Ani u nás na tom dediny nie sú, čo sa týka mladých nic moc.

Dedina na pokraji vyhynutia: Veď v nej žijú samí starci!

Dedina bez detí bojuje o svoju existenciu. Mladá generácia to tu načisto vzdala.

Ani v takej švajčiarskej dedinke to nie je ideálne. Podobne ako u nás, musí napriek malebnému prostrediu čeliť vymieraniu. V 300-ročnej horskej dedine Corippo ležiaca v lokalite Ticino budete mladých, či dokonca deti hľadať márne. Žije tu len 16 obyvateľov, 15 dôchodcov na čele so starostom, ktorý je tu jediným pracujúcim obyvateľom.

Akčný plán

Mladí sa presťahovali za moderným životom inde, ale dedina sa nevzdáva. Má plán. Leží totiž na úbočí hôr s panoramatickými výhľadmi a tak by bola škoda nevyužiť tento potenciál. „Hoci sa dedina nachádza len 30 minút od najbližšieho mesta, bývať tu je ťažké, ale zastaviť sa tu na týždeň - dva kvôli odpočinku, by mnoho ľudí uvítalo,“ citoval riaditeľa cestovného ruchu v Ticine Eliu Frapolliho Daily Mail.

Corippo: Malebná švajčiarska dedinka má len 16 obyvateľov.
Corippo: Malebná švajčiarska dedinka má len 16 obyvateľov.
Foto: Wikipedia

Chýba tu obchod, škola aj základné služby, napriek tomu, chce dedina premeniť 60 prázdnych kamenných domov na miesta pre turistov, kde by zostali na noc. Mnohé z domov sú pritom nedotknuté od 50. rokov minulého storočia.

Chcú staviť na autentickosť

Myšlienkou je, aby dedina zostala autentická, ale zároveň pohodlná pre hostí. Exteriér kamenných domov tak zostane, meniť sa tak či tak nemôžu, pretože sú chránenou historickou pamiatkou a nehovoriac o tom, aká škoda by to bola. Nárokom turistov sa však prispôsobí interiér príbytkov, čiže sa vymaľujú či zmodernizujú v nich kúpeľne. Ako hotelová recepcia by malo slúžiť miestne pohostenie.

Pamiatka: Kamenné domy si zachovajú svoju historickú podobu.
Pamiatka: Kamenné domy si zachovajú svoju historickú podobu.
Foto: Wikipedia

Práve na autentickosť chce dedina staviť pri lákaní turistov, ktorí sa tu budú môcť v uponáhľanom svete na chvíľu zastaviť a „pocítiť pravosť života na dedine, ktorá existovala po stáročia,“ dodáva pre BBC Frappolli. A hoci sa myšlienka nenaplní zo dňa na deň, plán je to pekný a vkusný, možno by sa ním mohli inšpirovať aj naše dedinky, lebo zámery na prilákanie mladých sú utópiou.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní