Diamanty v blate: Prečo je Sierra Leone jednou z najchudobnejších krajín na svete?

Tisíce kopáčov v Sierre Leone zbierajú v otrockých podmienkach zrnká bohatstva zo svojej zeme a znášajú ich do vreciek priekupníkov.

V šere hustého porastu sme po hodinách namáhavého pochodu spozorovali ostré slnečné svetlo. Predieralo sa korunami vysokých stromov a bol to neklamný znak, že sa konečne blížime k okraju džungle. Tam sa začínala hrboľatá, kamenitá cesta, po ktorej sa už dalo posunúť bližšie k civilizácii terénnym autom.

Vo vlhkej džungli v Sierre Leone sme strávili dva týždne náročným geologickým prieskumom nehostinného územia. Domorodí robotníci sa teraz vracali k rodinám a ja do hotela v meste Kenema. Čakal tam na mňa komfort ošumelej rezidencie s dvoma ventilátormi, chladničkou, pohodlnou posteľou s ružovou moskytiérou a blikajúcou, volfrámovou žiarovkou. Už som sa nevedel dočkať! Aj nosiči s ťažkými vrecami so vzorkami nazbieraných hornín a minerálov na chrbtoch sa rozbehli, aby sa konečne zbavili bremena.

Auto sa doslova prehýbalo pod ťarchou naloženého materiálu. Vodič sa snažil zo všetkých síl, aby polorozpadnuté vozidlo uviedol do pohybu, a ja som začal tušiť, že táto cesta ešte dlho nebude mať konca. Trvalo niekoľko hodín, kým sa domorodcom podarilo prehriaty vehikel dotlačiť na asfaltovú cestu. Rozlúčil som sa s pomocníkmi a konečne som mohol pokračovať do Kenemy.

Miesto prospektorov

Mesto Kenema je administratívne centrum rozľahlej oblasti, ktorá je z minulosti neslávne známa náleziskami krvavých diamantov. Ošarpané mesto zdobia vežičky moslimských mešít, obalené v červenom prachu. Hrdzavé čerpacie stanice obklopené nekonečným radom motorkárov, áut a množstvom čakajúcich ľudí s bandaskami na naftu a benzín dodávajú mestu industriálny nádych. Centrum Kenemy tvoria polorozpadnuté baraky a plechové morské kontajnery, ktoré slúžia ako predajne, kde možno kúpiť doslova všetko, od hrsti soli až po ponorné kalové čerpadlo.

Baník má v rukách valúny kimberlitu - materskej horniny diamantov, ktorú vo svojom jazyku volajú kolondo. Foto: Palo Lajčiak

Po domácky vyrobené sitá na premývanie štrku z dreveného rámu a pletiva, brotwany, lopaty, čakany, mačety, gumené hadice a pasce na zvieratá patria medzi najpredávanejší artikel, určený najmä kopáčom pracujúcim na diamantových a zlatonosných poliach.V úzadí tohto rušného trhoviska stoja v rade domčeky obohnané vysokým múrom. Okná a dvere majú zabarikádované hrubými mrežami, na nich sa hojdajú mohutné zámky na kľúč.

Múry domov sú ozdobené naivnými maľbami kryštálov diamantov, ryžovacích misiek naplnených zlatom a rôznymi inými výjavmi zo života baníkov. Insitná výzdoba na múroch, z ktorých visia ostnaté drôty alebo vyčnievajú ostré črepy skla, upozorňuje na to, že v týchto domoch sídlia priekupníci drahých minerálov a zlata.

Bohatstvo a bieda

Pohľad na podriemkávajúcich priekupníkov v tieni prístreškov naštartoval moje predstavy o tom, aké veľké bohatstvo sa ukrýva v útrobách tohto mesta. Navonok však presne zodpovedá skutočnosti, že sa nachádzam v jednej z najchudobnejších krajín na svete. Západoafrickú Sierru Leone najčastejšie spájajú s pojmami zlato, krvavé diamanty, ebola, bieda, zaostalosť. Dostal som sa sem ako geológ a dva roky som tu viedol prieskum zameraný na vyhľadávanie ložísk koltánu a zlata.

Koltán je zaužívané označenie zmesi minerálov, ktoré sú hlavným zdrojom tantalu a kolumbia. Tieto prírodné prvky a najmä tantal majú výborné fyzikálno-chemické vlastnosti, veľmi podobné vlastnostiam platiny. Vysoký bod topenia, výborná elektrická vodivosť a chemická stálosť sa využívajú pri výrobe elektronických súčiastok pre mobilnú komunikáciu, pri výrobe ortopedických implantátov a iných špecializovaných zliatin v chemickom či zbrojárskom priemysle.

Intuitívny život: Dedinčania sú negramotní, dokážu však spočítať peniaze a ovládať mobil. Foto: Palo Lajčiak

Na pohľad je koltán nevzhľadný, tmavý minerál a nepriťahuje zvláštnu pozornosť. Zaujímavý je však svojou hmotnosťou, ktorá je podobná zlatu. Je veľmi ťažký a spolu zo zlatom sa ukladá v nánosoch štrku z potokov a riek. Prieskum územia sa preto začína ryžovaním sedimentov, aby sa zistila prítomnosť týchto vzácnych minerálov. Domáci obyvatelia z oblasti Kenemy používajú túto jednoduchú, ale veľmi účinnú metódu vyhľadávania už niekoľko desaťročí a ťažko tu nájdete muža, ktorý by nebol aspoň raz odkázaný na prácu v aluviálnych baniach na zlato a diamanty. Praktické návrhy domorodých baníkov, ktorí pracovali v mojom prieskumnom geologickom tíme, mi často ušetrili mnoho času.

Celú reportáž nájdete v aktuálnom vydaní najčítanejšieho týždenníka PLUS 7 DNÍ

Vianočné tipy na darček