FOTO Romantika na nebesiach: Slováci s úžasom sledovali spln storočia

Ľudia po celom svete vrátane Slovákov si nenechali ujsť Supermesiac. Spln storočia je kandidátom aj na najromantickejšiu noc roka.

Obyvatelia celého sveta mali včera možnosť sledovať jav, ktorý najbližšie nastane až o 18 rokov. Supermesiac. Od klasického sa odlišuje svojou veľkosťou aj žiarivosťou. Mesiac vyzeral o 14 percent väčší a o 30 percent žiarivejší, ako sme zvyknutí. K Zemi bol totiž najbližšie od januára 1948 – na vzdialenosť 356 509 kilometrov. Hovoríme tak o najväčšom splne roka aj 21. storočia.

Pohľad na Mesiac počas supersplnu nad Bratislavským hradom. Foto: SITA

Veľký a jasný Mesiac bol najlepšie viditeľný, keď nastala noc v Ázii. Postupne sa ním mohli kochať aj obyvatelia ďalších častí planéty. V podobnej pozícii bude Mesiac podľa astronómov 25. novembra 2034. Vtedy má byť k Zemi dokonca ešte o 53 kilometrov bližšie. Supermesiac niektorí vnímajú ako príchod šťastia, iní ho spájajú s prírodnými katastrofami.

Supermesiac nad banskobystrickou Hodinovou vežou v Banskej Bystrici. Foto: TASR

Východ super Mesiaca v Piešťanoch:

Ako zvyčajne, Supermesiac sa stal aj terčom vtipov:

the moon tonight was crazy, won't see another one like this for 20 years #supermoonpic.twitter.com/84ZxazurRL

— memes (@theplugformemes) 15. novembra 2016

#Supermoon stunner in #Livermore. Thx Euan Rannachan for the amazing pic! pic.twitter.com/bRYtETJi1m

— KTVU (@KTVU) 15. novembra 2016

Superspln v Južnej Afrike, nádhera:

Did you miss the #supermoon last night? Try again tonight because we won’t see another moon like this until 2034 - @NASA#SouthAfricapic.twitter.com/QwZiXaVmR8

— Dr. Richard Nel (@GateInv) 15. novembra 2016

Superspln nad ropnou rafinériou:

Incredible shot of the #supermoon over an oil refinery. Either that or it's the Eye of Mordor. #supermoon2016pic.twitter.com/nJgm4KIoWH

— Andy Cole (@AndyCole84) 15. novembra 2016


  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].