Hitler myslel aj na relax pre "nadradenú rasu". Plánoval pre ňu vybudovať okázalý oddychový rezort.

Dovolenka v Tretej ríši: Hitlerov rekreačný komplex bude raj turistov

Stroskotaný ambiciózny plán vodcu nacistov dostal druhú šancu. Obrovský areál, kde mala relaxovať árijská rasa, sa po desaťročiach premení na moderný dovolenkový rezort.

Mal to byť dovolenkový raj pre ťažko pracujúcich nacistov. Tábor, ktorý by slúžil ako prímorské rekreačné stredisko, nechal Adolf Hitler postaviť v rokoch 1936 – 1939 na najväčšom nemeckom ostrove Rujana. Nikdy však žiadneho dovolenkára neprivítalo. Čoskoro si totiž všetku pozornosť vodcu nacistov vyžiadalo vojnové úsilie.

Obrovskému komplexu s vyše 10 tisíc izbami sa rozhodla dať druhú šancu berlínska firma Metropole, ktorá chce z neho vybudovať luxusný turistický rezort s päťhviezdičkovými apartmánmi a kúpeľmi.

„Minulosť je minulosť. Komplex Prora síce postavili nacisti, ale nikdy ho nevyužívali oni ani žiadni vojaci. Miesto je krásne, návštevníci sa môžu vrátiť k prírode a vychutnať si ju,“ vyhlásil Manfred Hartwig z firmy, ktorá chce do rekonštrukcie investovať.

Čítajte viac:

Posledné dni Adolfa Hitlera: Viac ako smrti sa desil poníženia

Najväčší na svete

Stavba bola súčasťou Hitlerovho programu s názvom Kraft durch Freude a malo ísť o mekku relaxu, najväčší dovolenkový rezort na svete, s vyše piatimi kilometrami pláží, kde by sa okrem plavby loďou dalo aj lyžovať. Zmestiť sa tu malo 20 tisíc rodín „nadradenej rasy“.

S nástupom vojny však ambiciózny projekt získal úplne inú funkciu. Obrovské budovy nacisti používali ako ubytovanie pre robotníkov a utečencov.

Komplex postupne chátral. Keď ho objavili Sovieti, chceli ho vyhodiť do vzduchu, no ukázalo sa, že na zničenie kolosu nemajú dostatok dynamitu! Stal sa delostreleckou základňou ľudovej armády NDR a zmizol zo všetkých máp.

Slávnostné otvorenie zrekonštruovaného rezortu je naplánované na október. Pozrite si fotografie.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].