Elektrické hračky: Voziť sa dá nielen na elektromobiloch

Najviac sa píše o elektromobiloch, elektrina však poháňa aj oveľa originálnejšie veci.

Hoverboard

Hoverboard je nie celkom presné označenie pre niečo ako dvojkolesový elektrický skejtbord s kolesami vedľa seba a s gyroskopmi, doplnený riadiacou jednotkou.

Zo všetkých „elektrických približovadiel“ sa hoverboardy rozšírili najviac, aj u nás dostať niekoľko modelov s cenou v rozpätí od 300 do 500 eur, ktorá závisí od kapacity batérie a výbavy. Na tých lepších už máte LED svetlá a dokonca bezdrôtové bluetooth reproduktory.

Extravagantný fatbike

Jazdiť po piesku, snehu alebo inom klzkom a nestabilnom povrchu tam, kde nie je vyjazdená stopa, nie je žiadna zábava, to vám potvrdí každý, kto to už skúšal. Ide to však s hrubými kolesami, vďaka ktorým získavate na sypkom povrchu lepšiu stabilitu a pri šliapaní do pedálov navyše šetríte oproti bežným bicyklom energiu.

Preto vznikli fatbiky, ktoré ich majú naozaj mohutné. Ak na nich potrebujete ešte viac energie, môžete využiť elektrickú. Ide to napríklad na elektrofatbiku Haibike XDuro FatSix RX, ktorý je aj ďalšou svojou výbavou a špeciálnou geometriou rámu a, samozrejme, asistenčným elektromotorom s batériou Bosch (500 Wh) určený do ťažkého terénu. Stojí necelých 4 600 eur.

Foto: archív

Elektrický skejtbord

Vďaka elektrine našiel skejtbord nové uplatnenie. Možno sa s ním vydať do terénu! Elektrický pohon totiž umožňuje jazdiť s ním efektívne nielen dolu svahom a po rovine, ale dokonca aj do kopca a cez menšie terénne prekážky. Na obrázku je model Alltrack 800, patriaci k najvýkonnejším.

A jeho parametre stoja rozhodne za zmienku - na maximálnu rýchlosť 48 km/h sa s ním dostanete za necelých 5 sekúnd, dojazd má, samozrejme, v závislosti od terénu a hmotnosti jazdca, až 40 kilometrov. Váži však takmer 20 kilogramov a unesie jazdca s hmotnosťou do 100 kilogramov. Nie je to príliš lacná hračka, stojí približne 750 eur.

Foto: archív

Dvojkolesová klasika

Segwayom sa to všetko začalo. Pre dvojkolesové elektrické približovadlá sa stalo jeho meno rovnakým synonymom ako označenie Jeep pre terénne autá. P rav d a je, že aj z hľadiska ceny je takmer rovnako exkluzívny. Terénny model X2 SE v poľovníckom maskovanom vyhotovení Silent Hunter cargo stojí takmer 12-tisíc eur.

Napriek dvom kolesám nie je problém na ňom udržiavať rovnováhu, starajú sa o to zabudované gyroskopy. Do jeho výbavy patria aj nepremokavé boxy vrátane úložného priestoru na zbraň. Váži 50 kilogramov a jeho dojazd v teréne je 19 kilometrov, maximálna rýchlosť je 20 km/h.

Foto: SEGWAY

Čínsky výstrelok

Komu sa zdajú aj dve kolesá priveľa, môže skúsiť extravagantný jednokolesový Ninebot One. Je to vlastne gyroskopicky stabilizovaná balančná elektrická jednokolka, ktorá má po stranách stúpačky. Tie stačí sklopiť, nastúpiť a pohnúť sa vpred - smer meníte prenášaním hmotnosti.

Na rozdiel od dvojkolesového Segwaya nedrží rovnováhu do strán, iba vpred a vzad. Jazda je preto na ňom komplikovanejšia a treba sa ju naučiť. Dá sa prepojiť so smartfónom, v aplikácii môžete obmedziť maximálnu rýchlosť a sledovať jazdné dáta, teda aktuálnu rýchlosť, prejdené kilometre aj kontrolovať stav batérie. Model Ninebot One E 240 Wh sa dá kúpiť za necelých 900 eur.

Foto: internet

Univerzálne elektrokoleso

GeoOrbital je veľká tohtoročná vychytávka. Vďaka nemu totiž možno veľmi jednoducho za minútu pripojiť elektrický pohon prakticky k akémukoľvek „dospelému“ bicyklu. Je to vlastne elektrické predné koleso. Ním nahradíte pôvodné a do špeciálneho puzdra na ráme bicykla pripevníte batériu, vážiacu približne 4,5 kilogramu.

Samotné koleso váži 9 kilogramov, je odolné proti defektom a netreba v ňom kontrolovať tlak. S takýmto kolesom môžete ísť bez šliapania takmer štyridsiatkou a prejdete na jedno dobitie približne 20 kilometrov.

Koleso by sa malo do predaja dostať koncom roku, momentálne je to jeden z najúspešnejších kickstarterových projektov, firma potrebovala na rozbehnutie výroby 75-tisíc dolárov, no už po pár dňoch získala vyše 600-tisíc a takmer tisícku záväzných objednávok. Konečná cena bude okolo 850 eur.

Foto: GEOORBITAL

Trojkolka pre dospelých

Scuddy je elektrická trojkolka, výrobca ju však vznešenejšie nazýva e-scooter. Vo verzii City má slúžiť predovšetkým ako mestské približovadlo s dojazdom až 35 kilometrov, maximálna rýchlosť je 25 km/h.

Praktické je, že sa dá jednoducho zamknúť a zabezpečiť proti krádeži a navyše je skladacia, takže sa dá jednoducho prepravovať v kufri auta alebo v mestskej hromadnej doprave a dokonca sa na nej dá sedieť. Do výbavy patrí tiež predný úložný box (košík), kam sa zmestí aj nákup. Jej cena je 4 500 eur.

Foto: SCUDDY

Vianočné tipy na darček