Domáce práce si spravodlivo deľte. Pre dobro vášho vzťahu

Spravodlivé rozdelenie domácich prác je kľúčom k úspešnému a idylickému vzťahu.

Muž je hlavný živiteľ rodiny, ktorý nosí domov peniaze, žena sa popri „nenáročnom“ zamestnaní stará o domácnosť, varí, perie, žehlí... Ak sa vám zdá, že ide o dávno prekonaný model spolužitia, akúsi raritnú a vymierajúcu tradíciu, nie je to celkom tak. Tradičná deľba rolí platí u nás napriek tomu, že pribúda žien s lepšie platenou prácou, ako má ich polovička.

Po príchode domov nastúpia do druhej zmeny spočívajúcej v starostlivosti o potomstvo a rodinný kozub, zatiaľ čo väčšina mužov oddychuje po náročnom pracovnom dni. Pri športe, pred televízorom, za počítačom alebo s kamarátmi na tradičnom pive. Výsledkom je nervozita, hádky a stres, ktoré sa môžu rýchlo stať pánom vašej domácnosti. Ako sa toho vyvarovať?

Domácnosť patrí ženám

Viaceré prieskumy potvrdzujú starý známy fakt, že priemerná žena trávi pri domácich prácach podstatne viac času než priemerný chlap. A platí to nielen na starom kontinente, ale aj v „emancipovaných“ Spojených štátoch amerických. Z celoštátnej štúdie vyplýva, že priemernej americkej žene zaberú domáce práce tri hodiny denne a jej partnerovi len necelú hodinu. Platí tiež, že starostlivosti o domácnosť sa pravidelne venuje zhruba osem z desiatich Američaniek a iba dvaja z desiatich Američanov.

Opomenúť však nemožno ani ďalšie zistenie výskumníkov, a to, že priemerný Američan trávi v práci o hodinu viac ako jeho polovička. Na Slovensku nie je situácia o nič lepšia, hoci podstatná časť rodinných rozpočtov slovenských domácností je závislá od príjmov žien. Domácnosť sa u nás stále považuje za výhradne ženské pôsobisko, príslušníčky nežného pohlavia starostlivosťou o ňu strávia výrazne viac času ako ich partneri. Tri štvrtiny slovenských mužov by ocenili, keby sa upratovaniu, vareniu, praniu a žehleniu venovala výlučne partnerka. Trinásť percent našincov by dokonca privítalo, keby ženy zostali doma a starali sa výlučne o rodinný kozub a potomstvo.

Výrazne lepšie v porovnaní so Slovenkami sú na tom Nórky. V jednom z prieskumov uviedli, že namiesto domácich prác sa môžu denne venovať samy sebe, a to dokonca päť hodín. Naopak, Slovinky „obetujú“ zhruba rovnaký čas domácim prácam. Ani v jednej z európskych krajín, kde sa prieskum uskutočnil, však nie je čas, ktorý strávia muži a ženy pri domácich prácach, rovnaký alebo sa aspoň približuje. S výrazným náskokom vedú ženy.

Kto za to môže

„Môj manžel mal na začiatku vzťahu milé a vtipné výhovorky typu ‚nemôžem umývať dlážku, pretože sme mali doma len koberce‘ alebo ‚viem iba vysávať‘ či ‚nevyznám sa v typoch bielizne, takže neviem nastaviť práčku‘. Časom jeho výhovorky prestali byť milé aj vtipné a deľba domácich prác sa stala častou témou našich hádok,“ približuje svoju skúsenosť štyridsiatnička Andrea z Bratislavy.

Už pätnásť rokov žije s mužom, ktorý si nerobí ťažkú hlavu z domácich prác a dnes je rada, keď ho donúti aspoň naložiť riad do umývačky. Umývanie toalety je pre neho absolútne neznámy pojem, rovnako ako odnášanie špinavých ponožiek do koša na špinavú bielizeň. „Odkedy sú synovia schopní vysávať, k vysávaču sa ani nepriblížil. Vysýpanie smetných košov má na starosti výhradne starší syn,“ približuje úspešná manažérka zaužívanú prax.

Hoci v robote strávi bežne desať hodín denne, starostlivosť o domácnosť je plne v jej kompetencii. „Myslela som si, že mojich chlapov naučí poriadkumilovnosti aspoň pes, ktorý všetko, čo nechajú v jeho dosahu, rozhryzie. Ani to však nie je dostatočný dôvod, aby upratali. V zásade si však uvedomujem, že som ich takto ‚vychovala‘ sama,“ priznáva sebakriticky.

Fakt je, že mnohé ženy majú pocit, že upracú, operú alebo ožehlia lepšie ako muži, a tak ich k domácim prácam ani nepustia, respektíve skritizujú všetko, čo muž urobí.

Viac sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka Plus 7 DNÍ.

Vianočné tipy na darček