Desať najdrahších šperkov histórie: Ako vyzerajú a komu patrili?

Krásne, unikátne a pekelne drahé. Šperky neboli len symbolom lásky, ale predovšetkým vyjadrovali status darcu i obdarovaného. Vybrali sme pre vás najvzácnejšie klenoty v histórii.

Náhrdelník Márie Antoinetty

Cena: 3 700 000 dolárov

Na prvom mieste tohto rebríčka tróni ohromujúci náhrdelník, ktorý patrí Márii Antoinette, pätnástemu a predposlednému dieťaťu cisárovnej Márie Terézie a Františka I. a manželke francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. Pýšila sa šperkom z unikátnych diamantov - ružového, dvoch oválnych žltých a desiatok bielych, zasadených do platiny.

Foto: bornrich.com

Náhrdelník kráľovnej Mary

Cena: 1 828 224 dolárov

Prvá žena na anglickom tróne sa do dejín zapísala aj bohatstvom, ktoré ju obklopovalo. Jeden z najexkluzívnejších kusov v jej šperkovnici bol náhrdelník Diamond Riviere z 34 brúsených diamantov zasadených v zlate a striebre. Nádherný šperk z roku 1900 darovala svojej vnučke, princeznej Margaret.

Foto: bornrich.com

Tiara a brošňa princeznej Margaret

Cena tiary: 1 704 576 dolárov Cena brošne: 344 448 dolárov

Vnučka kráľovnej Márie, dcéra hráľa Juraja VI. a mladšia sestra súčasnej anglickej kráľovej Alžbety II. síce nesedela na tróne, mala však luxusné doplnky. Okrem darčeku Diamond Riviere sa pýšila aj tiarou zo starých briliantov a brošňou s monogramom. Zvláštnosťou čelenky je, že sa dá zmeniť na náhrdelník a jedenásť menších brošní.

Foto: bornrich.com

Náramok vojvodkyne z Windsoru

Cena: 12 417 369 dolárov

Wallis Simpsonová, neskoršia vojvodkyňa z Windsoru, stála za abdikáciou anglického kráľa Edwarda VIII.. Ten sa vzdal trónu, aby sa mohol oženiť s rozvedenou Američankou. Diamantový náramok od Cartiera, ktorý zdobia rubín, zafír a smaragd, iste nemá hodnotu 12 miliónov dolárov. Za toľko sa však predal v aukcii.

Foto: bornrich.com

Tiara princeznej Kataríny

Cena: 12,76 miliónov dolárov

Aj cena tejto krásnej čelenky, ktorá patrila princeznej Kataríne Henckel von Donnersmarck z rodu pochádzajúceho zo Spiša, sa vyšplhala do závratnej výšky v dražbe. Zdobia ju diamanty a smaragdy.

Foto: bornrich.com

Zásnubný prsteň lady Diany

Cena: 39 488 dolárov

Keď je reč o kráľovských šperkoch, nedá sa zabudnúť na zafírový prsteň, ktorý dostala na zásnuby Diana Spencerová od princa Charlesa. Dnes tróni na prste vojvodkyne Kate, manželky princa Williama. Oválny zafír obklopený diamantmi patrí k najdrahším diamantovým prsteňom na svete.

Foto: bornrich.com

Náhrdelník Anity Delgado

Cena: vyše 100 000 dolárov

Aj španielska tanečnica flamenca Anita Delgado sa dostala k zaujímavým šperkom, keď si ju vzal kapurthalský maharadža. Jedným z nich bol náhrdelník z diamantov a smaragdov, ktorý predtým nosil magaharadžov obľúbený slon!

Foto: bornrich.com

Náhrdelník monackej kňažnej

Cena: neznáma

Sobášom s monackým kniežaťom Albertom II. sa Charlene Wittstocková stala aj majiteľkou pozoruhodnej zbierky klenotov. Patrí sem aj náhrdelník z 1 237 diamantov, šiestich perál a 18-karátového ružového zlata.

Foto: bornrich.com

Náhrdelník talianskej kráľovej

Cena: neznáma

Smaragdovo-diamantový náhrdelník patril poslednej kráľovnej Talianska Márii José. Bola známa úžasnou kolekciou šperkov, nevynímajúc tento vzácny kus.

Foto: bornrich.com

Brošňa a diadém rumunskej kráľovnej

Cena: neznáma

Zbierku cenných klenotov v našom zozname uzatvára brošňa v tvare mušle a čelenka z drahokamov a rýdzeho zlata. Oboje patrilo kráľovnej Márii Rumunskej, ktorá bola najstaršou dcérou kniežaťa Alfréda, vojvodu z Edinburghu a ruskej veľkovojvodkyne Márie Alexandrovny.

Foto: bornrich.com

Vianočné tipy na darček