Festival v Trenčianskych Teplicich: Prekvapila Puškárovej taliančina i Sklovskej fanúšičky

Chiaru Mastroianni na filmovom festivale v Trenčianskych Tepliciach zaskočili tropické horúčavy, Juraja Lelkesa zase fanúšičky jeho ženy.

Už to vyzeralo, že Trenčianske Teplice prídu o svoj svetoznámy filmový festival. Ten sa však nakoniec do kúpeľného mesta predsa len vrátil. Komornejší, zato v rodinnej atmosfére a s dušou.

Aspoň tak nám ho opisovali návštevníci, ktorí si počas štyroch dní mohli pozrieť vyše šesťdesiat filmov. A keďže projekcie prebiehali aj pod holým nebom, našli sme i takých, ktorí snímky sledovali z balkóna kúpeľného domu.

„Som nesmierne šťastná, že to zakladateľ festivalu Peter Hledík nevzdal, lebo keby tento rok nebol, už by nepokračoval,“ povedala nám spokojne herečka Kamila Magálová, ktorá sa stala členkou prezídia festivalu. Prečo? „Lebo len tento u nás oslavuje dvadsiate štvrté výročie, žiaden iný.“

Na červenom koberci: Zľava Zuzana Vačková, Andrea Karnasová, Silvia Lakatošová a Paľo Chovanec, ktorý si okuliare neskladal ani v tme. Kamila Magálová budúce leto chce zostať dlhšie. Foto: Emil Vaško

Fotka ako dôkaz

Aj tento rok pricestovala do Trenčianskych Teplíc hlavná hviezda zo zahraničia. Hoci štyridsaťštyriročná herečka Chiara Mastroianniová nakrútila takmer päťdesiat filmov a bola nominovaná aj na filmovú cenu Caesar, francúzsku obdobu Oscara, každého, s kým sa u nás stretla, odzbrojila svojou normálnosťou.

Aj bez botulotoxínových či iných zásahov plastického chirurga predvádzala najmä svoj francúzsky šarm a taliansku gestikuláciu. Splodili ju totiž ikony svetového filmu - Catherine Deneuvová a Marcello Mastroianni. Mimochodom, filmový festival na Slovensku jej odporučila priamo jej slávna mama, ktorá si tu prevzala ocenenie už v roku 2000.

Na známom Moste slávy umiestnila vtedy tabuľku so svojím menom a hneď vedľa mala pribudnúť Chiarina tabuľka. „Teším sa, že si ich odfotím a pošlem fotku mame. Lebo kedysi nebola nadšená, že sa chcem stať herečkou. Upozorňovala ma, že nie každý herec má to šťastie zažiť výnimočnú kariéru,“ usmievala sa rodená Parížanka a vtipkovala ďalej: „Ale môj otec bol nakoniec rád, že som sa na túto dráhu dala. Bolo to, akoby som prebrala domáce potraviny.“

Všetkých si získala: Dcéra dvoch veľkých filmových ikon, ktorú v Trenčianskych Tepliciach vyznamenali na Moste slávy, zaujala svojou normálnosťou. Len kostým a topánky jej v sparnom počasí asi neprišli vhod. Foto: Emil Vaško

Vystresovaný Juraj

Skôr než Chiara pripojila svoju tabuľku k maminej, ale aj Omara Sharifa, Geraldine Chaplinovej či Liv Ullmannovej, Trenčianske Teplice zalialo spaľujúce slnko. V dave pred Mostom slávy sa už tlačili ľudia, pomedzi ktorých sa predierala Sisa Sklovska s manželom. Náhlili sa na zvukovú skúšku večerného galaprogramu, kde mala speváčka vystúpiť.

Po ceste sa na ňu vrhli fanúšičky v dôchodcovskom veku, túžiace po autograme. Ponáhľajúci sa Juraj Lelkes čosi zašomral, načo ho zahriakla čiperná pani. „Ale ona je slávna!“ okríkla netrpezlivého Juraja.

Na jeho obranu treba dodať, že partnerka ho krátko predtým odtrhla od napínavého futbalového zápasu na EURO 2016. V momente, keď o výsledku osemfinále mali rozhodnúť penalty. „S Nemcami by to mohlo byť 1 : 1, ale treba podať bojovný výkon,“ tipoval pred naším zápasom.

Ešte sa usmievali: Potom Lelkesovcom vstúpili do cesty Sisine fanúšičky. Foto: Emil Vaško

To sa už na Moste slávy spúšťal tradičný ceremoniál, ktorý dvadsaťštyri rokov neodmysliteľne k Trenčianskych Tepliciam patrí. Moderátorka Zlatica Puškárová plynulou taliančinou privítala Chiaru, ktorá letela z Paríža do Viedne v skorých ranných hodinách. Sprevádzal ju manažér hovoriaci po taliansky, no spoločne neodhadli stredoeurópske tropické horúčavy.

V nohavicovom kostýme a vo vysokých topánkach muselo z herečky pri tridsiatich piatich stupňoch poriadne liať. Napriek tomu jej úsmev neschádzal z tváre. Takisto ako na červenom koberci, ktorý neskôr viedol na večerný galaprogram. Kúpeľní hostia tlieskali aj Celeste Buckinghamovej a Kamile Magálovej.

„Môj post je skôr reprezentatívny a ide skôr o radosť ako o prácu. Chystám sa pred polnocou na jeden japonský film a videla som už tureckú snímku. Bolo to v malom, ale plnom kine. Čo ma určite hrialo pri srdci,“ povedala nám obľúbená slovenská herečka, ktorú vítala hŕstka návštevníkov.

„Krásna bola aj Sisa Sklovska. Pán Ľubo Roman sa pri nás pristavil a odfotil sa s nami,“ nadchýnali sa staršie dámy nad naším najznámejším seriálovým zloduchom.

Káju nahradila Zdena

V Kursalone zaplnenom filmármi a ďalšími významnými hosťami si vzápätí Zlatú kameru prevzal slovenský scenárista, dramaturg a pedagóg Marek Leščák, na ktorého konte sú scenáre k filmom Slnečný štát, Slepé lásky či Záhrada. Rovnakú cenu udelilo prezídium maďarskému režisérovi a držiteľovi Strieborného medveďa z roku 2011 Bélovi Tarrovi.

Pôvodne mal na pódium vystúpiť i český slávik Karel Gott. No keďže je po náročnej chemoterapii, len pár dní pred festivalom organizátorov požiadal, či by si po ocenenie Umelcova misia mohol prísť osobne o rok.

„Cítil sa veľmi poctený, ale nechcel preceniť svoje sily. Bál sa cesty autom, netrúfol si ani na let helikoptérou,“ šuškalo sa v zákulisí. Tak sa maestro zjavil aspoň na filmovom plátne. A, čuduj sa svete, bol to opäť starý dobrý Gott, len s novým imidžom - so sivými vlasmi a s briadkou.

Maestro s moderným imidžom: Karel Gott cez videovizitku sľúbil, že budúci rok sa ukáže aj osobne. Reprofoto: Emil Vaško

„A nezabudnite zajtra navštíviť kúpeľný park a Most slávy. Aby som nezabudol, pani Zdene Studenkovej k cene úprimne blahoželám,“ pozdravil slovenskú herečku, ktorá si rovnakú cenu mala prevziať ďalší deň.

Večer v dobových kúpeľných priestoroch hostila opäť Zlatica, ktorá na festival prišla z hektického spravodajského štúdia, kde pripravovala špeciál o brexite. Moderovaním v troch jazykoch mnohých zaskočila.

„Ľudí to vždy prekvapí. Na lýceu, kde som študovala, som mala všetky predmety v taliančine. A to vám zostane v krvi, doteraz čítam knihy v tomto jazyku,“ prezradila nám moderátorka, ktorú by sme na festivale mali vidieť aj o rok. Z toho, že jej prvou hviezdou sa stala Chiara, však bola nadšená. „Mieša sa v nej talianska aj francúzska krv a oni sú všetci veľmi pohodoví.“

Napokon, dokázala to aj pred svojím odchodom. Na večierku sa, hoci skoro ráno odchádzala, chvíľu zdržala a porozprávala s ďalšími filmármi.

A Juraj Lelkes? Medzi priateľmi je známy nielen ako znalec futbalu, ale rovnako veľký obdivovateľ Alaina Delona. „V mladosti som videl všetky filmy s Mastroiannim, ktorý bol úžasný herec. Ale Delon je Delon, to je osobitná kategória,“ nedal sa obmäkčiť ani prítomnosťou Marcellovej dcéry. Tak dúfajme, že sa na festivale svojho idola čoskoro dočká.

Vianočné tipy na darček