Zrkadlo: Hlavné zrkadlo bude zložené z osemnástich segmentov.

Dovidíme až na okraj vesmíru? Webbov teleskop to dokáže

Teleskop Jamesa Webba sa stane najdokonalejším vesmírnym ďalekohľadom, aký ľudstvo postavilo.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba má pohnutý osud. Na začiatku, ešte v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, bolo ohromné nadšenie, neskôr prišli finančné problémy, ktoré celý projekt temer pochovali, no napokon sa v ňom pokračuje. A nie div, veď je z viac než troch štvrtín hotový. Najnovšie - iba pred pár dňami - bola skompletizovaná jeho oporná konštrukcia.

Drahý a omeškaný

Máloktorý projekt sa tak extrémne predražil. Len pre zaujímavosť - pôvodne mal stáť miliardu dolárov, pred tromi rokmi boli náklady odhadnuté na vyše päť miliárd a aktuálne sa hovorí, že jeho cena presiahne deväť miliárd. Nie div, že mnohým je tŕňom v oku a NASA musela preň obmedziť iné programy, na ktoré jej už nezostali peniaze.

Ďalším problémom je neustále odkladanie jeho štartu. Podľa pôvodných plánov mal do vesmíru vyraziť už v tomto roku, no termín sa niekoľkokrát posunul, aktuálne je naplánovaný na rok 2018. Mnohí však pochybujú o jeho reálnosti.

No NASA už začína tlačiť čas, pretože životnosť Hubblovho teleskopu sa nebezpečne kráti. Zlyhať môže prakticky kedykoľvek a ďalšia servisná misia k nemu sa neplánuje. Odborníci odhadujú, že v ideálnom prípade by mohol vydržať maximálne do roku 2020.

Hubble: Fungovať bude maximálne do roku 2020, pokaziť sa však môže aj oveľa skôr. Foto: NASA

Najdokonalejší

Webbov teleskop nebude len nástupca Hubbla, jeho možnosti budú neporovnateľne väčšie. Dovolí nám vidieť až na samotný počiatok vesmíru a bude skúmať prvé galaxie a hviezdy, ktoré vznikli bezprostredne po veľkom tresku. Dovidí ďalej než akýkoľvek pozemský alebo vesmírny teleskop, aký kedy ľudstvo zostrojilo.

Predmetom jeho výskumu bude aj formovanie prvých galaxií. Okrem toho pozornosť zameria aj na to, ako sa vyvíjali prvé planéty a planetárne sústavy, a bude skúmať aj zárodočné disky okolo hviezd. Má priniesť odpovede na tie najzákladnejšie otázky astronómie a možno nám pomôže poopraviť teórie týkajúce sa vzniku vesmíru, poodhalí tajomstvo čiernej hmoty a zrelativizuje elementárne fyzikálne teórie vysvetľujúce usporiadanie nášho sveta.

Jeho ďalšou úlohou bude aj skúmanie fyzikálnych a chemických vlastností vzdialených planetárnych systémov s ohľadom na to, či je na nich možný život. Nie sú to priveľké očakávania od relatívne malého teleskopu s dĺžkou 24 metrov a priemerom 6,5 metra?

Webb verzus Hubble

Pre lepšiu názornosť ho treba porovnať s Hubblovým teleskopom. Základný rozdiel medzi oboma je, že Hubble pracuje predovšetkým vo viditeľnom spektre, no Webb sa zameria hlavne na infračervené spektrum. Hubble sa nachádza vo vzdialenosti šesťsto kilometrov nad zemským povrchom, Webbov teleskop bude od nás vzdialený 1,5 milióna kilometrov, navyše má aj špeciálny slnečný štít, ktorý znásobí jeho citlivosť.

Pokiaľ ide o zrkadlo, tak Webbov teleskop bude mať primárne s priemerom 6,5 metra, zložené z 18 segmentov, zatiaľ čo Hubble ho má podstatne skromnejšie. Jeho priemer je len 2,4 metra a je celistvé. Rozlišovacia schopnosť Webbovho teleskopu je taká, že ak by ste ho teoreticky namierili z Trnavy na človeka v Bratislave, ktorý drží v ruke jednocentovú mincu, tak by ste na nej jasne rozoznali detaily, prípadne by ste mohli bez problémov sledovať futbal na ihrisku zo vzdialenosti vyše 550 kilometrov.

Pre obrovskú vzdialenosť bude nemožné Webbov teleskop opravovať prostredníctvom pilotovaných servisných misií, čo sa pri Hubblovi dalo, preto je skonštruovaný tak, aby to zvládli stroje a roboty.

Vzhľadom na aktuálny pokrok vo výrobe Webbovho teleskopu možno konštatovať, že jeho existencia už nie je ohrozená a základnou otázkou nie je či, ale kedy sa do vesmíru dostane. Plánovaný štart v roku 2018 síce mnohí spochybňujú, no po posledných zmenách v rozpočte NASA a reštrukturalizácii jej priorít sa s dávkou opatrnosti odvážime tvrdiť, že by sa to mohlo podariť.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní