Dobrá správa pre prvorodených. Podľa štúdií sú rozumnejší a zarábajú viac!

Vybraní starší súrodenci boli úspešnejší v IQ testoch. Podľa vedcov za to môže fakt, že sa im rodičia v ranom veku viac venovali.

Bolo už napísaných veľa článkov o tom, ako sú prvorodené deti rozmaznané, zvyknuté na zvýšenú pozornosť, či lepšiu majetkovú zábezpeku. A že to potom vyžadujú od rodičov celý život. Ale ako dokazujú poslednú štúdie, z toho, že sú prvorodení, dokážu v budúcnosti aj veľa vyťažiť.

Vyššie IQ a plat

Spomínaná štúdia priniesla údaje o tom, že aj keď sa rodičia snažia emocionálne vzťahy so všetkými deťmi vyrovnávať, veľké rozdiely sú v prístupe k deťom v ranom veku. Tým prvorodeným sa viac venujú, riešia s nimi rôzne hlavolamy a hry, ktoré im neskôr pomáhajú pri analytických mysliacich schopnostiach.

Shutterstock.com

Spoločné aktivity s rodičmi výrazné prospievajú analytickému mysleniu detí. Foto: Shutterstock

Tieto výsledky podporujú aj IQ testy – prvorodené deti dosiahli lepšie výsledky v testoch analytického myslenia ako ich mladší súrodenci v rovnakom testovacom veku. Zároveň zistili, že deti narodené do rodiny skôr majú tendenciu k vyšším platom a lepšiemu vzdelaniu. Sú asertívnejšie a aktívnejšie, majú viac záujmov a spoločenských aktivít.

Rodičia sa pri prvých deťoch viac snažia – čítajú im častejšie rozprávky, vymýšľajú rôzne stimulujúce aktivity, zapájajú ich do viacerých spoločných aktivít a podobne. To všetko má blahodarne vplývať práve na spomínanú „lepšiu výbavu“ do reálneho života jednotlivcov.

  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček