Erotický darček pod stromček? Pozor, aby ste partnera nevyľakali

Na Vianoce musí byť všetko fantastické, výnimkou nemôže byť ani sex!

Ráno Štedrého dňa. Ju v kuchyni čaká celodenná šichta, jeho vo vani kapor, na balkóne stromček, ktorý treba osadiť do stojana, pred televízorom sedia nedočkavé deti, s ktorými on musí ísť na prechádzku, aby ona stihla stromček ozdobiť.

Už na obed sa obaja začínajú potácať od únavy, večer sa k tomu pridá plný žalúdok, do ktorého sa podľa odborníkov zmestia maximálne dva litre potravy a pár pohárikov alkoholu, a uspávajúci romantický film.

Až potom smú odísť do spálne. Ak sa nepovadili už pod stromčekom kvôli darčeku, samozrejme. Darček totiž môže byť najväčšia nášľapová mína, ak ste sa rozhodli pre erotickú bielizeň či, nedajbože, erotickú hračku.

Nevinné horory

Skúsme si predstaviť reakciu muža, ktorý dostane tú najnevinnejšiu hračku. Erotickú spodnú bielizeň „so sloníkom“. S akousi ponožkou na penis, ktorá má tvar sloníka. S chobotom, samozrejme.

„Obdarovaný môže byť darčekom nadšený, môže ho dokonca vzrušiť, príjemne prekvapiť, ale rovnako dobre k nemu môže zaujať neutrálny či dokonca nepriateľský postoj,“ hovorí sexuologička Danica Caisová. Obviní partnerku, že sa správa ako ľahká žena. Vyhodí jej na oči, že slušné ženy o podobných zvrhlostiach ani nechyrujú, a začne sa vypytovať, odkiaľ o takejto bielizni vedela.

To isté však platí aj o drahých podprsenkách. Tie najdrahšie bývajú na prvý pohľad najjednoduchšie, ak hovoríme o erotických, zvyknú byť čipkované a so sýtymi farbami. Napríklad červenou alebo čiernou.

Muži však zväčša nepoznajú veľkosť košíkov, aké používa ich partnerka. Katastrofa sa teda môže začať už pri veľkosti. „Neviem, na koho si myslel, keď si to kupoval! Ja také veľké prsia nemám! A moje sa ti zdajú malé?“ - a už to ide.

Problémom môžu byť aj tie najnevinnejšie veci. Najnevinnejšie, ale opäť len z pohľadu toho, kto sa na ne pozerá. Sviečka v tvare prsníka alebo penisu dakoho rozosmeje a niekoho vyvedie na týždeň z miery.

„Tieto dary však nie sú osobné, takže ich aj druhá strana ľahšie prežije. Môžu sa stať akýmsi mostíkom pri testovaní, či by mal partner o sexuálnu hračku záujem. Vibrátor či gejša guľôčky sú dary až príliš osobné. Keď však už takýto darček človek dostane, nemal by sa pretvarovať a riadiť heslom, že darček je darček a treba ho chváliť.

Treba vyjsť s pravdou von a otvorene zaujať stanovisko. Pretvárka totiž znamená len začiatok ďalších problémov,“ vysvetľuje doktorka Caisová. Na trhu sú však aj oveľa tvrdšie „hračky“.

Remene, reťaze, škrtidlá... „Na tie by človek, ktorý nepozná chute svojho partnera, nemal ani pomyslieť. Môžu sa nimi obdarúvať iba ľudia, ktorí sú uzrozumení so svojimi záujmami a ktorých sexuálne scenáre si takéto hračky vyžadujú,“ dodáva sexuologička.

Policajti pod stromčekom

„A už vôbec nesmieme kupovať erotické veci vtedy, ak má niektorý z partnerov sexuálny problém,“ dodáva. Príklad? Ona si všimla, že on začal strácať záujem o milovanie. Vysvetlí si to po svojom, má pocit, že chyba je na jej strane, že by mala byť atraktívnejšia, a nakúpi si erotickú spodnú bielizeň.

Je po romantickom filme, ona na chvíľu zmizla v kúpeľni a na scénu prichádza tigrica v červenej podprsenke, v červených topánkach na vysokých podpätkoch s perami výrazne namaľovanými na červeno... „Ak je sex zlý celý rok, ako môže byť dobrý na Vianoce?“ pýta sa doktorka Caisová.

Inými slovami, na Štedrý večer bývajú zatvorené aj lekárne a keby aj neboli, jedna tabletka svet nezmení. A na scéne máme tigricu. Jeho reakcia? To si zrejme dokáže predstaviť každý. Urazená mlčanlivosť, mrazivé ticho alebo hlasná hádka. Do tej hádky sa, samozrejme, nakoniec zapoja aj rodinní príslušníci, ktorí sa cez sviatky združujú.

Svokra sa o sebe dozvie, čo nevedela, deti sa zrazu ukážu geneticky po ňom, teda úplne nevychované, hlúpe a drzé, večera bola zrazu nedovarená a nedosolená a neraz sa takáto hádka končí príchodom polície.

„Súvisí to s očakávaniami,“ hovorí sexuologička. Ona má byť milá, on má robiť to, čo nerobil celý rok, nakoniec sú obaja sklamaní z vlastných očakávaní. Ak je vzťah v kríze, Vianoce to určite odhalia. Späť k červenej podprsenke. Prečo sa mu vlastne nepáčila? Už pre neho nie je príťažlivá?

„Dlhoveké vzťahy by nefungovali, keby partnerka pre svojho partnera nebola príťažlivá celý ten čas. Vždy na nej nájde niečo, čo sa mu páči. Lenže aj ona musí akceptovať, že on už nemá tridsať rokov. Zamilovanosť môže byť aj po rokoch súžitia rovnaká, ale sex nie.

V tridsiatke muž očakáva od seba výkon a jeho partnerka romantiku a pochopenie. V päťdesiatke je to naopak. Ženy sú v tomto veku už dostatočne skúsené, od partnera očakávajú výkon a on od nich porozumenie,“ hovorí Danica Caisová a pridáva dobrú radu, že sexuálny výkon partnera netreba nikdy komentovať. „A ak to už musí byť, potom by mal byť komentár oslavný.“

Rozhovor ako dar

Ťažko povedať, v koľkých partnerstvách sa Vianoce končia oslavnými komentármi. Najmä keď vieme, že muž a žena nestihnú spolu počas roka takmer vôbec komunikovať. Vidia sa ráno, keď sa im rozprávať nechce, a večer, keď sa už rozprávať nevládzu. A zrazu sú štyri či päť dní spolu od rána do večera. „Čo nestihli za celý rok, to pod stromčekom nedoženú,“ hovorí.

A mnohí z tých, ktorí sa o to usilujú nasilu, napokon v januári skončia v manželských poradniach alebo u sexuológa so slovami: „Už mi aj na Vianoce vykričala, že jej ten náš sex nestačí.“ Nakoniec, štatistiky tvrdia, že v západoeurópskych krajinách sa až štvrtina párov hneď po sviatkoch obracia na manželských terapeutov.

Tak čo s tými sviatkami? Doktorka Caisová navrhuje naozaj netradičný darček. Čo keby ste si darovali pod stromček úprimný rozhovor? Obozretný, aby nemusela chodiť polícia, samozrejme. A pokiaľ ide o sex, pohlavný styk vraj nie je to najdôležitejšie. Stačí, ak sa k sebe pritúlia, povedia si pár pekných slov. Napokon, Vianoce sa Štedrým dňom nekončia.

Vianočné tipy na darček