Podľa svojich pocitov: Aj laik bez znalostí feng šuej vie zhodnotiť, aké vianočné dekorácie sa hodia do jeho priestoru.

Feng šuej a Vianoce: Zaručia vám princípy čínskeho umenia hojnosť, harmóniu a lásku počas sviatkov?

Pod vplyvom amerických filmov sa do našich domácností vkrádajú zvyklosti spoza oceána, ale v kurze sú aj rôzne duchovné a magické praktiky z iných kultúr.

Červené ozdoby prebudia lásku, modré zase podporia duchovnosť, najmä ak sú umiestnené v izbe orientovanej na východ alebo juhovýchod. Okrúhly obrus osoží súdržnosti rodiny. Ak ste sa s takýmito radami stretli v súvislosti s feng šuej a najkrajšími sviatkami v roku, veľmi sa na ne nespoliehajte. „Feng šuej a Vianoce sa v bežnom ponímaní prepojiť nedajú. To prvé vyjadruje prúdenie energie v krajine po-dľa čínskej filozofie, Vianoce sú kresťanský sviatok,“hovorí Marta Lá
talová.

Veľa vplyvov

Vianoce obsahujú veľa pohanských prvkov, ktorých symbolika ulahodila aj kresťanstvu. Aj keď si počas týchto dní pripomíname hlavne narodenie Ježiša Krista, neobídu sa ani bez ľudových zvykov a mágie. Lenže posledné roky si už nevystačíme len s našimi tradíciami. Pod vplyvom amerických filmov sa do našich domácností vkrádajú zvyklosti spoza oceána, ale v kurze sú aj rôzne duchovné a magické praktiky z iných kultúr.

Veľa svetla: Žiarovky na stromčeku či plamene sviečky vytvárajú útulnú atmosféru a sú aktivátorom energie.
Veľa svetla: Žiarovky na stromčeku či plamene sviečky vytvárajú útulnú atmosféru a sú aktivátorom energie.
archív

Napríklad spomínané čínske feng šuej. „Fámy typu, že keď si postavíme stromček do toho a toho rohu, tak sa niečo spustí, začali vznikať v osemdesiatych rokoch v Amerike v rámci hnutia new age,“vysvetľuje poradkyňa feng šuej Marta Látalová. „Otvárali sa cesty do Číny, prichádzali informácie z ich tradície. Lenže ľudia sú netrpezliví, začali vznikať rôzne rýchlokurzy a nepochopili podstatu,“ dodáva.

Symbol života

Môžete si na stromček zavesiť červenú obálku, do ktorej vložíte vlastnoručne napísané svoje želanie, ako radia niektorí lektori feng šuej. Či vám tento úkon okrem radosti z tvorenia prinesie vytúžené ovocie, je otázne. „Tento zvyk vychádza z čínskej tradície. Ak sa niekomu páči a uverí mu, tak môže zafungovať. Ale nie je to feng šuej,“ pripomína Marta Látalová.

Marta Látalová: Poradkyňa feng šuej hovorí, že vianočný stromček máme v byte príliš krátko na to, aby jeho umiestnenie v ňom zmenilo energiu.
Marta Látalová: Poradkyňa feng šuej hovorí, že vianočný stromček máme v byte príliš krátko na to, aby jeho umiestnenie v ňom zmenilo energiu.
archív

Vianočný stromček, samozrejme, nie umelý, z hľadiska feng šuej predstavuje element dreva. Tento zelený symbol života počas zimy sám osebe vnáša do príbytkov príjemnú prírodnú atmosféru. Tradícia ozdobovania stromčekov pochádza z nemeckých miest zo 16. storočia. Spočiatku ihličnan dekorovali skôr protestanti než katolíci, ktorí považovali tento zvyk za pohanský. Oprávnene, svojich bohov počas zimného slnovratu takto uctievali germánske kmene aj Kelti.

Z hľadiska feng šuej teda netreba o stromčeku veľa špekulovať. „Ako dlho ho máme v domácnosti? Možno dva týždne. A za ten čas nám jeho prítomnosť významne nezmení energiu v byte,“hovorí poradkyňa feng šuej. Väčší vplyv na pohodu v súvislosti s výberom doplnkov a vianočných dekorácií má podľa nej teória tvarov. A v tom si vie intuitívne poradiť aj laik. „Jednoducho, zhodnotí priestor, čo sa tam hodí a čo nie, aby nebol preplnený a podobne. Určite si stromček nepostavíme niekam doprostred izby alebo tam, kde ho budeme obchádzať,“ zdôrazňuje.

Svetielka energie

Rôzni poradcovia feng šuej sa však zhodnú na tom, že k vianočnej atmosfére patrí veľa svetla. Sviečky, lampy, oheň v kozube - to všetko má schopnosť vniesť do príbytku pocit tepla a harmónie. „Áno, svetlo na stromčeku je aktivátorom energie. Ale ako dlho nám doma svieti? Pár hodín denne. A za taký krátky čas nevyvolá nejakú zmenu. Iná je situácia napríklad v kancelárskych priestoroch či obchodných centrách, kde svetlá na stromčeku svietia aj 24 hodín,“ opisuje poradkyňa Látalová. Takže i v tomto prípade platí, že aj bez znalostí feng šuej si môžete doma vytvoriť útulnú atmosféru a pritom nemusíte očakávať žiadne zázraky.

To, čo je najdôležitejšie, je pocit pokoja a spokojnosti. A nielen počas Vianoc. „Keď si dáme do bytu farby alebo doplnky, s ktorými nerezonujeme, alebo trendy štýl, s ktorým sa nestotožníme, nebudeme sa tam cítiť dobre. Odporúčam použiť to, čo sa vám páči a čo sa vám hodí. Tým vytvárate atmosféru,“dodáva odborníčka na feng šuej. Pohoda Vianoc viac závisí od vašej psychiky, naladenia než od princípov, s ktorými sa vnútorne možno nestotožníme.