Vody jazera Natron zakonzervujú mŕtve zvieratá do takejto podoby.

Fascinujúce zábery z Tanzánie: Jazero smrti mení zvieratá na kamenné sochy

Pozostatky plameniakov, netopierov aj supov zakonzervovalo do desivých podôb krvavočervené slané jazero v Afrike.

Keď sa priblížite k brehom tanzánskeho jazera Natron, naskytne sa vám desivý pohľad. Na zemi ležia stuhnuté telá mŕtvych zvierat, ktoré vyzerajú ako kamenné sochy. Predčasná smrť ich zastihla vo chvíli, keď narazili na zradné vody jazera.

Nikto netuší, ako presne zahynuli. Zdá sa, že extrémne reflexný povrch vodnej hladiny ich mätie, a narazia do nej ako do skla. Voda má vysoký obsah solí, ktoré mŕtvoly zvierat zakonzervujú do hrôzostrašných podôb.

Mŕtve a nehostinné

Krvavočervené vody jazera nie sú vhodným prostredím na život. Domov si tu našlo len niekoľko druhov rias a baktérie, ktoré mu dodávajú typickú farbu. Teplota vody môže dosiahnuť až 60 stupňov Celzia.

Zafarbenie jazera spôsobujú baktérie. Foto: profimedia.sk

Zvláštne mŕtvoly zvierat zaujali aj fotografa Nicka Brandta, ktorý si robil obrázky z brehov Natronu dva roky. „Nedá sa im ani ohnúť krídlo či pohnúť hlava. Sú tvrdé ako kameň. Preto sme ich naaranžovali na konáre a skaly,“ povedal o svojich umeleckých objektoch.

Fascinujúce zábery „skamenených“ zvierat uverejnil vo svojej knihe. Pozrieť si ich môžete v našej galérii.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní