Diera do Česka: Dno Macůšky stále nikto nevidel!

Hranická priepasť bola uznaná za najhlbšiu zatopenú jaskyňu sveta.

Pôvodne prieskumníci v národnej prírodnej rezervácii Hůrka u Hranic žiadny rekord prekonávať nechceli. Skupina speleológov plánovala koncom minulého mesiaca v Hranickej priepasti, prezývanej Macůška, len testovanie nového hĺbkového robota. Ten sa však ponoril až do hĺbky 404 metrov a v ďalšom klesaní mu zabránila len obmedzená dĺžka ovládacieho kábla. Hoci teda dno zostáva naďalej nepreskúmané, po poslednom meraní prekonala Macůška taliansku Pozzo del Merro neďaleko Ríma s hĺbkou 392 metrov. Stala sa tak najhlbšou známou zatopenou jaskyňou sveta.

Bez dna: Spoločne so suchou časťou disahuje Macůška 473,5 metra. Zatiaľ...
Bez dna: Spoločne so suchou časťou disahuje Macůška 473,5 metra. Zatiaľ...

Bez dna: Spoločne so suchou časťou dosahuje Macůška 473,5 metra. Zatiaľ... Foto: internet

Zradná hlbočina

Tridsaťpäťčlenný tím potápačov, technikov, policajtov aj ochranárov viedol poľský jaskynný potápač Krzysztof Starnawski, ktorý priepasť skúma už od roku 1999. Nebolo to jednoduché, pretože v hĺbke asi dvesto metrov sa jaskyňa nebezpečne zužuje a priechod ľadovou vodou zatopeným skalnatým krčkom sťažuje vrstva kameňov, bahenných usadenín, či drevených klád. Sondy sa tak dlho nemohli dostať nižšie. Až skúsený Poliak dokázal týmto priestorom preplávať a vlani klesol až na hranicu 265 metrov. Tým bol len päť metrov od "jaskynného" svetového rekordu, ktorý v súčasnosti drží Austrálčan David John Shaw. Starnawski ho síce neprekonal a po tomto výkone musel stráviť v dekompresnej komore celých šesť hodín, svoju úlohu však splnil - pripravil plán cesty pre robota, ktorý koncom septembra potvrdil české prvenstvo. Poliak tentoraz, so špeciálnym robotom, zostúpil "len" do hĺbky necelých dvesto metrov. Ďalej už stroj, s pomocou vodiaceho káblu, ovládali technici z povrchu.

Zhora: Krzysztof Starnawski (vľavo) a Bartlomiej Grynda navigujú robota do hlbín Hranickej priepasti.
Zhora: Krzysztof Starnawski (vľavo) a Bartlomiej Grynda navigujú robota do hlbín Hranickej priepasti.

Zhora: Krzysztof Starnawski (vľavo) a Bartlomiej Grynda navigujú robota do hlbín Hranickej priepasti. Foto: internet

Svetový primát

"Desiatky rokov sme tušili, že Macůška je najhlbšia na svete, ale nemohli sme to dokázať," povedal pre server denik,cz přerovský spevák a potápač Pavel Novák. "Spolupráca s Krzysztofom Starnawskim nám poskytla úplne nové možnosti, pretože je to človek, ktorý sa potápa v najväčších hĺbkach."

Člen Českej speleologickej spoločnosti Hranický kras David Čani rovnako tvrdí, že rozmery jaskyne nie sú pre nich takým veľkým prekvapením. Teraz sa však ich očakávania potvrdili. „Určite to teda pre nás nie je uzatvorená kapitola a budeme upravovať techniku, aby sme mohli zostupovať ešte ďalej," cituje Nováka český server.

Spoločne so suchou časťou, čo je od úrovne terénu po hladinu zhruba sedemdesiat metrov, je zatiaľ potvrdená celková hĺbka priepasti 473,5 metrov. A hoci geológovia, na základe po merania teploty a chemického zloženia vody predpokladajú, že hlbočina na Hranicku môže dosahovať až tisíc metrov, už dnes jej patrí svetový primát.

Pod hladinou: Poliak sa vlani potopil do hĺbky 265 metrov. V septembri mu stačilo necelých dvesto. Zvyšok zvládol robot.
Pod hladinou: Poliak sa vlani potopil do hĺbky 265 metrov. V septembri mu stačilo necelých dvesto. Zvyšok zvládol robot.

Pod hladinou: Poliak sa vlani potopil do hĺbky 265 metrov. V septembri mu stačilo necelých dvesto. Zvyšok zvládol robot. Foto: internet

Obetavý panovník

Hranická priepasť leží, obohnaná plotom, na pravom brehu rieky Bečva, neďaleko verejnosti prístupných Zbrašovských aragonitových jaskyní. Je zaujímavá nielen pre svoju stále nepreskúmanú hĺbku. Je unikátnym krasovým fenoménom, ktorý sa nikde inde v Česku nevyskytuje a pozoruhodný je aj jej vznik. Na rozdiel od iných krasových objektov, kde voda zhora prenikala do horniny, sa Macůška tvorila naopak. Voda v nej je silne nasýtená oxidom uhličitým, takže je prakticky kyselinou, ktorá puklinami vo vápenci prenikala do masívu smerom nahor a doslova vyleptala podzemné priestory.

Jej nekonečnú hĺbku poznali už starí Moravania a hoci sa na prvej mape objavila v roku 1627, povesti o nej siahajú až do deviateho storočia. Podľa nich vraj veľkomoravský panovník Mojmír II., unikajúc na koni pred zradnými veľmožmi ohrozujúcimi krajinu, skočil v nočnej temnote priamo do hlbín medzi vysokými skaliskami a nalákal tak nepriateľov do spárov smrti.

Zradná: Prekonať úskalia jaskynnej priepasti je náročné aj pre skúsených potápačov.
Zradná: Prekonať úskalia jaskynnej priepasti je náročné aj pre skúsených potápačov.

Zradná: Prekonať úskalia jaskynnej priepasti je náročné aj pre skúsených potápačov. Zdroj: internet