Dobré rady pred dovolenkou: V Taliansku kečup ani nespomínajte

V Taliansku si neobjednávajte kapučíno pred obedom, v Číne neobracajte nedojedenú rybu.

Každý skúsený cestovateľ vie, že sa vyplatí naštudovať si najdôležitejšie zvyky krajiny, kam sa vyberie. Napríklad v Thajsku nikdy nehladkajte miestne deti, tobôž dospelých po hlave, pretože to považujú za urážku - v hlave totiž podľa Thajčanov sídli duša.

V Grécku, Egypte i v Tunisku zas zjednávajte, vo flámskej časti Belgicka nevychvaľujte Francúzov a naopak. V Turecku nezdvíhajte ukazovák - je synonymom nášho vztýčeného prostredníka -, Tunisana urazí palec a ukazovák spojený do písmena O.

Osobitnou kapitolou sú stravovacie zvyklosti. Aj tu platí - iný kraj, iný mrav.

Francúzsko - odolajte bagetám

Bagety sú symbolom Francúzska takmer rovnako ako Eiffelova veža a kohút na víne. Konzumácia tohto pečiva v pohostinskom zariadení má však na rozdiel od kohúta svoje pevné zásady.

Hoci sú vždy pripravené na stole ešte pred hlavným chodom, zahryznúť sa do nej ako do predjedla je spoločenské faux pas. Bageta patrí až k poslednému, syrovému chodu. A ešte niečo - bageta sa zásadne nekrája, ale trhá.

Taliansko - žiadny kečup!

Vo Francúzsku je to bageta, v Taliansku syr, kapučíno a - kečup. Dať si ho na špagety alebo na pizzu je v talianskom stolovaní neprekonateľná trápnosť. Definitívne stratíte úctu personálu.

Podobne sa to môže skončiť, aj keď si kuchár všimne, že ste si dochutili jeho dielo parmezánom navyše. Považuje to za urážku svojich schopností - vo vidieckych reštauráciách si môžete vyslúžiť aj hlučné výčitky.

Milujete napenené kapučíno? V Taliansku ho robia skvelé, ale rozhodne vydržte do poobedia, kým si objednáte. Doobeda ho pijú iba hlúpi cudzinci.

Apropo, káva. Do Talianska choďte vyzbrojení správnym kávičkárskym slovníkom. Najhutnejšia káva, ktorej sa u nás hovorí nesprávne piccolo, je ristretto. Obsah šálky pod polovicou nie je snaha okradnúť vás, má to tak byť.

Espresso je o čosi väčšie - čo do objemu. Dvojitá káva sa volá espresso dopio. Espresso machiato, teda bodkované, je vlastne espresso s troškou mliečnej peny. Lungo je veľká, no slabšia káva. Americano je espresso doliate horúcou vodou v pomere 1 : 5. To talianske má však stále lepšiu chuť ako káva z americkej reštaurácie.

Anglicko - karafu posielajte vľavo

Angličania nie sú lakomí, ale ak sa ponúka jedlo, urobia to len raz. Ak zo slušnosti odmietnete, zrejme zostanete hladní, lebo ponuka sa už nezopakuje.

Nie je to však zo šetrnosti, Briti skrátka považujú za neslušné nútiť do čohokoľvek. Podobný je tiež zvyk - koľko ľudí pri stole, toľko zákuskov na podnose. Mimochodom, na návštevy sa tam chodí zásadne ohlásený a dohodnuté termíny sa prísne dodržiavajú.

Thajsko - pozor na ruky!

V Thajsku - ale ani v Indii či v Maroku - rozhodne nejedzte ľavou rukou ani ňou neplaťte a nepodávajte ju. Táto ruka slúži v spomenutých krajinách na intímnu hygienu a používa sa namiesto toaletného papiera.

V Thajsku sa budete musieť popasovať aj s tým, že nôž tam považujú za symbol agresie, preto sa treba naučiť jesť paličkami alebo si vystačiť s vidličkou.

Spojené arabské emiráty - ženy a muži zvlášť

Podobne ako v Indii a Thajsku aj tu platí pravidlo nečistej ľavačky. V krajine, kde je voda vzácna, sa k nej aj tak správajú. Preto ak dostanete pohár, vypite ho celý alebo nechajte dopiť spolustolovníkovi. Voda sa tu nikdy nevylieva. Zvláštnosťou tejto moslimskej krajiny sú oddelené jedálne pre mužov a ženy s deťmi.

Japonsko - grganie povolené

V Japonsku sa stoluje zásadne na zemi a naboso. Zapichnúť paličky do ryže, ak si chcete nabrať iné jedlo, je neslušné. Miska s ryžou so zapichnutými paličkami sa totiž obetuje zosnulým členom rodiny pri budhistickom oltáriku. Na rozdiel od Európy mľaskať a grgať pri jedle je tu povolené. Ba priam sa to vyžaduje. Ukazujete tým totiž hostiteľovi, že vám chutilo.

Na druhej strane, pri stole určite nekýchajte a nesmrkajte.

Čína - rybia povera

Asi málokto sa dostane do Číny, no je dobré vedieť, že ak si objednáte rybu a zjete z nej polovicu, nesmiete ju na tanieri otočiť.

Číňania totiž veria, že otočenie ryby prináša smolu - akoby ste hovorili, že rybárova loď sa prevráti. Preto ju radšej dojedzte celú na jeden šup. Veď čo keby ste na tej lodi sedeli aj vy?

Vianočné tipy na darček