Nová rodina: Vašo Patejdl, dnes už šesťdesiatnik, si po 31 rokoch manželstva našiel milenku mladšiu o 17 rokov a má s ňou syna.

Deti vyleteli z hniezda, manželstvo pokračuje: Psychológ radí, ako to zvládnuť

Mnohé manželstvá krachujú práve vtedy, keď by si dvojica konečne mohla začať užívať.

Aj najmladšie dieťa si už zbalilo kufre a to, čo bolo kedysi vzrušujúcou predstavou, stáva sa nočnou morou. Zrazu ste v byte s partnerom sami, nikto vás ráno nebudí krikom a nepadáte vyčerpaní od únavy po celodennej starostlivosti o svoje ratolesti.

Nemusíte sa rozčuľovať nad drzými rečami tínedžerov, zlým prospechom v škole či neskorým príchodom pod vplyvom alkoholu. Lenže - tá zvláštna prázdnota a spoločnosť človeka, s ktorým ste prežili dvadsať, možno tridsať rokov, vám akosi nestačí. Syndróm prázdneho hniezda postihuje veľa párov. Ako ho zvládnuť?

Čítajte viac:

Značka: Hlavne nezáväzne! Leto praje krátkym flirtom. Ale je to dobrý nápad?

Dovolenka z povinnosti?

Prvá dovolenka vo dvojici po dvadsiatich rokoch. Žiadna idyla, len pocit, čo si s tým druhým počať. „Všetko sme si už povedali, ničím ma neprekvapí ani nevzruší,“ povzdychne si Nataša na adresu svojej polovičky. Petra pre istotu s manželom - odkedy s nimi prestal chodiť syn - na letnú dovolenku nechodí vôbec.

Herečka Meryl Streep je s manželom šťastná aj po odchode najmladšej dcéry. Na basketbale v spoločnosti rappera 50 centa. Foto: Profimedia.sk

„Len na zimnú, kde máme od rána do večera nabitý program športovaním. Inak by sme sa každú chvíľu pohádali,“ dodáva. „Najprv treba poriadne zvážiť, prečo idú partneri spolu na dovolenku, či to je povinnosť, lebo veď ,chodíme už toľko rokov‘, alebo sa obávajú povedať pravdivo, že by radšej išli každý sám, aby sa nemuseli otravovať stereotypom,“ upozorňuje psychológ a psychoterapeut Ľudovít Dobšovič.

Nuž, mnohé dvojice po tom, čo potomkovia opustia rodinné hniezdo, zostanú novou situáciou zaskočené. Deti ich potrebujú čoraz menej a partneri majú viac priestoru a času venovať sa jeden druhému, spoločným aktivitám. Napriek tomu je všetko inak…

Nevidení, nepočutí

„Myslím si, že ku kríze neprichádza s množstvom voľného času, ale tým, že manželia stratili vzájomnú intimitu, a teda aj dôveru. Obaja majú svoje vnútorné svety, o ktoré sa s tým druhým nedelia, pretože v mnohých prípadoch by to viedlo ku konfliktu, a ten nemajú chuť podstupovať,“ hovorí psychológ. Akýmsi spojovacím tkanivom boli práve deti.

Čítajte viac:

Oddelené spálne: Áno či nie? Vyhodenie z postele nemá byť trest za neveru

„Tým, že ich museli zabezpečovať, nevenovali sa vzájomnej intimite a postupne sa vzdialili. Mentálne aj fyzicky. Potom pribúda osamelosť. Napriek tomu, že žijú vedľa iného človeka, vo svojom vnútri sa cítia nevidení, nepočutí, osamelí, smutní, sklamaní…“ opisuje odborník.

Podmienkou je láska

Mnohí odborníci radia spomenúť si na stastaré dobré časy, obnoviť to, čo manželov spájalo pred tým, než sa stali rodičmi. Lenže vtedy boli partneri mladší, zamilovanejší, plní chuti objavovať toho druhého i svet. „Nadviazať sa dá iba pod podmienkou, že sú ochotní znovu začať budovať svoju vzájomnosť a dôveru. A rozhodne si musia navzájom zodpovedať otázku, čím pre seba sú alebo ešte inak - milujeme sa? Ak áno, majú šancu,“ zdôrazňuje Ľudovít Dobšovič.

Meryl Streep s dcérou. Foto: Profimedia.sk

Známy psychológ vidí rozdiel medzi tým, či sa niekto miluje, alebo sa „chce milovať“ napríklad kvôli deťom, okoliu či spoločnému majetku. Ak je v hre druhý variant, problém medzi partnermi bude narastať, pribudne osamelosť a zvýši sa pravdepodobnosť, že sa vo vzťahu objaví niekto tretí.

„Najčastejšie z mužovej strany, pretože on kvôli deťom musel veľa odkladať a teraz, keď deti odišli, musí zase veľa vecí obetovať pre vnúčatá. Chýba mu erotika a sexuálne uspokojenie vo vzťahu, chce cítiť, že niekomu na ňom záleží, že niekto po ňom túži a že niekoho vie rozpáliť,“ objasňuje psychoterapeut. „Aj môj muž sa občas zasníva, že by potreboval dvadsiatku, aby sa trochu rozpálil,“ opisuje Nataša.

Prvý rok žijú manželia sami bez detí. „Nie je to jednoduché, ťažko sa zvyká na prázdny dom s človekom, s ktorým ste už toľko prežili a máte pocit, že vás nič nové nečaká,“ povzdychne si. Preto mu zo žartu hovorí: „Nájdi si mladú, len mi, prosím ťa, neurob hanbu, že nebudeš pri nej vládať!“ smeje sa atraktívna štyridsiatnička.

Čítajte viac:

Behajte ako Sajfa. Vráti sa vám to pri sexuálnych radovánkach

Niekedy je lepší rozchod

Väčšina dám však milostné zálety či zbalené kufre svojich polovičiek s humorom neberie.

Pre mnohé je trpkým sklamaním, že domácnosť opustili nielen deti, ale aj partner, s ktorým si chceli v zrelom veku dopriať ešte veľa pekných chvíľ a zážitkov. „Ak sa jeden alebo druhý rozhodne odísť, tak odíde. Otázne je, čo ho k odchodu priviedlo a či je ešte nejaká šanca prehodnotiť svoje rozhodnutie. To by však znamenalo úplnú zmenu smeru v manželstve,“ pripomína Ľudovít Dobšovič. Mnohí partneri, či už muži, alebo ženy, sa rozhodnú pre život s novým človekom práve v čase, keď ich deti začnú samostatne fungovať.

Tento pomerne rozšírený jav môže mať hlbšie príčiny než len túžbu vymeniť starý model za nový. Možno niektorý z manželov pre udržanie rodiny pohromade dlho potláčal svoje potreby a s vekom prišlo aj presvedčenie, že je čas usporiadať si život podľa vlastných predstáv.

„Ak je vzťah rozpadnutý a partneri spolu žijú skôr z povinnosti, aby ukázali deťom, že zvládajú svoju osamelosť, tak je lepší rozchod. Oslobodia aj deti od toho, aby sa tvárili, že nevidia ich zlé a deštruktívne spolubytie. Keď sa rozídu, deti si nájdu svoj vlastný postoj ku každému z rodičov a časom porozumejú, čo sa medzi nimi stalo - ak to už nepochopili oveľa skôr,“ vysvetľuje psychológ.

Vianočné tipy na darček