Czoborová, Bílá aj JLo: Zajačikov si nevyberajú len známe ženy

Lásku mladíka a staršej ženy môžu, paradoxne, posilniť pochybnosti neprajníkov. Hoci skeptici takéto partnerstvo považujú skôr za dočasné a módne dobrodružstvo, mnohé dvojice z reálneho života dokazujú opak.

Mala som ho fakt rada. Bol krásny, mladý a sexi, ale najviac som si cenila, aký je vnútri. Vtipný, rozumný, milý, praktický, emocionálny, ale nie príliš. Ibaže prišiel na svet, keď som mala dvadsaťjeden, - hovorí v knihe Bridget Jonesová - Zbláznená do chlapa hlavná hrdinka o svojom vzťahu s rozkošným Roxterom.

Spoznali sa na Twitteri, takmer dokonale si sadli, ale nakoniec si dali zbohom. Mnohým vzťahom s väčším vekovým rozdielom to však vyjde. Napriek pranierovaniu a netaktným poznámkam okolia. Ak teda podľahnete čaru mladšieho muža, nehádžte hneď flintu do žita.

Módny trend?

Prečo by sa mal tolerovať len veľký vekový rozdiel v prospech muža? Nemôžu mať rovnakú šancu na prežitie aj lásky skôr narodených dám a na prvý pohľad nevybúrených mladíkov?

V živote slávnych žien sa vždy objavovali mladší muži - „zajačikovia“ sú slabosťou pre Madonnu aj mnohé jej ďalšie kolegyne. Alebo inak - najobľúbenejší člen francúzskej vlády, minister hospodárstva a priemyslu Emmanuel Macron, má len tridsaťosem a za manželku svoju bývalú učiteľku, teraz päťdesiatosemročnú Brigitte Trogneuxovú. Ich láskyplný vzťah trvá dlhé roky.

Ani v našich končinách nie je o takéto partnerstvá či manželstvá núdza. Spevákovi Martinovi Chodúrovi pred pár dňami porodila syna jeho priateľka staršia o šestnásť rokov, štyridsaťjedenročná Ivona Selníková.

Mnohí neprajníci nedávali tomuto vzplanutiu veľkú šancu. Martin má však vo svojich citoch jasno: „V našom vzťahu ide o jednu jednoduchú vec - milujeme sa. Veď, ako je známe, láska hory prenáša,“ reagoval.

Skeptici nedávajú partnerstvu staršej ženy a mladšieho muža veľké šance. Považujú ho skôr za dočasné a módne dobrodružstvo. Mnohé dvojice z reálneho života však dokazujú opak. Jednoducho - pri duševnej a fyzickej spriaznenosti často nehrá vek veľkú úlohu.

„Myslím, že máloktorý takýto vzťah vznikol cielene, teda len preto, že je to trendy. Nikto sa predsa vedome nechce boriť s predsudkami rodiny, priateľov a okolia,“ hovorí psychiater Artúr Ivančík.

Dokonale zladení

Veľa sa popísalo o dôvode, ktorý ženie takýchto partnerov k sebe. „Je to najmä obdiv muža voči sebavedomej, úspešnej a rozhľadenej žene a naopak, očarenie ženy z pocitu, že nestratila ešte na príťažlivosti ani pre mladého muža, ktorý predsa má na výber. Sú to obrovské hnacie sily, z ktorých obaja, najmä na začiatku vzťahu, profitujú,“ vymenúva psychiater.

Láskyplný a dlhodobý vzťah zrelej ženy a mladšieho muža však nepatrí len do sféry šoubiznisu. Nemusíte byť úspešná a krásna ako Lucie Bílá či Zora Czoborová. Do tejto „pasce“ môže padnúť hocikto.

Ako napríklad tridsaťsedemročná Elena zo Starej Turej. Svojho miláčika spoznala v práci. Rozumeli si, chodili spolu na obedy či domov autobusom. „Zaľúbila som sa. S vedomím, že Dominik ma nebude chcieť, keďže som takmer o deväť rokov staršia a rozvedená s dvoma deťmi,“ spomína.

Vtedy dvadsaťtriročný muž však jej city opätoval a zakrátko jej navrhol spoločné bývanie. „Rozumieme si z každej stránky. Venuje sa mojim deťom, spoločne chodíme na výlety a dovolenky, stále si píšeme zaľúbené esemesky,“ rozplýva sa Elena, ktorá má so svojím mladším partnerom už trojročnú dcérku.

Nikdy nepocítila vekový rozdiel? „Nie. Je zodpovedný a teší sa z toho, že sa usadil a vedie vlastný rodinný život. Nerieši, že som staršia - zaľúbil sa do mňa preto, aký som človek,“ dodáva.

Občas sa zasmejú len na tom, že hudbu, ktorú majú radi, počúval každý v inom období života. „Púšťala som si Daniela Landu, keď som mala šestnásť a on sotva osem,“ priznáva.

Dôležitý sex

Iste, mnohým pri predstave príťažlivej tridsiatničky či štyridsiatničky napadnú predovšetkým sexuálne dôvody. Dnes naozaj nemajú udržiavané dámy problém užiť si posteľné hry s podstatne mladšími mužmi. Dvadsiatnici sa zväčša nechcú viazať a dokážu oceniť priamočiarosť, šarm i sexuálne skúsenosti starších partneriek.

Oveľa viac však spoločnosť pochybuje o nezištných citoch takéhoto páru. „Intenzívny sexuálny život, ktorý so sebou prináša obrovskú energiu aj pri riešení každodenných povinností, je pre ženu doslova omladením a pre muža zdrojom sebadôvery,“ nepopiera aj sexuálne motívy takého zväzku Artúr Ivančík.

Nie sú však jediné. „Mám rada bláznivé veci, žijem aktívnym životom, športujem, starám sa o seba a moji rovesníci štyridsiatnici sú už zväčša pohodlní, usadení a často aj zanedbaní chlapi. Preto mi viac vyhovujú mladšie ročníky. Nikdy som ich však cielene nevyhľadávala. Mladší muži zvádzajú mňa,“ priznáva Klára.

Súčasné ženy sú na tom lepšie. Dlhšie si udržia vitalitu aj chuť žiť naplno, dokážu skĺbiť rodinu, prácu, zábavu i starostlivosť o seba. „Zhodli sme sa, že máme veľmi nízky mentálny vek, a odvtedy si to navzájom dokazujeme v každej esemeske,“ žartuje knižná hrdinka Bridget Jonesová.

Áno, paradoxne, viaceré ženy, ktoré okúsili vzťah s podstatne mladším partnerom, priznávajú, že „zajačikovia“ ich zahrnuli oveľa väčším obdivom i pochopením než zlenivení rovesníci. Veľa sa s nimi nasmejú, uvoľnia, majú spoločné záujmy a ešte sa navzájom skvele dopĺňajú zo sexuálnej stránky.

Paradox je, že takýto vzťah častejšie zabalia práve dámy. Z opatrnosti, nedôvery, skrátka, nie všetky ženy majú dostatočné sebavedomie prijať fakt, že napriek vráskam či pribúdajúcim kilám sú pre mladšieho muža stále jednotkou.

Majú šancu?

Niektoré vzťahy tlak okolia nezvládnu, iné však posilní veľmi špecifickým spôsobom. „Som presvedčený, že prekonávanie prípadných negatívnych ohlasov okolia ich môže zblížiť viac ako vekovo kompatibilnejší pár. Žena si nesmierne váži partnera, ktorý stojí pri nej napriek úškrnom kamarátov či nesúhlasu rodiny. On zase napĺňa svoju potrebu chrániť a tým sa stáva silným,“ opisuje odborník.

Najčastejšie si ľudia kladú otázku, či takýto vzťah môže vydržať dlhodobo… Veď predsa ona raz bude mať šesťdesiat a on o desať či dvadsať rokov menej.

„Ale ja sa pýtam: Má ktokoľvek z nás záruku na vzťah? Na akýkoľvek vzťah? Je to na žene a mužovi, ktorí sú odhodlaní podstúpiť toto riziko.

Prichádzajú jeden do sveta druhého, ktorý môže byť dosť odlišný od toho, v akom sami dovtedy žili. Musia prejaviť viac tolerancie a pochopenia, viac komunikovať a naučia sa vnímať a prijímať toho druhého. A práve toto je dobrý základ pre vzťah,“ uzatvára odborník na ľudskú dušu.

Slávne po boku mladších

  • Posledným mužom v živote legendárnej Edith Piaf bol šarmantný Grék známy pod umeleckým menom Théo Sarapo. Vystupoval ako spevák a herec. Dvadsaťšesťročný muž a štyridsaťšesťročná speváčka sa v októbri 1962 vzali a rozdelila ich až jej smrť.
  • Posledných tridsať rokov po boku neviazanej spisovateľky erotických románov Anaïs Ninovej stál mladučký Rupert Pole. Keď sa zoznámili, študent Harvardu mal len dvadsať rokov, ona štyridsaťštyri.
  • Zrejme už zvyšok života strávi so svojím manželom Milanom Říhom, mladším o pätnásť rokov, aj česká speváčka Marie Rottrová.
  • Aj ďalšia česká speváčka Bára Básiková našla šťastie v náručí mladšieho muža. Petr Polák má tridsaťsedem, jeho žena päťdesiatdva rokov a majú spolu šesťročného syna Theodora.
  • Už vyše dvoch desaťročí funguje vzťah šesťdesiatjedenročnej herečky Zdeny Studenkovej a o sedemnásť rokov mladšieho hudobníka Braňa Kostku.
  • Manželstvo s Petrom Illiásom, mladším o štrnásť rokov, Zore Czoborovej neuveriteľne prospieva. Štyridsaťosemročná fitneska vyzerá lepšie než kedykoľvek predtým.

Vianočné tipy na darček