Elegantné: Aj kúsok kožušiny zmení váš kabát na luxusný.

FOTO Nahé aktivistky bojujú za zvieratá, ochranári bijú na poplach. Návrhárom to je jedno

Návrhári kožuchy stále obhajujú. Nosia sa farebné.

Večná dilema. Etika verzus móda a luxus. Môžeme nosiť kožušiny, veď nosíme aj kožené topánky a opasky. Sme odjakživa lovci a kožušiny nosili už naši predkovia, ktorí sa museli zahriať pred krutou zimou. Aj toto sú argumenty dookola znejúce vo všetkých internetových debatách a vlastne vždy, keď proti sebe stoja ľudia s odlišnými názormi na zvieraciu srsť.

Nepokoje: Na londýnskom týždni módy aktivisti protestovali takmer nahí.
Nepokoje: Na londýnskom týždni módy aktivisti protestovali takmer nahí.
Foto: profimedia.sk

Nepokoje: Na londýnskom týždni módy aktivisti protestovali takmer nahí. Foto: Profimedia

Jedni sa radi parádia, vyznávajú luxus a v šatníku musia mať aspoň niekoľko kúskov, druhá strana si nevie predstaviť, že niekde v Rusku chovajú v klietkach drobné norky, ktoré potom sťahujú zaživa z kože a nechajú ich na dlážke v bolesti dožiť. Téma rozdeľuje aj módny svet. Návrhári sa nevedia zhodnúť, či kožuchy do módy patria, alebo nie. Najznámejší milovník chlpatých zvrškov je Karl Lagerfeld a vždy ich obhajuje: „Je veľmi ľahké kričať nie kožuchom, ale je to priemysel,“ poznamenal návrhár svetového módneho domu Chanel a Fendi.

Zastáva sa ich

Lagerfeld je známy milovník zvierat. Svoju bielu mačku Choupette zbožňuje tak, že o nej napísal knižku. Má svoj vlastný domček a vlastné služobníctvo. No kožuchy napriek tomu zo svojich kolekcií nemieni vypustiť. Kto bude platiť všetkých tých nezamestnaných, keď sa potlačí kožušinový priemysel? V rozhovore pre zahraničný magazín, v ktorom obhajoval kožuchy, povedal: „Problém s kožuchmi? Pre mňa žiadny nie je, kým ľudia jedia mäso a nosia kožené veci.“ Vyznal sa, že neznáša zabíjanie zvierat krutou formou, ale myslí si, že sa to veľmi zlepšilo. „Ako by sa cítila Lagerfeldova mačka, keby si uvedomila, že líška alebo norka zomreli len kvôli jeho kabátu?“ rypla si PETA do návrhára.

Rozmarné: Ženy kožuchy milujú, lebo nimi môžu demonštrovať istý spoločenský status.
Rozmarné: Ženy kožuchy milujú, lebo nimi môžu demonštrovať istý spoločenský status.
Foto: profimedia.sk

Rozmarné: Ženy kožuchy milujú, lebo nimi môžu demonštrovať istý spoločenský status. Foto: Profimedia

Kto má pravdu?

Mnoho návrhárov začalo už do svojich kolekcií zaraďovať falošné kožušiny a živých zvieracích kabátikov sa dobrovoľne vzdali. Každý módny konzument si na túto problematiku musí utvoriť vlastný názor a rozhodnúť sa podľa vlastného presvedčenia. No je isté, že kým bude dopyt a medzi návrhármi budú kožušinoví nadšenci, bude táto téma stále rezonovať.

Predĺžený strih

Už minulý rok začali byť módne najmä kožušinové vesty predĺžené po kolená. Tento rok sa vesty predĺžili až po členky. Klasický kožuch z ryšavej líšky túto sezónu bodovať nebude. Naturálne farby sú na ústupe. Jediná, ktorá zotrvala, je snehobiela. Favoritkou je stále aj čierna klasika, no tu už ide o farbenú kožušinu. A s farbami akoby sa vrece roztrhlo. Sychravú a smutnú zimu môžete rozbiť veselými tónmi. Ak si zvolíte na nosenie pravý kožuch, stavte na živé odtiene. Ružová, fialová, modrá či zelená. Sú v kurze viac ako kedykoľvek predtým.