Platíme za nádej: Ak chcete schudnúť natrvalo, nedajte sa oklamať sladkými rečami podvodníkov. „Nádej sme si kupovali vždy, tak prečo nie pri nadváhe, no múdre to nie je,“ vraví Kateřina Cajthamlová.

Falošné nádeje XXL: Pozor na takzvaných výživových poradcov, najúčinnejšiu diétu predpíšu vašej peňaženke

Schudnúť a udržať si hmotnosť vám pomôže len skutočný odborník. Ako ho však spoznať?

Poradia si so zopár kilogramami navyše, ale údajne i s dlhoročnou nadváhou. Ordinujú v súkromí i v ambulanciách. Poznajú bezbolestný, bezstarostný a hlavne pohodlný spôsob, ako sa zbaviť obezity. Azda nie je mesto, kde by nepôsobil nejaký výživový poradca. Odborníci sú však k aktivitám mnohých z nich skeptickí a tvrdia, že najúčinnejšiu diétu „predpisujú“ údajne len našim peňaženkám.

Vyhodené peniaze

Epidémiu obezity spojenú s ľudskou dôverou sa snažia využiť stovky podvodníkov. Vďaka našej lenivosti sa totiž čoraz väčšej popularite tešia takzvaní výživoví poradcovia. Stačí zadať toto heslo do internetových vyhľadávačov a hneď sa na vás sypú ponuky „skúsených odborníkov na výživu“ zo všetkých kútov krajiny. Bohužiaľ, aj v tejto oblasti pribúda podnikavcov, ktorým ide iba o rýchly zisk, nie o naše zdravie a kondíciu.

„Keď sa pozriete na drvivú väčšinu týchto špecialistov bližšie, zistíte, že ide o osobných trénerov, ktorí sa len snažia rozšíriť ponuku služieb. Často na základe domnienky, že na poskytovanie rád o výžive stačí byť o jeden odborný článok o zdravej výžive pred klientom. No a potom tu máme vari ešte početnejší kŕdeľ predajcov doplnkov výživy, ktorí sa nehanbia prezentovať ako skutoční odborníci na výživu s tým, že na dosiahnutie vysnívanej postavy sú nevyhnutné práve ich doplnky výživy,“ varuje skutočná profesionálna koučka a nutričná terapeutka Kateřina Jeníková.

K jej názoru sa pridáva i internistka a populárna psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová. „Všetci dobre vieme, že máme cvičiť a jesť zdravo. Že však dá niekto nehorázne peniaze za akési čarovanie, je, s prepáčením, len jeho hlúposť,“ hovorí a dodáva: „Ľudia si kupujú zázračné vodičky proti padaniu vlasov, na pevnejšie prsia, proti rakovine. Nádej sme si, skrátka, kupovali vždy. Tak prečo nie pri nadváhe? No múdre to nie je.“

Odborníčka z televíznej šou o zdravom chudnutí Jste to, co jíte tvrdí, že najväčším problémom je, že poradcom v oblasti zdravého životného štýlu môže byť de facto každý, bez ohľadu na vzdelanie. Taký človek pritom môže svojmu klientovi „naordinovať“ drastický jedálny lístok bez akejkoľvek odbornej znalosti.

Kateřina Cajthamlová: Populárna psychoterapeutka a internistka sa preslávila, keď v roku 2007 pomáhala chudnúť v programe Jste to, co jíte, na snímke vpravo.
Kateřina Cajthamlová: Populárna psychoterapeutka a internistka sa preslávila, keď v roku 2007 pomáhala chudnúť v programe Jste to, co jíte, na snímke vpravo.
profimedia.sk

Kateřina Cajthamlová: Populárna psychoterapeutka a internistka sa preslávila, keď v roku 2007 pomáhala chudnúť v programe Jste to, co jíte, na snímke vpravo. FOTO: profimedia.sk

S trochou šťastia z toho zákazník vyjde ľahší o pár stoviek eur, v horšom s vážnymi zdravotnými problémami. Ak teda hľadáte profesionálnu radu, mali by ste sa obrátiť na oficiálnych nutričných terapeutov, ktorí svoje znalosti získali v rámci akreditovaného študijného programu Výživa človeka. Aj tu však existuje ale.

Odborníci?

Časy, keď k štíhlej línii stačili rady typu „nejedz po štvrtej popoludní“ sú dávno preč. „V súčasnosti profesionálne výživové poradenstvo zahŕňa dôkladnú analýzu organizmu daného klienta, dôslednú výchovu aj objasňovanie metabolických procesov v organizme, individuálne plánovanie konkrétneho výživového plánu a dietetických postupov a návykov. To však nejde bez hlbokých znalostí na poli lekárskej biochémie, biochémie výživy, chémie potravín, komunitnej výživy, dietológie, ale ani patologickej fyziológie, farmakológie, toxikológie potravín, epidemiológie a v neposlednom rade chemickej analýzy a hygieny potravín,“ vysvetľuje nutričná terapeutka Kateřina Jeníková.

Ako tvrdí, najčastejšie ľudia vyhľadávajú profesionálnu pomoc, keď potrebujú nakopnúť, chcú mať možnosť poradiť sa v momente, keď strácajú motiváciu, ale najmä keď musia schudnúť zo zdravotných dôvodov. Hmotnosť upravujeme pre operácie, vysoký cholesterol, cukor, dnu, no ženy aj pre neplodnosť.

Pozor na jedálny lístok „od dverí“

Dobrá správa je, že ak nepotrebujete jedálniček od „celebrít“ z televízie, zvládnete to aj finančne. Ceny sú rôzne, u niekoho vás vyjde mesačný jedálny lístok na 50 eur - plus každá ďalšia konzultácia 10-20 eur -, inde treba zaplatiť niekoľko mesiacov vopred. Za balíček konzultácií a nutričnýplán tak dáte aj 500 eur. Zdá sa vám to veľa? Málo to nie je, no ako tvrdí špecialistka na výživu Iva Veselá, „vytvoriť kvalitný individuálny jedálny lístok je práca na niekoľko hodín“.

Trvá to hodiny: Vytvoriť kvalitný jedálny lístok pre redukciu hmotnosti trvá aj niekoľko hodín. Predchádzať mu musí podrobná konzultácia.
Trvá to hodiny: Vytvoriť kvalitný jedálny lístok pre redukciu hmotnosti trvá aj niekoľko hodín. Predchádzať mu musí podrobná konzultácia.
profimedia.sk

Trvá to hodiny: Vytvoriť kvalitný jedálny lístok pre redukciu hmotnosti trvá aj niekoľko hodín. Predchádzať mu musí podrobná konzultácia.FOTO: profimedia.sk

To je, mimochodom, aj prvý varovný signál, ktorý upozorňuje na šarlatánov. Neverte expertom, ktorí vám nutričný plán ponúkajú, už keď vchádzate do dverí. „Kto chce naozaj schudnúť a hmotnosť si aj udržať, potrebuje plán šitý na mieru pre jeho telo, požiadavky a potreby. Nie obyčajný koncept, s ktorým vám môže poradiť aj vaša kamarátka dietárka,“ varuje tréner a poradca na výživu Radek Mírovský. Samozvaní experti tiež často propagujú diéty založené na jedení jedinej potraviny či skupiny potravín na úkor ostatných. Je to hlúposť.

Kvalitný nutričný špecialista sa pozná nielen podľa diplomu na stene za ním. Profesionál dokáže vyhodnotiť reálnosť vašich cieľov - či už sa týkajú želaného úbytku hmotnosti, alebo zdravia - napríklad posilnenie imunitného systému. Ak sa váš potenciálny poradca zaujíma aj o osobnú a rodinnú anamnézu, aby dokázal celkovo zlepšiť váš zdravotný stav - vybrali ste zrejme správne,“ myslí si Jeníková.

Boj sa nikdy nekončí

Ak bude klient rešpektovať odporúčania ozajstných odborníkov, k svojmu cieľu väčšinou dôjde. Ale čo potom?

Kateřina Cajthamlová sa spolieha na rozum každého z nás. „Mali by sme vedieť, čo nám prospieva a čo nie. Sami najlepšie predsa vieme, kedy sme hladní, smädní, kedy si potrebujeme oddýchnuť - a nechodíme sa na to stále pýtať lekára.“ Dobrý nutričný špecialista alebo výživový poradca by sa vraj mal správať podobne. Mal by naučiť pacientov správnej životospráve, podporovať ich v samostatnosti a nebudovať v nich závislosť od chudnutia.

Stáva sa, že žena túži vážiť aj v štyridsiatke rovnako ako v osemnástich alebo pred tromi pôrodmi a prichádza k odborníkom s nezmyselnou požiadavkou. „To nejde, je to prirodzená zmena organizmu - z dievčaťa na ženu. Ako samica druhu človek má žena schopnosť rodiť dieťa každé dva až tri roky. Organizmus nevie, že chce mať len jedno alebo dve deti, a tak je neustále pripravený na ďalšie tehotenstvo,“ vysvetľuje Cajthamlová a dodáva, že „schudnúť je možné, ale vrátiť sa k pubertálnej veľkosti nereálne“.

Neverte šarlatánom: Ich spoznávacím znamením je často aj to, že vám odporučia diétu založenú na jedinej potravine. Vyštudovaní špecialisti na výživu vedia, že je to hlúposť.
Neverte šarlatánom: Ich spoznávacím znamením je často aj to, že vám odporučia diétu založenú na jedinej potravine. Vyštudovaní špecialisti na výživu vedia, že je to hlúposť.
profimedia.sk

Neverte šarlatánom: Ich spoznávacím znamením je často aj to, že vám odporučia diétu založenú na jedinej potravine. Vyštudovaní špecialisti na výživu vedia, že je to hlúposť.FOTO: profimedia.sk

Kto je kto?

Nutričný terapeut - má vyštudovanú komplexnú liečebnú výživu - štúdium je trojročné, zakončené štátnou skúškou, získava titul Bc., alebo absolutóriom, potom ide o titul DiS. - a vie ju samostatne používať v praxi. Dokáže sa bezpečne orientovať aj v problematike pridružených ochorení - napríklad výživa pri Crohnovej chorobe, zápale pankreasu...

Výživový poradca - môže ním byť každý, kto sa zaujíma o zdravú výživu a zdravý životný štýl, prípadne je absolventom špeciálneho kurzu s týmto zameraním.

Vianočné tipy na darček