Symetria: V novej jesennej kolekcii sa návrhári pohrali na kabáte so štvorcami.

Geometria sa vracia. Kocky opäť prenikli do módy. Inšpirujte sa!

Na oblečení sú opäť v kurze rôzne rovinné a priestorové útvary.

Geometria patrí medzi menej obľúbené predmety, ktoré sa ako deti učíme. Postupom času si čoraz viac uvedomujeme, do akej miery zasahujú geometrické tvary a pravidlá tejto matematickej disciplíny do našich životov. Iste má najbližšie k architektúre, ale niektoré prvky sa nevyhli ani svetu módy.

Viacero kúskov: Vrstvenie je stále v kurze. Foto: Profimedia.sk

Pásiky, bodky či káro. Ochutnávka rôznych tvarov, ktoré teraz na oblečení letia. Geometria fascinovala ľudí už v starovekom Grécku a Egypte a pozornosť si získava aj dnes. Kocka na móle: Do módneho priemyslu prenikla už dávno, veď si spomeňme na sedemdesiate roky. Vtedy sa výraznejšie presadila na šatách, nohaviciach i košeliach a po dekádach sa geometrické útvary v novej forme do nášho šatníka vracajú.

Prúžky na trakoch, káro a bodky ako čerešne pôsobia dievčensky. Foto: Profimedia.sk

Nejde iba o geometrické tvary vytvorené potlačami, ale aj o vrstvenie materiálov s originálnymi motívmi či o kreatívne strihy. Tento rok sa hrejú na vrchole slávy pruhy a ich stvárnenie vo všetkých možných podobách. Kladú sa na kusy odevu úplne pravidelne alebo sa, naopak, prelínajú, prekrývajú všetkými smermi, alebo kombinujú s inými tvarmi. Pruhy: Návrhári si túto sezónu obľúbili kontrast, ktorý vznikne kombináciou čierno-bielych prúžkov s inou farbou, prípadne vzorom.

Čítajte viac:

Nosíte maxi? Buďte kráľovnou letných večerov v dlhých šatách

Dizajnéri tak môžu docieliť zaujímavé štruktúry, optické klamy aj samotné stvárnenie kreatívnych myšlienok. Niekedy sa stretneme i s pripodobnením oblečenia ku konkrétnemu tvaru či dokonca veci. Niektorým ženám sa môžu zdať takéto potlače príliš výrazné a ostré. Určite to nie je štýl pre tie, ktoré sa chcú stratiť v dave, no keď siahnete po tlmenejších farbách, model nebude taký nápadný.

Vianočné tipy na darček