Femme fatale: Túži po nej bohém, biznismen aj starostlivý otec rodiny

Veľa mužov v sebe nosí obraz tajomnej vzrušujúcej ženy. Zatieni všetky iné nielen krásou, ale najmä charizmou, tajomnosťou, nedosiahnuteľnosťou a zároveň schopnosťou poskytnúť tie najvášnivejšie erotické a emocionálne zážitky.

Archetyp osudovej ženy nie je len výplodom fantázie umelcov a filmárov. O krásnych beštiách, ktoré kradli mužom spánok, vieme z histórie i z bežného života. Stretnúť vzrušujúcu ženu schopnú prevrátiť mužovi naruby celý život, byť jeho múzou a večným pokušením, je darom i kliatbou zároveň.

„Femme fatale. Vysnívaná, ideálna, neodolateľná, nepolapiteľná. Ale nie je to presne to, čo cítime pri vyslovení tých dvoch slov. Pojem, v ktorom sa snúbi akési čaro protikladov.

Silná a sebavedomá žena, napriek tomu vysielajúca mužom signál ‚buď môj rytier, miluj ma, chráň ma‘. Hriešna, ale vyvolávajúca pocit svätosti. Odovzdáva sa, a predsa je nedosiahnuteľná,“ opisuje pocity muža psychiater Artúr Ivančík.

Zvádza i uniká

Je jedno, či ste plejboj, alebo slušný otec rodiny, úspešný biznismen či bohém. Do života každého muža môže vstúpiť žena, ktorá zatieni všetky iné. Nielen krásou. Skôr charizmou, tajomnosťou, nedosiahnuteľnosťou a zároveň schopnosťou poskytnúť tie najvášnivejšie erotické a emocionálne zážitky.

Cítite tú nebezpečnú chémiu a zároveň osudovú spriaznenosť. Možno ste sa spoznali za nezvyčajných okolností. Nečakane. Na najmenej predpokladanom mieste. A zrazu jej máte plnú hlavu. S myšlienkami na ňu zaspávate aj sa prebúdzate.

Čo keď sa už neobjaví? Vyparí sa z vášho života ako gáfor a zanechá po sebe spúšť? Aj tak ju chcete. Celou bytosťou. Nie za manželku. Jednoducho len byť s ňou a zažívať raj i peklo zároveň.

„Samozrejme, že fenomén femme fatale existuje. Z histórie vieme, že pre osudové ženy sa viedli zbytočné vojny. Ovplyvňovali dejiny a rozhodovanie panovníkov. Spisovatelia, maliari a básnici vytvorili vďaka nim nádherné diela,“ pripomína Artúr Ivančík.

Väčšina mužov si pod týmto odvekým archetypom predstaví príťažlivú a zmyselnú ženu, ktorá už na prvý pohľad vyžaruje tajomný sexepíl. Rozhodne to však nie je obyčajná striptérka. Aj Mata Hari, holandská exotická tanečnica a kurtizána obvinená zo špionáže, bola nielen očarujúca, ale i vzdelaná.

Femme fatale ovláda umenie zvádzania, dokáže pôsobiť nedostupne a zároveň jej pohľad sľubuje tie najdivokejšie erotické zážitky. Vie svoju zraniteľnosť a jemnosť používať tak, aby sa pri nej muž cítil ako kráľ i sluha zároveň. Žena, pre ktorú je pán tvorstva ochotný riskovať, zachraňovať, meniť život, trápiť sa, bojovať, utekať a znova prichádzať.

„Aj v súčasnosti si máloktorý zrelý muž nepovzdychne pri predstave trebárs Sharon Stonovej vo filme Základný inštinkt alebo Elizabeth Taylorovej ako Kleopatry. Môžu sa v ňom prebudiť pocity z premeškaných šancí, spojené s ľútosťou nad tým, čo nestihol, nespravil pre ženu svojich snov,“ zamýšľa sa Artúr Ivančík.

Nebezpečná hračka

Väčšina pánov má jasnú predstavu o žene svojho života, čiže manželke a matke svojich detí. Lenže racionalita a láskyplný cit sú neraz v prudkom rozpore s neovládateľnou vášňou. Aj tí, ktorí milujú svoj každodenný stereotyp, pohodlie a pokoj, často v kútiku duše prahnú po dobrodružstve, vzrušujúcej fantázii, intenzívnom zážitku, ktorý na chvíľu zatemní rozum.

„V každom pravom mužovi je ukryté dieťa. To sa chce hrať. Pravý muž chce dvoje - nebezpečie a hru. Preto túži po žene, pretože ona je tou nebezpečnou hračkou,“ hovorí nemecký filozof Friedrich Nietzsche.

Lenže nie každá predstaviteľka nežného pohlavia túto hru ovláda. Nedá sa naučiť, treba sa s ňou narodiť. A stretnúť toho správneho rytiera. Niekedy muži vidia vo femme fatale len vypočítavé mrchy, ale od typickej zlatokopky má archetyp osudovej ženy ďaleko.

Často síce dokáže ísť chladne za svojím cieľom, ale za jej premyslenou taktikou sa môže skrývať tá najobyčajnejšia ženská túžba - nájsť pravého muža, ktorý dokáže nasýtiť jej hlad po výnimočnej spriaznenosti tela i duše, po ochrane i dobrodružstve.

Pozor na dávne lásky!

Možno sa však vašou femme fatale stala prvá láska, ktorú ste nechtiac stratili. Tak ako hrdina románu Na juh od hraníc, na západ od slnka, ktorý miluje tajomnú Šimamoto, lásku z detstva. V zrelom veku, šťastne ženatý, ju opäť stretáva i stráca, neustále, zničujúco.

„Mne samotnému i môjmu životu niečo veľmi chýba. Akoby som niečo stratil. Niečo vo mne je hladné a vysychá. Je vo mne medzera, ktorú nemôže vyplniť ani žena, ani deti, ale len a len ty, jediná zo všetkých ľudí na celom svete. Keď si so mnou, cítim, ako sa medzera celá zapĺňa,“ píše v knihe japonský spisovateľ Haruki Murakami.

Napokon, aj román Veľký Gatsby je o túžbe muža žijúceho svoj americký sen získať svoju dávnu lásku, neskôr šťastne vydatú Daisy. Osudová žena môže byť ako tajomná diabolská ochrankyňa Johnnyho Deppa vo filme Deviata brána, ale i krehká a zároveň návyková ako Juliette Binocheová v snímke Posadnutosť. Každý má tú svoju a jej obraz zväčša nosí ukrytý hlboko vo svojom srdci.

Možno ju máte doma

Samozrejme, mnohí šťastne zadaní muži majú osudovú ženu po svojom boku. „V dennej realite je každá dáma, do ktorej sa muž zaľúbi, femme fatale. To, či ňou aj ostane, záleží na vývoji vzťahu, na ich kompatibilite a najmä vzájomnej tolerancii,“ hovorí psychiater.

Zároveň odborník na ľudskú dušu konštatuje smutnú pravdu: „Málokedy sa pravá femme fatale zmení na milujúcu manželku a matku troch detí. Tá predsa nemôže byť nezávislá, hriešna a nedosiahnuteľná.“

Opäť sme pri starej známej mužskej túžbe - doma chcú sväticu, ale podvedome túžia po hriešnici, ktorá vyburcuje ich fantázie a túžbu neraz až do sebazničujúceho stavu. A to sa zriedka podarí žene, vedľa ktorej sa denne prebúdzajú.

„Poznám však aj inú realitu, v ktorej femme fatale nestratila svoj lesk. Ten príbeh znie asi takto: ,Neustále o seba počas života zakopávame. Je to silná samostatná žena a dobrá partnerka, ale nie moja. Zároveň je sexi mamička dvoch detí - nie mojich,“ opisuje Artúr Ivančík.

Nuž, niekedy sú ľudské srdcia plné nevypovedaných túžob. Záleží len na človeku, ako sa s nimi vyrovná a naučí žiť. Či ocení príjemnú, stabilnú a zmysluplnú realitu alebo vzrušujúci a možno aj zničujúci sen.

Vianočné tipy na darček