Albert Einstein: Génius mal teóriu relativity, ale aj teóriu šťastného života.

Einsteinova teória šťastia: Na spokojný život stačia dve veci

Najvýznamnejší vedec 20. storočia Albert Einstein nesformuloval len teóriu relativity, ale mal aj svoju teóriu šťastia. Je jednoduchá.

Návod na šťastný život Einstien zhrnul do dvoch poznámok, ktoré pred 95 rokmi napísal na papier a venoval japonskému poslíčkovi. V utorok Einsteinove poznámky vydražia v Jeruzaleme.

Namiesto prepitného

Nemecký fyzik prednášal v roku 1922 na konferencii v Japonsku. Keď mu v tokijskom hoteli Imperial, kde bol ubytovaný priniesol poslíček poštu, nenechal ho odísť s prázdnymi rukami. Nevedno, či kuriér odmietol prepitné kvôli miestnym zvykom alebo pri sebe Einstein nemal drobné, keď poslíčkovi strčil do ruky dve poznámky v nemčine so slovami „Pokiaľ budete mať šťastie, raz budú mať tieto poznámky väčšiu cenu než nejaké sprepitné,“povedal mu podľa terajšieho majiteľa poznámok Einstein prorocky a veruže mal pravdu. Už v tej dobe bol Einstein známy po celom svete. V roku 1915 sformuloval teóriu relativity a rok pred návštevou Japonska, teda v roku 1921 dostal Nobelovu cenu za fyziku.

Historku s poslíčkom vyrozprával médiám aktuálny majiteľ poznámok, ktorý chcel zostať v anonymite. Čoskoro však vzácne poznámky majiteľa zmenia, keďže sú súčasťou utorkovej dražby v jeruzalemskej aukčnej siene Winner's. Dražiť sa budú aj dva listy, ktoré vedec napísal na sklonku života. A čo vlastne Einstein poslíčkovi napísal? Svoju teóriu na šťastný život, ktorá je – ako sme aj od génia mohli čakať – jednoduchá, ale o to trefnejšia a nadčasová.

Albert Einstein: Svetoznámy vedec, ktorý napísal japonskému poslíčkovi návod na šťastný život. Zhrnul mu to do dvoch poznámok.
Albert Einstein: Svetoznámy vedec, ktorý napísal japonskému poslíčkovi návod na šťastný život. Zhrnul mu to do dvoch poznámok.
Foto: profimedia.sk

„Pokojný a skromný život prináša viac radosti než honba za úspechom, z ktorej plynie len večný nepokoj,“ znie prvá Einstienova poznámka. Vedec pokračoval na druhom papieri príslovím: „Kde je vôľa, tam je cesta.“ A to je zo strany génia k šťastnému životu všetko.

Kúsok do skladačky

Podľa archivára zodpovedného za najväčšiu Einsteinovu zbierku nachádzajúcu sa v jeruzalemskej Hebrew University Roniho Grosza, nie je možné určiť, či sú poznámky odrazom Einsteinových úvah vzhľadom na jeho rastúcu popularitu.

Ako ďalej cituje Grosza portál Daily Mail, doteraz neznáme poznámky síce nemajú pre výskumníkov žiadnu vedeckú hodnotu, ale pomáhajú objasniť myšlienky veľkého fyzika, ktorého meno sa stalo synonymom génia. Je to kúsok do mozaiky obrazu Einsteina ako človeka a vedca, ktorý ovplyvnil svet.


  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].