho obľúbeného prepravného prostriedku na dvoch kolesách, nemienia vzdať, veď by to bola aj škoda. Do roku 2025 sa očakáva, že sa denná cyklistická doprava vzrastie o 25 %, počas špičky dokonca o 36 %.

Cykloapka

Okrem informačných tabúľ myslí dánska metropola aj na rozšírenie existujúcich jazdných pruhov, vylepšenie svetelnej signalizácie na križovatkách či budovanie cyklomostov.

Mesto tiež aktualizovalo obľúbenú cyckloapku I Bike CPH, čiže Jazdím Kodaňou, tá vám dokáže naplánovať trasu a ponúknuť najvhodnejšiu alternatívu pre vás – či už chcete najrýchlejšiu trasu, alebo trasu vhodnú pre rodiny s deťmi. Stiahnutá bola viac ako 60-tisíc krát.


  • Katarína Oravská

    Ako editorka/redaktorka portálu Plus7dni.sk zodpovedá za tvorbu obsahu pre webovú stránku týždenníka. Vyhľadáva a spracúva vlastné témy, pracuje s foto a video podkladmi, ako aj  s analytickými dátami. Spravuje sociálny profil Plus 7 dní.