FOTO Ľudia sa menia, primitívne tetovania zostávajú. Aj tie nacistické.

Niekto nad vhodným obrázkom na tele rozmýšľa celé mesiace. Väčšina zákazníkov tetovacích štúdií si totiž najskôr dobre premyslí, čo si nechá zvečniť na svojom tele, pričom tetovania má pre nich väčšinou hlbší význam. Avšak, ako to už býva, mladosť – pochabosť, krátkozraká hlúposť, či dočasné pominutie zmyslov môže ľahko spôsobiť, že pamiatku na svoju nerozvážnosť v podobe nenávistných, nacistických tetovaní, či mena svojej bývalej lásky, treba skrývať pod tričkom.

Relax

Stu v druhom pokračovaní úspešnej komédie Vo štvorici po opici okamžite po tom, ako sa uvidí v zrkadle, oľutuje svoje ľahkomyseľné rozhodnutie dať si v opojení zmyslov omamnými látkami otetovať polovicu tváre. Za triezva mu to už ako dobrý nápad vôbec neprišlo. Samozrejme, v tomto prípade išlo o film, ale nie až taký pritiahnutý za vlasy.

Vrtkavá láska

Pobalamutiť dokáže človeka najmä láska. Hollywoodsky herec Johnny Depp si zamladi nechal vytetovať krstné meno svojej vtedajšej veľkej lásky herečky Winony Ryderovej aj s prívlastkom navždy. Až na to, že ich vzťah až za hrob nevydržal, na rozdiel od tetovania, ktoré si Johnny neskôr nechal zmeniť na Wino Forever.

Podobne ako Depp, si nechala na plece vytetovať meno vtedajšieho manžela Billy Bob Thorntona spolu s drakom herečka Angelina Jolieová. Po tom, čo sa manželia rozviedli, Angelina tetovanie prehodnotila a dala si ho odstrániť laserom. Teraz pozostatky draka prekrývajú súradnice miest narodenia jej detí.

Nebohá speváčka Amy Winehouseová mala na svojom tele hneď niekoľko tetovaní. Na ľavej ruke mala dievča s holými prsiami. Amy bola už unavená zo šokujúcich pohľadov na jej tetovanie a tak dala dievčine dotetovať bikiny, vraj len dočasne, čo sa už však nedozvieme.

Neospravedlniteľné svastiky

Horšie sú prípady, keď si ľudia dávajú neuvážene zvečniť na svojom tele nacistické, rasistické, či nenávistné tetovania, ktoré po istom čase oľutujú a radšej skrývajú pod tričkom.

V júli 2012 mal na opernom festivale v bavorskom Bayreuthe venovanom Hitlerovmu obľúbencovi nemeckému skladateľovi Richardovi Wagnerovi vystúpiť ruský barytonista Jevgenij Nikitin. Nikitin však na festivale nevydal ani hlások. Svoju účasť radšej zrušil. Nemecké médiá totiž zverejnili zábery Nikitina ako do pol pása nahý hrá na bicích. Na tom by nebolo nič zlé, keby nemal na hrudi zle prekrytú svastiku.

V Nemecku je vystavovanie nacistických symbolov trestné. Nikitin tetovanie označil za mladícku záležitosť. „Bol to veľký omyl môjho života a bol by som rád, keby som sa ho nedopustil,“ vyhlásil Nikitin, ktorý má už hákový kríž kompletne prekrytý, ale fotografie na jeho nerozvážnosť nedajú zabudnúť.

Podobným prípadom chce pomôcť americké tetovacie štúdiu Southside Tattoo. Pôvodne lokálne gesto chce štúdio rozšíriť celosvetovo. Tetovacie štúdio zverejnilo na sociálnej sieti výzvu, že zadarmo prekryjú gangsterské alebo rasistické tetovania, pretože „ľudia niekedy robia zlé rozhodnutia a občas sa menia.“

Druhá šanca

Príspevok na Facebooku zasiahol takmer milión ľudí a ponuku už využilo tisíce uvedomelých. Ako povedala pre portál Upworthy spoluvlastníčka tetovacieho štúdia Beth Cutlipová, raz k nim prišiel muž s tvárou potetovanou symbolmi gangu. Tetovanie si dal vyhotoviť ešte ako tínedžer, jednoducho išiel s davom. O pár rokov neskôr, už ako ženatého elektrikára s deťmi sa ho zákazníci desili. Jeho tetovanie sa nedalo prekryť, pretože bolo príliš veľké, mohol si ho dať len odstrániť, na čo však nemal peniaze. Muž však inšpiroval tetovací salón k tomu, aby dali ľuďom s podobným osudom šancu zabudnúť na minulosť.

Tatéri v rámci výzvy prekryli názov gangu ružou:

Nápisy White a Power sú už minulosťou:

Projekt mal na sociálnej sieti takú širokú odozvu, že sa štúdio rozhodlo iniciovať aj finančnú zbierku na internete. Ktokoľvek môže zafinancovať prácu tatérov na celom svete, ktorí pomôžu zbaviť sa primitívnej pripomienky minulého života. Ktovie, možno by raz nasledovaniahodný projekt mohli využiť aj Slováci, ktorých zregrutovali neonacisti...

Relax
  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu plus7dni@7plus.sk.