Bezpečná náhrada?: Do mileneckého vzťahu nevstupujte, ak nie ste ochotný prijať fakt, že jedna strana bude tú druhú využívať iba na fyzické uspokojenie.

Dobrovoľne paroháčom: Keď mužom prestáva chutiť sex

Mužov, ktorí strácajú chuť na sex a dajú sa nahradiť milencom, podľa odborníkov pribúda.

Partnerský vzťah nie je nikdy iba prechádzka ružovým sadom, nevyhnutnou podmienkou toho, ako úspešne prežiť vo dvojici, je kompromis. Ten sa hodí aj vtedy, ak nastanú problémy v posteli a jeden z partnerov začne hľadať uspokojenie inde. Otázne je, či možno v takomto „vzťahu“ koexistovať dlhodobo a bez napätia, alebo ide vždy o začiatok cesty do pekla.

Sex? Neprosím

Informácie o tom, že nie iba ženám, ale aj niektorým mužom sa do sexu príliš nechce, pribúdajú. Notoricky známa výhovorka - Dnes nie, miláčik, bolí ma hlava - sa síce stále pripisuje výlučne ženám, no ukazuje sa, že neprávom. Mužov, ktorí na ponuku partnerského či manželského sexu reagujú odmietnutím, je podľa odborníkov čoraz viac.

„Výrazne narastá počet mužov, ktorí nemajú chuť na sex, čím trpia ich partnerky. Až v posledných rokoch začínajú nachádzať odvahu na návštevu odborníkov. Bráni im v tom spoločenský stereotyp, ktorý muža zobrazuje ako samca, stále pripraveného na sexuálnu akciu,“ potvrdzuje Laura Janáčková z Inštitútu partnerských vzťahov. Pod nezáujem mužov o sex sa podľa nej podpisuje únava, stres, vyčerpanie z práce i časovo náročné koníčky.

Potvrdzuje to i príbeh dvadsaťosemročnej Marty, ktorý zverejnila na jednom z internetových diskusných fór. „Začalo sa to asi pred troma rokmi, manžel mal vtedy veľké stresy v zamestnaní. Čoskoro sa to odrazilo aj v posteli. V situáciách, keď má-val bez problémov erekciu, zrazu nič,“ opisuje začiatok problémov Marta.

Aj keď stresy v práci časom pominuli, k sexu v „pôvodnom“ rozsahu a intenzite sa už nevrátili. „Dnes mu to jednoducho stačí raz za mesiac, lenže mne rozhodne nie. Najprv som čakala, potom naliehala, nech zájde k lekárovi. Keď neprišla žiadna reakcia, iba výhovorky, začala som sa trápiť, že pre neho nie som dosť sexi,“ približuje ďalší vývoj Marta.

Po pol roku vzájomného „doťahovania“ rezignovala. Zmierila sa s tým, že manžel berie sex ako povinnosť. „Nechcem ho zraňovať, preto mu vychádzam v ústrety a na sex ho nenútim.“ Keď jej prednedávnom s úplnou vážnosťou sám ponúkol, aby si našla milenca, netradičná ponuka ju šokovala. „Dokonca podotkol, že ak si nejakého nájdem, bude rád,“ dodáva Marta.

Pomôcky a odborník

Sexuológ Pavel Tomáš hovorí, že u párov, a to nielen s vyšším vekovým rozdielom, je problém nezáujmu o sex pomerne častý. Stopercentne úspešná a osvedčená rada, ako problém riešiť, však podľa neho neexistuje.

Niektorým dvojiciam môže pomôcť, keď pri sexe využijú erotické pomôcky, z tých najtradičnejších a osvedčených je to napríklad vibrátor. Zapojiť treba aj fantáziu - nová erotická bielizeň, šteklivá masáž, domáci striptíz... Riešením môžu byť i rôzne podporné lieky. Vždy je však dôležité, aby k tomu partneri pristupovali dobrovoľne, a nie z donútenia.

V prípade, že problém sa nepodarí vyriešiť, treba vyhľadať odbornú pomoc. „Ak ho prestane baviť sex ako taký, je to väčší problém a spravidla treba navštíviť odborníka,“ odporúča Tomáš. Pripomína, že niekedy môže byť dôvodom psychika. „Preto je dobré vedieť, či partner nemá problémy v práci, alebo pred vami netají nejakú chorobu či iné ťažkosti.“

Manžel sa nepýta

Keďže Martin manžel odmietol akúkoľvek pomoc odborníkov, tá časom „vzala“ manžela za slovo a našla si milenca. Dnes má jedného v práci a jedného vo fitnescentre. Všetci zúčastnení vedia, že nejde o žiaden vážny vzťah. Napokon, nikto z nich ani taký nehľadá. „Jeden je sám a nechce sa vôbec viazať, druhý je ženatý a nechce sa rozvádzať. Niekto ako ja - jeho žena tiež zabudla, že ku vzťahu patrí aj potešenie v posteli,“ priznáva Marta. Manžel, ktorý o milencoch tuší, sa na nič nepýta. „Je asi rád, že som mu dala pokoj. Keby sa však zmenil a stál o mňa ako predtým, určite by som sa na oboch príležitostných milencov rýchlo vykašľala a vrátila sa k manželskej vernosti. Takto mi to však zatiaľ vyhovuje, a kým sa bude dať, budem v tom pokračovať,“ uzatvára Marta.

Michal Mlynář z internetového portálu psychologie.cz potvrdzuje, že potreby a priority partnerov sa môžu časom líšiť. Ak rozdiely pretrvávajú, je veľmi ťažké nájsť spoločný základ. Uvedený problém možno efektívne riešiť napríklad s pomocou dobrého manželského poradcu. „Z možností nájsť si milenca alebo začať problém aktívne riešiť je ťažšia tá druhá, pretože znamená namáhavé hľadanie cesty k niečomu, čo iní v mileneckom vzťahu dostávajú bez úsilia,“ upozorňuje Mlynář.

Neslávne vyhliadky

Fakt je, že v osemnástich rokoch či po dvadsiatke sú muži ochotní pre sex urobiť aj nemožné, aby svoju potrebu uspokojili. Tridsiatnici, nehovoriac o zrelých mužoch, sa už nebudú kvôli sexu hnať cez pol republiky.

Potvrdzuje to aj uznávaný sexuológ Jaroslav Zvěřina, ktorý vo svojej knihe Sexuológia (nielen) pre lekárov píše: „Vyžadujúcou stranou býva žena a stranou menej sexuálne výkonnou muž. Je to preto, že sexuálna výkonnosť mužov meraná frekvenciou orgazmov po tridsiatke postupne slabne.“ S pribúdajúcimi rokmi klesá v mužskom organizme hladina testosterónu, čo sa podpisuje aj pod pokles ich sexuálneho apetítu.

A tak je celkom bežné pravidlo, že v dlhoročných vzťahoch má na sex oveľa väčšiu chuť žena ako muž. Vyvracia sa tak rozšírený názor, že muži chcú erotiku až do vysokého veku, kým ženy na milostné hry s pribúdajúcimi rokmi značne strácajú chuť. Zvěřina vo svojej knihe tvrdí, že po šesťdesiatke nie je pohlavného styku schopná až desatina mužov.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní