Na fotografii NASA vidieť kráter s priemerom 100 kilometrov v severenej polárnej oblasti planéty Merkúr, kde bola na základe meraní kozmickej sondy Messenger preukázaná zamrznutá voda.

Foto dňa: Aj na Merkúre je ľad

Na póloch planéty Merkúr, ktorá sa nachádza najbližšie k Slnku, je veľké množstvo ľadu. Potvrdili to vedci NASA vo štvrtkovom vydaní časopisu Science. Nové zistenia sondy Messenger, obiehajúcej Merkúr, podporili dlhodobú hypotézu, že v trvale zatienených polárnych kráteroch planéty Merkúr je hojnosť zmrznutej vody a ďalších nestálych látok.

Údaje naznačujú, že ľad sa nachádza pod nezvyčajne tmavou látkou, ktorá ho zakrýva v oblastiach, kde sú teploty príliš vysoké na to, aby zostal stabilný, ak by bol na povrchu.

Zmrznutú vodu lokalizovali v oblasti severného pólu Merkúra, ktorý je vždy v tieni. Vedci sa však domnievajú, že je aj na južnom póle, hoci to nemajú čím dokázať. Messenger obieha oveľa bližšie severného pólu ako južného.

Život to nedokazuje

Na Merkúre je dostatok polárneho ľadu, aby pochoval celú oblasť hlavného mesta Washington do výšky 3,2 kilometra. Sean Solomon z Kolumbijskej univerzity zdôrazňuje, že nikto nehovorí o prítomnosti života na planéte Merkúr v dôsledku prítomnosti vody. Najnovšie zistenia ale môžu pomôcť vysvetliť, ako sa voda a ďalšie stavebné prvky života dostali inam v slnečnej sústave.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
  • TASR
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní