Dnes sú v móde 360-stupňové panorámy, respektíve sférické fotografie, môžete ich už dokonca robiť na Facebooku.

Fotoaparát na dovolenku: O pixely až tak veľmi nejde

Dobrý fotoaparát by mal zvládnuť aj drsnejšie zaobchádzanie a horšie svetlo.

Naozaj drahá, naozaj odolná

Foto: LEICA

Leica X-U (typ 113) je absolútny výstrelok. Niečo také, akoby sa Rolls-Royce rozhodol, že popri luxusných limuzínach vyrobí aj fakt drsný offroad. V Leice to riskli. Ich odolný foťák má superkvalitnú kombináciu 16,2 Mpx APS-C CMOS snímača s objektívom Summilux 23 mm f/1,7 ASPH.

Je vodotesný do hĺbky 15 metrov a odolný proti nárazu pri páde z výšky 1,2 metra. A čo si Leica zaň pýta? Maličkosť - necelých 3 400 eur. V portfóliu tejto značky je pritom jedným z cenovo dostupnejších foťákov.

Ak nechcete GoPRo

Foto: SONY

Sony Action Cam X1000VR je jedným z mála konkurentov legendárnych kamier GoPro, ktorý s nimi drží krok nielen v odolnosti, ale aj v kvalite záznamu. Nový Action Cam zvláda 4K Ultra HD video, má extra širokouhlý objektív (až 170 stupňov) a účinnú stabilizáciu SteadyShot. Využíva snímač Exmor R CMOS typu 1/2,3“ so zadným osvetlením.

S puzdrom SPK-X1 sa s ním možno ponárať až do hĺbky 10 metrov, je odolný proti nárazom. Poteší i redukcia hluku vetra a príplatkový náramkový diaľkový ovládač RM-LVR2 so zabudovaným displejom. Približne za 450 eur dostanete kit s vodotesným puzdrom alebo s diaľkovým ovládačom, ak chcete oboje, treba si priplatiť.

Kamera, ktorá vidí okolo

Foto: SAMSUNG

Dnes sú v móde 360-stupňové panorámy, respektíve sférické fotografie, môžete ich už dokonca robiť na Facebooku. Na trh prichádzajú pomerne slušné a nie drahé kamery. K takým patrí napríklad Samsung Gear 360 a LG 360 Cam. Tá od Samsungu je odolná proti postriekaniu vodou, má dva objektívy typu rybie oko so svetelnosťou f2.0 a snímačmi s rozlíšením 15 Mpix.

Okrem sférických fotiek robí „normálne“ a taktiež časozberné video. Jej súčasťou je malý statív. LG 360 Cam sa používa mimoriadne jednoducho, je malá a ovládate ju pomocou smartfónovej aplikácie (má wi-fi aj bluetooth). Tá však neumožňuje fotky editovať. Má dva senzory s rozlíšením 13 Mpix a môžete ju využiť i na robenie klasických fotiek.

Tie sférické sa dajú prenášať priamo do Google Street View. Samsung Gear 360 dostanete približne za štyri stovky, 360 Cam od LG stojí v USA okolo 200 dolárov, jej cena v Európe by mala byť o niečo vyššia, nemala by však presiahnuť 300-eurovú sumu.

Aj do mora

Foto: RICOH

Jedným z cenovo dostupných a pritom kvalitných „podvodných“ foťákov je podľa nás Ricoh WG5 GPS. Z pohľadu dovolenkára je odolný proti prachu aj piesku, nevadí mu pád až z dvoch metrov a môžete sa s ním ponoriť do 14-metrovej hĺbky. Pritom fotí naozaj kvalitne, má snímač s rozlíšením 16 Mpix a objektív s vynikajúcou svetelnosťou f2.0. Zvláda tiež video vo full HD, dá sa upevniť na bicykel a vďaka GPS vám pri fotení môže zaznamenať aj tlak vzduchu, výšku, prípadne hĺbku a smer. Cena sa pohybuje mierne pod 300 eurami.

S výmennými objektívmi

Foto: FUJI

Ak chcete spraviť detail z lode v diaľke na mori, potrebujete kvalitný ultrazoom, ak chcete, aby sa vám do fotky zmestil celý hrad, žiada si to širokouhlý objektív. Objektívy sa dajú vymieňať na zrkadlovkách, hlavným argumentom proti nim sú rozmery a hmotnosť. Kvalitný kompaktný systém s výmennými objektívmi však tento problém rieši.

Na túto sezónu je naším tipom trochu retro vyzerajúci Fujifilm X-Pro 2. Nie je síce najlacnejší a nenatočíte s ním 4K video, ale zato má nový špičkový 24-megapixelový X-Trans CMOS snímač, vynikajúco fotí aj v zhoršených svetelných podmienkach, zvláda full HD video, má dvojitý slot pre pamäťovú kartu a je odolný proti striekajúcej vode a prachu.

Pokiaľ ide o kvalitu záberov, je pri kompaktnejších rozmeroch porovnateľný s poloprofesionálnymi zrkadlovkami. Za súpravu s univerzálnym objektívom (18 - 135 mm) však zaplatíte bezmála dve tisícky.

Extrém s termokamerou

Foto: Caterpillar

A jeden tip pre ľudí hľadajúcich naozaj drsný mobil, s ktorým sa dá aj fotiť. Ten, čo spomíname, je naozaj výnimočný - je to prvý smartfón umožňujúci dokonca potápať sa bez akéhokoľvek prídavného puzdra. Špičkových Androidov, ktorým nejaká kvapka vody príliš neublíži, je na trhu niekoľko.

Patrí k nim napríklad highendový Samsug Galaxy S7 a na náš trh práve prišla mimoriadne očakávaná Xperia X od Sony, ktorá je vodoodolná iba v top vyhotovení Performance.

My by sme však vyzdvihli Caterpillar Cat S60, pretože ide o prvý odolný LTE smartfón so zabudovanou termokamerou a zároveň prvý, s ktorým sa možno nielen hrať v bazéne, ale aj seriózne sa potápať do 5-metrovej hĺbky. Má RAM 3 GM a na dáta zabudovanú pamäť 32 GB, zadná kamera má snímač s rozlíšením 13 Mpix, predná 5 Mpix. Stojí približne 650 eur a práve prichádza na trh.